Jak dbać o felgi? Organika radzi!

Organika
9.1.2019

Felgi nie tylko poprawiają wygląd samochodu. Przede wszystkim wspomagają chłodzenie układu hamulcowego, a także korzystnie wpływają na dynamikę jazdy. Aby zapobiec osadzaniu się na felgach pyłu hamulcowego i na dłużej zachować ich wizualne właściwości, warto regularnie dbać o te elementy. Jak to zrobić? Jak cieszyć się felgami przez lata?

Wpływ czynników zewnętrznych

Felgi są elementem pojazdu, który najszybciej ulega zabrudzeniu. Narażone są one na wiele nieczystości, takich jak sól drogowa, piasek, pył z klocków hamulcowych, smoła czy sadza. Takie nieczystości bywają naprawdę uciążliwe. Niestety długotrwałe zaniedbania często kończą się koniecznością renowacji, a nawet wymiany felg na nowe. Nie tylko warunki atmosferyczne i związane z nimi czynniki wpływają niekorzystnie na felgi. Uważajmy także na środki chemiczne stosowane w automatycznych myjniach samochodowych. Środki czyszczące na bazie kwasów mogą trwale uszkodzić alufelgi.

– Przed rozpoczęciem mycia należy pamiętać, aby felgi były wystudzone, gdyż rozgrzane mogą ulec deformacji. W ten sposób unikniemy także zniszczenia przezroczystej powłoki na felgach. Dodatkowo, odparowujące środki chemiczne mogą pozostawiać plamy – mówi  Mariusz Melka, pełnomocnik zarządu ds. jakości z Organiki S.A.

Zapobieganie

Idealnym sposobem na zabezpieczenie felg i tym samym uniknięcie niepotrzebnych kosztów jest pokrycie ich woskiem. Nowe felgi są bardzo podatne na zabrudzenia i uszkodzenia. Jeśli zaniedbamy je od samego początku, nawarstwiający się brud wgryzie się w nie i spowoduje trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Proces woskowania należy przeprowadzić  jeszcze przed zamontowaniem nowych felg w samochodzie. Dzięki temu skutecznie zapobiegniemy osadzaniu się kurzu i brudu i ułatwimy mycie felg w przyszłości. Woskowanie warto wykonywać okresowo, np. raz na 2 miesiące, wcześniej dokładnie myjąc i osuszając alufelgi. Konserwowanie bardzo korzystnie wpłynie także na efekt wizualny. Kolejnym sposobem na to, aby w porę zapobiec uszkodzeniom felgi jest mycie ich odpowiednimi środkami, a także używanie gąbek i miękkich ściereczek. Dzięki temu unikniemy porysowania lakieru, a co za tym idzie dalszych uszkodzeń. Należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia, jeśli na felgach widnieją już ogniska zapalne korozji. Zwróćmy szczególną uwagę na pielęgnację felg w okresie zimowym. Środki stosowane do posypywania dróg bywają często bardzo silne i agresywne, co również wpływa bardzo niekorzystnie na felgi.

Środki chemiczne

Regularne mycie jest podstawą pielęgnacji felg. Aby maksymalnie wydłużyć okres ich eksploatacji warto sięgać po specjalne preparaty. Używanie środków, które nie są przeznaczone do czyszczenia felg wiąże się z ryzykiem uszkodzeń i utraty gwarancji. Stosowanie specjalistycznych preparatów jest bardzo proste. Przed ich użyciem należy spłukać brud z felg strumieniem wody, co pozwoli uniknąć zarysowań piaskiem i innymi zanieczyszczeniami. Następnie należy nałożyć preparat i odczekać. Miękką gąbką usunąć zanieczyszczenia i wypłukać felgi wodą. Dodatkowo można wypolerować je suchą ściereczką, a także nałożyć wosk. Mimo ogólnych zasad należy pamiętać, aby produkty stosować zgodnie z zaleceniami widocznymi na etykiecie.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Te nowoczesne, takie jak Organika Felgi, dodatkowo wyposażone są w pompkę 360 stopni, która umożliwia dotarcie preparatu w trudno dostępne miejsca. Produkt ten usuwa oporne zanieczyszczenia, takie jak pozostałości gumy czy asfaltu. Jednocześnie jest bezpieczny dla felg, opon i karoserii.

Źródło: Informacja prasowa Organika

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę