Jakie oleje są zalecane do samochodów Grupy PSA?

Jakie oleje są zalecane do samochodów Grupy PSA? ORLEN OIL
4.7.2022

W sytuacjach koniecznej wymiany oleju silnikowego w samochodzie należy pamiętać, aby jego klasa lepkości i jakości była zgodna z zaleceniami producenta danego modelu pojazdu. Zatem przed wymianą oleju należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, aby dobrać odpowiedni olej silnikowy i zweryfikować częstość jego wymiany. Trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj silnika i jego przebieg.

Jedną z wielu funkcji oleju silnikowego jest minimalizowanie tarcia, które powstaje pomiędzy ruchomymi elementami silnika, poprzez stworzenie trwałego filmu smarnego. Odpowiednio dobrany olej silnikowy uszczelnia komorę spalania i eliminuje luzy występujące na styku ruchomych elementów silnika. Zapewnia także odpowiednią czystość silnika poprzez utrzymanie sadzy w zawieszeniu, chroni przed korozją oraz odprowadza ciepło, które wydziela się podczas pracy jednostki napędowej. Nowoczesne oleje silnikowe dodatkowo gwarantują wysoką oszczędność paliwa pod częściowym lub pełnym obciążeniem. Jeśli zdecydujemy się na pełen pakiet wymiany olejów i płynów w naszym samochodzie, najlepiej zrobić to w profesjonalnym warsztacie, który odpowiednio dobierze środek. Regularna wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem gwarantuje zachowanie jednostki napędowej w dobrej kondycji. Dla zdecydowanej większości olejów rekomendowana przez producenta pojazdu wymiana powinna nastąpić co 15 000 km lub co rok. Z kolei producenci olejów silnikowych typu Long Life rekomendują jego wymianę co 30 000 km lub co dwa lata. Należy pamiętać, że stosując odpowiednio dobrany olej silnikowy, unikniemy kosztownych napraw jednostki napędowej.

Dla osób, które nie są pewne, jaki olej jest odpowiedni do ich samochodu, została stworzona wyszukiwarka Dobierz Olej. Po wybraniu marki, modelu, roku produkcji, rodzaju paliwa i wielkości silnika, pokażą się pasujące do samochodu oleje silnikowe. Wyszukiwarka podpowie, również jakie inne produkty ORLEN OIL są odpowiednie dla twojego auta, m.in. płyn chłodniczy i płyn hamulcowy.

Jakie oleje są zalecane do samochodów Grupy PSA? zdjęcie w treści artykułu

Syntetyczne oleje silnikowe z linii PLATINUM MaxExpert spełniają rygorystyczne normy jakościowe według standardów API (Amerykańskiego Instytutu Naftowego), ACEA (Stowarzyszenia Europejskich Producentów Pojazdów), ILSAC (Międzynarodowego Komitetu Standardów i Aprobat Środków Smarnych) oraz odpowiadają najwyższym wymaganiom producentów samochodów osobowych. Produkty marki PLATINUM zostały zaaprobowane przez takie koncerny, jak: BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Ford, Renault, PSA, Porsche, Volvo. Zakup najwyższej jakości oleju silnikowego z linii PLATINUM MaxExpert to gwarancja maksymalnej ochronny silnika w każdych warunkach eksploatacji. Zapewnia doskonałe parametry oleju podczas całego okresu między jego wymianami.

W ofercie ORLEN OIL pojawił się również wielosezonowy syntetyczny olej najnowszej generacji PLATINUM MaxExpert FR 0W-30. Został on oficjalnie zaaprobowany do pojazdów Grupy PSA (Peugeot, Citroën, DS, Opel oraz Fiat) objętych specyfikacją PSA B71 2312 i spełniających normy emisji spalin Euro 6. Jednocześnie może być stosowany także w najnowszych silnikach Fiata.

Jakie oleje są zalecane do samochodów Grupy PSA? zdjęcie w treści artykułu

Jest to produkt typu mid-SAPS o niskiej lepkości. Zapewnia zmniejszenie zużycie paliwa przy jednoczesnym zachowaniu właściwej ochrony wszystkich elementów silnika. Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii gwarantuje wyjątkową ochronę podczas zimnego rozruchu zarówno w silnikach Diesla, jak i w silnikach benzynowych. Idealnie sprawdza się w ruchu miejskim i na trasach szybkiego ruchu. Przeznaczony jest do całorocznej eksploatacji przede wszystkim w silnikach samochodów osobowych, a także lekkich dostawczych, wysokoprężnych silnikach BlueHDi z rozbudowanymi systemami oczyszczania spalin wyposażonych w SCR oraz w nowoczesnych silnikach benzynowych wyposażonych w katalizatory TWC. Olej o tej specyfikacji jest rekomendowany także do silników z filtrem cząstek stałych DPF, ponieważ zapewnia jego maksymalną żywotność.

Dla nieco starszych pojazdów z silnikami koncernu PSA w ofercie ORLEN OIL można znaleźć PLATINUM MaxExpert XF 5W-30.

To syntetyczny, wysokiej jakości olej silnikowy odpowiedni do samochodów osobowych i lekkich dostawczych wyposażonych w silniki zasilane olejem napędowym lub silniki benzynowe turbo doładowane, lub nie. Taki olej z powodzeniem może być stosowany w pojazdach dbających o środowisko naturalne, czyli tych, które mają systemy redukcji spalin takie, jak DPF i TWC. PLATINUM MaxExpert XF 5W-30 spełnia wymagania: PSA B712290, B712288.

Marka PLATINUM MAX EXPERT to nie tylko oleje do samochodów grupy PSA. W ofercie ORLEN OIL jest także pełna gama olejów spełniających wymagania czołowych producentów samochodów: Volkswagen, Audi, Škoda, Seat, Mercedes-Benz, BMW, Renault, Citroën, Peugeot, Ford, Opel, Fiat, Lancia, Alfa Romeo.

Opracowanie: Karolina Pantera, Dział Badań i Rozwoju ORLEN OIL

Artykuł sponsorowany

ORLEN OIL Sp. z o.o.

ORLEN OIL Sp. z o.o.

ORLEN OIL – Dostarczając najwyższej jakości produkty olejowe, napędzamy przyszłość

ORLEN OIL to polska Spółka działająca w ramach Grupy Kapitałowej ORLEN S.A, zajmująca się produkcją oraz dystrybucją środków smarnych do 76 krajów, na 4 kontynentach. Firma z siedzibą w Gdańsku, posiadająca swoje zakłady w Gdańsku, Trzebini, Jedliczu i Czechowicach-Dziedzicach, od wielu lat dominuje w krajowej produkcji środków smarnych dla motoryzacji, przemysłu i rolnictwa, odpowiadając tym samym na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku.

Kluczową misją spółki jest zadowolenie jej Klientów oraz stałe utrzymanie wysokiej jakości oferowanych produktów i usług. Jest to możliwe dzięki inwestycjom w badania i rozwój oraz we współpracę z różnymi ośrodkami badawczymi i naukowymi w kraju i zagranicą. Oferta produktowa ORLEN OIL obejmuje produkty skierowane do wielu gałęzi motoryzacji i przemysłu.

Sztandarową kategorią są oleje silnikowe marki ORLEN OIL, z których można wyróżnić kilka linii. ORLEN OIL Max Expert to oleje syntetyczne dla nowoczesnych samochodów z filtrami DPF/TWC oraz dla pojazdów spełniających normy emisji spalin EURO 6. Dla motocykli przygotowana została specjalna linia ORLEN OIL Rider, których jakość została potwierdzona w europejskich laboratoriach. Samochody ciężarowe muszą długotrwale pracować w trudnych warunkach, dlatego została opracowana linia ORLEN OIL ULTOR, która stanowi kompleksową ofertę dla całej floty pojazdów.

Produkty te posiadają aprobaty czołowych producentów takich jak: Mercedes-Benz, MAN, Volvo czy Scania oraz spełniają rygorystyczne normy EURO 5i EURO 6. ORLEN OIL w swojej ofercie posiada również specjalistyczne oleje dla rolnictwa – linie ORLEN OIL AGRO i Turdus, które dedykowane są dla maszyn rolniczych. Z kolei takie produkty jak PILAROL oraz TRAWOL to znane marki w przemyśle leśnym i ogrodniczym.

Oprócz olejów ORLEN OIL oferuje szereg płynów eksploatacyjnych i kosmetyków dla motoryzacji. Między innymi linia płynów chłodniczych Petrygo, która jest tworzona w oparciu o najnowsze technologie i dodatki, poparta licznymi aprobatami, zapewniająca odpowiednią temperaturę i warunki pracy dla jednostek napędowych. Natomiast linia kosmetyków samochodowych ORLEN OIL oferuje niezawodną jakość, popartą nowoczesnymi recepturami i może być wykorzystywana do amatorskiego i profesjonalnego użytku.

Szeroka oferta spółki zawiera również specjalistyczny serwis olejowy ORLEN OIL POWER SERVICE, który rozwiązuje wszelkie problemy dotyczące pracy urządzeń olejowych wraz z opcją doboru środków smarnych bezpośrednio w siedzibie Klienta. Podsumowując, kompleksowa oferta ORLEN OIL obejmuje wiele obszarów, do których można zaliczyć:

Podsumowując, kompleksowa oferta ORLEN OIL obejmuje wiele obszarów, do których można zaliczyć: 

  • Oleje dla motoryzacji, samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i autobusów,
  • Oleje do maszyn budowlanych i ciężkiego sprzętu,
  • Oleje przemysłowe,
  • Oleje dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa,
  • Smary plastyczne,
  • Płyny eksploatacyjne,
  • Kosmetyki i chemię samochodową,

Profesjonalny serwis olejowy

Systematyczne rozszerzanie zakresu oferty i proponowanych rozwiązań jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku. Dzięki stałemu monitorowaniu potrzeb klientów ORLEN OIL jest odpowiedzialnym i godnym zaufania partnerem w biznesie. Wysoka renoma wśród odbiorców zobowiązuje ORLEN OIL do ciągłego analizowania trendów technologicznych w celu szybkiego dostosowywania oferty do często zmieniających się wymogów rynku.

Przykładem jest wprowadzanie w Unii Europejskiej kolejnych norm czystości emisji spalin. Potwierdzeniem jakości i bezpieczeństwa produktów ORLEN OIL są również liczne aprobaty największych producentów samochodów (m.in. Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, BMW, MAN, MTU, Deutz, Cummins, Renault) oraz maszyn przemysłowych (Siemens, Parker Denison, General Electric, MAN, Eaton Vickers, Alstom, Voith, MWM, GE Jenbacher, SKODA Power, Schuler – Müller Weingarten, Fives Cincinnati).

Spółka posiada Certyfikat Systemu Zarządzania nadany przez Bureau Veritas Certification Polska dla systemów zarządzania:

  • Jakością wg ISO 9001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Środowiskowego wg ISO 14001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg ISO 45001:2018 (akredytacja: UKAS – brytyjska).

ORLEN OIL posiada także certyfikat spełnienia wymagań AQAP 2110:2016 („Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości przy projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji") w zakresie produkcji i sprzedaży artykułów chemicznych, środków smarowych, działalności handlowej produktami chemicznymi, rafineryjnymi i petrochemicznymi na rynkach krajowych i zagranicznych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie środków smarowych i artykułów chemicznych oraz prowadzenia doradztwa technicznego.

Spółka ORLEN OIL jest członkiem organizacji ATIEL, w skład której wchodzą wszystkie czołowe spółki przemysłu olejowego w Europie, posiadające doświadczenie i ekspercką wiedzę w dziedzinie produkcji olejów silnikowych.

 

 

Profil Firmy

ORLEN OIL Sp. z o.o.