HELLA – nowe, rewolucyjne technologie z zakresu elektromobilności w najnowszych pojazdach

HELLA – rewolucyjne technologie z zakresu elektromobilności Hella
12.11.2023

Systemy steer-by-wire, systemy zarządzania akumulatorami, elektroniczny zawór siłownikowy, inteligentne czujniki akumulatora czy mikrosiłowniki – oferta firmy HELLA stale ewoluuje i rozszerza się o nowe produkty, w szczególności z obszaru elektromobilności.

Steer-by-wire – kieruj samochodem, w sposób jaki chcesz

Firma HELLA otrzymała kilka znaczących zamówień na czujniki układu kierowniczego najnowszej generacji. Jest to kluczowa technologia, dzięki której HELLA znacząco przyczynia się do rozwoju systemów „steer-by-wire”. Produkcja seryjna dla różnych znanych producentów samochodów ma się rozpocząć w 2025 r. w zakładach elektronicznych HELLA w Recklinghausen i Xiamen.

Powiązane firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.

W systemach steer-by-wire polecenia kierowcy są przekazywane wyłącznie elektrycznie, bez mechanicznego połączenia z układem kierowniczym pojazdu. W takim układzie kierowniczym czujniki układu kierowniczego firmy HELLA wykrywają moment obrotowy i kąt obrotu kierownicy z dużą precyzją i niezawodnością oraz przekazują je jako sygnał elektryczny. Ponieważ wcześniej wymagane podzespoły, takie jak kolumna kierownicza, nie są już potrzebne, regulacja układu kierowniczego może być dostosowana do konkretnej sytuacji drogowej lub preferencji klienta. Takie rozwiązanie daje również ogromną swobodę w projektowaniu pojazdów i aranżacji kokpitu (np. jeden wariant dla ruchu prawo – lewostronnego – dzięki przekładanej kierownicy i elektrycznym pedałom), a także zwiększone bezpieczeństwo podczas wypadku (brak kolumny kierowniczej oznacza brak przenoszenia przez nią siły uderzenia).

układ kierowniczy steer-by-wire

Hella wyznacza kurs na całkowicie elektryczne układy kierownicze. To po raz kolejny podkreśla wyraźną orientację na przyszłość naszej oferty elektroniki – mówi Jörg Weisgerber, dyrektor zarządzający ds. elektroniki w firmie HELLA. – Jednocześnie demonstrujemy nasze wyjątkowe możliwości we wprowadzaniu istotnych dla bezpieczeństwa komponentów pojazdu do produkcji seryjnej w kluczowych obszarach rozwoju motoryzacji, w tym przypadku steer-by-wire.

HELLA działa na rynku czujników układu kierowniczego od 2007 r. i umacnia już silną pozycję rynkową. Piąta generacja produktów, w której po raz pierwszy wdrożono funkcje steer-by-wire, koncentruje się w szczególności na redundantnej i jednocześnie ekonomicznej architekturze czujnika w celu spełnienia najwyższych wymagań bezpieczeństwa. Własna, niezwykle niezawodna technologia czujników CIPOS® jest wykorzystywana w naszych czujnikach dla układów kierowniczych. Od momentu wprowadzenia na rynek tej bardzo dokładnej, niezużywającej się koncepcji czujników w 1999 r. firma HELLA wyprodukowała już około 1 miliarda różnych czujników położenia z technologią CIPOS®.

HELLA otrzymuje również  zamówienia do różnych modeli samochodów, zarówno produkowanych już teraz seryjnie, jak i w niedalekiej przyszłości, dzięki którym konsekwentnie umacnia swoją wiodącą pozycję rynkową w dziedzinie elektryfikacji i zarządzania energią pojazdów.

Konsekwentnie przyspieszamy transformację w kierunku bezemisyjnej mobilności – mówi Jörg Weisgerber. – Różne zamówienia klientów podkreślają, że jesteśmy doskonale pozycjonowani w dziedzinie rozwoju elektryfikacji i zarządzania energią z szerokim portfolio, i że możemy wspierać naszych klientów odpowiednimi rozwiązaniami produktowymi w sposób dopasowany do ich indywidualnych potrzeb.

Pierwszy seryjny projekt systemów zarządzania akumulatorami na rynku amerykańskim

Wysokonapięciowe systemy zarządzania akumulatorami firmy HELLA zapewniają bezpieczne i niezawodne działanie akumulatorów litowo-jonowych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. HELLA wyposaża już flotę pojazdów elektrycznych niemieckiego producenta premium w systemy zarządzania akumulatorami. Teraz HELLA po raz pierwszy będzie masowo produkować system zarządzania akumulatorami na rynek amerykański i zaopatrywać lokalnego producenta pojazdów transportowych.

system zarządzania akumulatorem

Rozszerzenie portfolio produktów o elektroniczny zawór siłownikowy

Wraz z nowym elektronicznym siłownikiem zaworu (eVA) HELLA dodaje kolejny kluczowy komponent (obok pompy płynu chłodzącego) do swojej istniejącej oferty z zakresu elektryfikacji. eVA służy do precyzyjnego sterowania zaworami w układach chłodzenia oraz zarządzania ciepłem. Będąc swoistego rodzaju nowoczesnym termostatem, pomaga zapewnić, że płyn chłodzący jest kierowany zgodnie z wymaganiami i aktualnymi potrzebami zespołu akumulatorowego lub hybrydowego. W ten sposób, dzięki utrzymaniu podzespołów w optymalnej temperaturze, można zwiększyć żywotność i wydajność akumulatora litowo-jonowego oraz ogólny zasięg pojazdów elektrycznych. HELLA dostarczy ten zawór na platformę elektryczną niemieckiego producenta samochodów, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2025 r. w fabryce elektroniki HELLA w Bremie (Niemcy).

elektroniczny zawór siłownikowy

Inteligentne czujniki akumulatora monitorują akumulator i zapewniają redundancję na potrzeby zautomatyzowanej jazdy

Hella otrzymała zlecenie na opracowanie i produkcję inteligentnych czujników akumulatorowych (IBS). Z ponad 130 milionami czujników dostarczonych od 2000 r., HELLA jest obecnie światowym liderem na rynku. Nowy projekt wyposaża platformę elektryczną i hybrydową niemieckiego producenta premium. Inteligentne czujniki akumulatora mierzą prąd, napięcie i temperaturę bezpośrednio na akumulatorze. Jednocześnie główny nacisk położono na rozwój redundantnego układu projektu produktu w celu spełnienia wymagań bezpieczeństwa funkcjonalnego dla funkcji zautomatyzowanej jazdy. Produkcja seryjna ma się rozpocząć w Arad (Rumunia) pod koniec 2025 r.

Mikrosiłowniki zapewniają bezpieczne ładowanie pojazdów elektrycznych

Ponadto HELLA otrzymała nowe zamówienie na mikrosiłowniki od dużego producenta samochodów. Siłowniki są używane w platformie e-pojazdu i zapewniają bezpieczne zablokowanie wtyczki ładującej w gnieździe podczas procesu ładowania. Produkcja seryjna rozpocznie się w Xiamen (Chiny) w 2024 r.

mikrosiłowniki

Artykuł sponsorowany HELLA

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o. istnieje od 1993 r. Firma obsługuje rynek polski, litewski, łotewski, estoński, ukraiński, rumuński oraz wiekszą część bałkańskiego, prowadząc dystrybucję towarów na rynku wtórnym w następujących głównych grupach produktowych: oświetlenie (w tym żarówki samochodowe), elektronika, elektrotechnika. Ponadto pod nazwą Hella Gutmann oferuje elementy wyposażenia warsztatowego: urządzenia diagnostyczne mega macs, ścianki kalibracyjne CSC-Tool oraz urządzenia do regulacji świateł SEG. Dostarcza również produkty – głównie oświetleniowe – bezpośrednio do lokalnych producentów autobusów, maszyn rolniczych, pojazdów specjalnych i innych.

Uzupełnieniem oferty produktowej jest rozbudowana oferta w zakresie wspomagania sprzedaży i serwisu technicznego m.in. kompleksowy program szkoleń czy szereg usług dedykowanych warsztatom, w tym infolinia techniczna (Hella Gutmann).

Oferta:

  • oświetlenie
  • elektryka
  • elektronika
  • wyposażenie warsztatowe (urządzenia diagnostyczne i narzędzia)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronach:

oraz do śledzenia nas na naszym FB: https://pl-pl.facebook.com/hella.polska/ i YT: https://www.youtube.com/user/hellapolska

Profil Firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.