Do renowacji tworzyw sztucznych

28.5.2015

Dziś stłuczka nie oznacza już, że konieczna jest wymiana wszystkich uszkodzonych części plastikowych. Przy pomocy odpowiedniego, poprawnie zaaplikowanego produktu możliwe jest wykonanie renowacji lakieru na elemencie plastikowym.

Spies Hecker ma w swojej ofercie liczne produkty z linii Plastic System – podkłady, dodatki i lakiery bezbarwne – które umożliwiają wykonanie skutecznej i efektywnej naprawy na powierzchni z tworzywa sztucznego.Marka opracowała także kilka ważnych zasad, które czynią ten proces szybkim i nieskomplikowanym.

- Lakierowanie tworzyw sztucznych nie musi być powodem do zmartwień dla warsztatów lakierniczych, pod warunkiem, że przestrzega się pewnych podstawowych kryteriów. Jednym z najważniejszych warunków osiągnięcia doskonałego rezultatu końcowego jest dokładna ocena początkowa - mówi Tomasz Kazakidis, doradca techniczny Spies Hecker.

Na początku naprawy powłoki na elemencie plastikowym wymagana jest szczegółowa analiza determinująca czy dana część jest nowa czy stara, czy była lakierowana, zagruntowana, czy może jest w stanie surowym. Lakiernicy powinni także ustalić, czy dana część z tworzywa sztucznego nie została uszkodzona lub nie była wcześniej naprawiana oraz czy jest odporna na działanie rozpuszczalników.

- Brak wiedzy o częściach wykonanych z tworzyw sztucznych stanowi największe zagrożenie dla osiągnięcia dobrego rezultatu, a zatem należy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć błędów podczas aplikacji lakieru - podkreśla Tomasz Kazakidis.

Po sprawdzeniu elementu z tworzywa sztucznego, należy go starannie oczyścić, aby zapewnić możliwie najlepszą przyczepność lakieru. Antystatyczny środek odtłuszczający, taki jak np. Permaloid Silicone Remover 7010 marki Spies Hecker, umożliwia oczyszczenie powierzchni oraz usunięcie z niej ładunku elektrostatycznego. Na tym etapie usuwane są zanieczyszczenia, które nie są rozpuszczalne w wodzie, a także niewielkie ilości smaru i oleju. W przypadku większości elementów wykończeniowych wykonanych z tworzyw sztucznych można użyć Permaloid Silicone Remover 7010 - środek zabezpiecza tworzywo przed przyciąganiem cząsteczek pyłu, które mogą mieć negatywny wpływ na końcowy efekt pracy.

Po dokładnym oczyszczeniu elementu z tworzywa sztucznego, lakiernik może dobrać odpowiednie produkty dla różnych etapów naprawy.Wszystkie produkty Spies Hecker zostały opracowane głównie z myślą o łatwości ich zastosowania. Jednakże, pomimo że lakierowanie części wykonanych z tworzywa sztucznego powinno być dość proste, zawsze występuje ryzyko pojawienia się komplikacji.

- Przy lakierowaniu elementów wykończeniowych o różnych kolorach, co często ma miejsce w przypadku starszych samochodów lub części na zamówienie, dobór produktu może stanowić nie lada wyzwanie. Pamiętając o potrzebach warsztatów lakierniczych podczas opracowywania swoich produktów, Spies Hecker oferuje dodatkowo lakiernikom pełen wachlarz narzędzi by móc dokładnie dobrać kolor – spektrofotometr ColorDialog, oprogramowanie kolorystyczne CRPlus oraz wzornik Colour Index, a także wyszukiwarkę receptur online. Wierzymy, że te indywidualne rozwiązania systemowe, które oferujemy do renowacji elementów z plastiku umożliwią lakiernikom realizację zleceń niezależnie od stanu technicznego pojazdu, jego wieku, koloru czy też zastosowanego rodzaju tworzywa sztucznego, dając im pewność, że nasze rozwiązania się sprawdzą - dodaje Tomasz Kazakidis.

Więcej informacji na stronie www.spieshecker.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę