Elektronika układu wydechowego – wybrane elementy

Elektronika układu wydechowego – wybrane elementy od Hella Hella
31.3.2022

Silnik spalinowy samochodu, niezależnie od zastosowanego typu (wysokoprężny czy benzynowy), wydziela szkodliwe związki chemiczne podczas procesu spalania. Wraz z rozwojem motoryzacji oraz znacznym zwiększeniem liczby samochodów na drogach, dostrzeżono potrzebę ograniczania emisji tych związków. Celem jest oczywiście redukcja gazów cieplarnianych, które w negatywny sposób wpływają na nasze środowisko naturalne. Z biegiem lat przepisy regulujące dopuszczalne wartości emisji szkodliwych substancji wciąż są zaostrzane tak, żeby w 2030 r. osiągnąć poziom o 40% mniejszy niż notowany przed rokiem 2005.

Powiązane firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.

Jest to ogromne wyzwanie dla producentów samochodów, którzy już teraz coraz częściej wprowadzają do oferty pojazdy elektryczne, hybrydowe, a silniki spalinowe ulegają tzw. downsizingowi i są stale unowocześniane. Jest to związane z limitami emisji wprowadzanymi przez ustawodawców oraz związanymi z nimi dodatkowymi opłatami, w przypadku ich przekroczenia.

Według najnowszej normy Euro 6D ISC-FCM producent pojazdu płaci nawet 95 euro za każdy gram, który te normy przekracza. Jest on wyliczany na podstawie średniej z testów emisji szkodliwych substancji wszystkich modeli samochodów danego koncernu i dzielony przez cały wolumen wyprodukowanych samochodów w danym roku. Kwota 95 euro może nie wydawać się wysoka, jednak przekroczenie normy np. o 1 gram i wolumenie produkcyjnym na poziomie 500 tys. sztuk rocznie – daje kwotę 47,5 mln euro dodatkowych opłat, które trafiają do budżetu państwa czy wspólnoty, którego wydatkowanie jest związane z ograniczaniem efektu cieplarnianego.

Hella elektronika układu wydechowego

Samochody elektryczne oraz hybrydowe, jako pojazdy zero- lub niskoemisyjne, pozwalają obniżyć wartość średniej emisji i uniknąć dodatkowych opłat. Jednakże również samochody wyposażone w silniki spalinowe, a jest to nadal największa część sprzedaży, muszą mieć tę emisję jak najniższą. 

Elektronika układu wydechowego – wybrane elementy zdjęcie w treści artykułuJuż od wielu lat wiadomo, że ograniczenie emisji takich substancji jest ściśle powiązane z jakością samego procesu spalania paliwa w silniku. Podniesienie jakości tego procesu następuje m.in. dzięki elektronice, czyli czujnikom, które dokonują dokładnych pomiarów spalin (zawartych w nich szkodliwych substancji czy współczynnika ilości tlenu). Czujniki przekazują informacje do jednostki sterującej pracą silnika, która następnie oblicza i przekazuje do elementów wykonawczych (np. wtryskiwacza paliwa) informację o czasie i dawce wtrysku paliwa – takiej, która będzie najbardziej optymalna z punktu widzenia ograniczenia emisji, jak również oczekiwań kierowcy.

W układzie wydechowym na szeroką skalę obecnie wykorzystuje się takie czujniki jak:

  • czujnik ilości tlenu w spalinach (tzw. sonda lambda, która pozwala utrzymywać skład mieszanki na poziomie stechiometrycznym wynoszącym około 1);
  • czujnik różnicowy ciśnienia spalin (który ocenia zapełnienie np. filtra DPF);
  • czujnik temperatury spalin (który monitoruje temperaturę spalin, utrzymując ją w optymalnym zakresie, oraz pozwala chronić podzespoły pojazdu).

Awaria choćby jednego z nich negatywnie wpływa na pracę silnika, zwiększa zużycie paliwa, ogranicza jego osiągi i przyspiesza zużywanie się części komponentów układu napędowego. Ich awaria objawia się, oprócz symptomów wymienionych powyżej, również poprzez zasygnalizowanie odpowiednią kontrolką na desce rozdzielczej. Będąc w takiej sytuacji, powinniśmy niezwłocznie udać się do warsztatu na naprawę, która najczęściej polega na wymianie uszkodzonego czujnika. Należy pamiętać, aby nowy komponent był wysokiej jakości, najlepiej od renomowanego producenta.

sonda lambda Hella
Sonda lambda

Na rynku jest wiele czujników, które stanowią niejako ich „protezę”, tzn. są w stanie „zgasić” kontrolkę na desce rozdzielczej, jednak w gruncie rzeczy nie dokonują żadnego pomiaru, a jedynie wysyłają sygnał o niezmiennych parametrach, zawartych w przedziale wartości odbieranych przez ECU jako prawidłowe. Dlatego warto postawić na elektronikę i czujniki od firmy Hella, która od wielu lat gwarantuje najwyższą jakość, popartą wieloletnim doświadczeniem, rozwijanymi kompetencjami i podążaniem za innowacjami w zakresie wyposażenia OE.

czujnik ciśnienia spalin Hella
Czujnik temperatury spalin

Sama naprawa powinna zaś być dokonana w renomowanym warsztacie, albowiem wymiana tych elementów często związana jest z ich kalibracją czy adaptacją. Ograniczając się tylko do wymiany, możemy zaszkodzić naszemu pojazdowi równie poważnie, jak gdybyśmy nic nie robili.

czujnik temperatury spalin Hella
Różnicowy czujnik ciśnienia spalin

Szybka naprawa pozwala również ograniczyć zwiększoną emisję substancji szkodliwych, co jest przecież podstawą, dzięki której obserwujemy tak szybki rozwoju elektroniki w układzie wydechowym.

>>Zobacz więcej o elektronice układu wydechowego firmy Hella<<

Artykuł sponsorowany Hella

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o. istnieje od 1993 r. Firma obsługuje rynek polski, litewski, łotewski, estoński, ukraiński, rumuński oraz wiekszą część bałkańskiego, prowadząc dystrybucję towarów na rynku wtórnym w następujących głównych grupach produktowych: oświetlenie (w tym żarówki samochodowe), elektronika, elektrotechnika. Ponadto pod nazwą Hella Gutmann oferuje elementy wyposażenia warsztatowego: urządzenia diagnostyczne mega macs, ścianki kalibracyjne CSC-Tool oraz urządzenia do regulacji świateł SEG. Dostarcza również produkty – głównie oświetleniowe – bezpośrednio do lokalnych producentów autobusów, maszyn rolniczych, pojazdów specjalnych i innych.

Uzupełnieniem oferty produktowej jest rozbudowana oferta w zakresie wspomagania sprzedaży i serwisu technicznego m.in. kompleksowy program szkoleń czy szereg usług dedykowanych warsztatom, w tym infolinia techniczna (Hella Gutmann).

Oferta:

  • oświetlenie
  • elektryka
  • elektronika
  • wyposażenie warsztatowe (urządzenia diagnostyczne i narzędzia)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronach:

oraz do śledzenia nas na naszym FB: https://pl-pl.facebook.com/hella.polska/ i YT: https://www.youtube.com/user/hellapolska

Profil Firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.