Czujniki SNR – 1500 elementów wpływających na bezpieczeństwo, wydajność i ekologię

Czujniki SNR – 1500 elementów wpływających na bezpieczeństwo NTN

Prawie 30 lat temu firma SNR stworzyła pierwszy na świecie czujnik prędkości ASB,  zastępując tym samym, wcześniej używaną technologię pasywną. Aktywny czujnik z enkoderem magnetycznym dostarcza sygnał cyfrowy, określający prędkość obrotową koła. Czujnik prędkości koła zapoczątkował w firmie NTN pracę, której owocem stała się dzisiejsza gama 1500 czujników. 

Cała oferta dostępnych 1500 czujników pogrupowana została w 7 głównych rodzinach produktowych, dzięki którym współczesne pojazdy są nie tylko bezpieczniejsze czy ekonomiczniejsze, ale również bardziej komfortowe i zgodne z potrzebami ekologii. 

Powiązane firmy

NTN Polska

– Zrównoważony rozwój i zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska są dla nas, jako firmy, ważnym elementem naszej działalności  i produkcji. Dlatego, wykorzystując doświadczenie naszych inżynierów, wprowadzamy na rynek czujniki, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom w zakresie elektryfikacji, wydajności, wymogów środowiskowych i bezpieczeństwa – mówi Anna Nowak, Koordynator Marketingu ds. komunikacji.
 

Czujniki SNR – 1500 elementów wpływających na bezpieczeństwo, wydajność i ekologię zdjęcie w treści artykułu

Czujnik prędkości ASB

Łożysko koła z systemem ASB® jest wyposażone w uszczelniacz zespolony z enkoderem magnetycznym, który dzięki czujnikowi dostarcza sygnał cyfrowy, określający prędkość obrotową koła. Sygnał ten odczytywany jest przez komputer pojazdu, i pozwala na sterowanie systemami, takimi jak ABS®, ESC, HHS czy PDC. Rozwiązanie to ma wiele zalet, m.in.: możliwość zmierzenia prędkości koła, od zera, oszczędność miejsca i wagi, ułatwiony montaż czy standaryzację komponentów.

NTN

Czujnik ciśnienia spalin EGP

Jako element kontroli emisji spalin w silnikach wysokoprężnych czujnik ten mierzy różnicę ciśnienia spalin między wlotem i wylotem filtra cząstek stałych w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Pomiar ten ma kluczowe znaczenie w monitorowaniu stanu nasycenia filtra cząstek stałych i dostarczania dokładnych informacji do systemu zarządzania silnikiem. 

NTN

W układach filtra cząstek stałych DPF (Diesel Particulate Filter) czujnik różnicy ciśnień mierzy ciśnienie przed i za filtrem, pomagając określić optymalny czas regeneracji filtra, zapewniając tym samym skuteczne oczyszczanie z nagromadzonych cząstek. Gwarantuje to utrzymanie emisji cząstek stałych z silnika wysokoprężnego na poziomie zgodnym z normami środowiskowymi.

Czujnik położenia wału korbowego CKP

Czujnik położenia wału korbowego (CKP) jest niezbędny do określenia prędkości obrotowej silnika i położenia wału korbowego. Zazwyczaj jest on montowany w pobliżu koła korbowego na kole zamachowym. Ruch obrotowy koła zębatego powoduje zmiany w polu magnetycznym, generując sygnały napięciowe, które są przesyłane do jednostki sterującej silnika (ECU). Na podstawie tych sygnałów ECU oblicza prędkość obrotową silnika i położenie wału korbowego, które są niezbędne do wtrysku paliwa i synchronizacji zapłonu.

NTN

Czujnik położenia wałka rozrządu CMP

Czujnik położenia wałka rozrządu (CMP) odpowiada za prawidłowe działanie silnika.

Umieszczony jest na wałku rozrządu lub jego kole pasowym a jego zadaniem jest informowanie jednostki sterującej silnika o dokładnym położeniu kątowym, umożliwiając zarządzanie wtryskiem i zapłonem dla każdego cylindra. W połączeniu z czujnikiem TDC (Top Dead Centre) CMP umożliwia ECU określenie fazy tłoków i kolejność zapłonu, wymaganej do uruchomienia silnika.

NTN

Zarówno w przypadku czujnika położenia wału korbowego, jak i wału rozrządu w ofercie NTN znajdują się dwa typy tych czujników:

  • Czujnik indukcyjny, wytwarzający pole elektromagnetyczne zakłócane przez ruch zębów koła zamachowego, generując sygnał sinusoidalny proporcjonalny do prędkości obrotowej .
  • Czujnik efektu Halla, który stosowany jest w najnowszych silnikach. Wysyła on precyzyjne sygnały do ECU za każdym razem, gdy zęby koła zamachowego przechodzą, generując sygnał fali prostokątnej.

Czujnik temperatury spalin EGT

Czujniki temperatury spalin są niezbędne do ochrony elementów układu wydechowego przed krytycznym przegrzaniem. Ponieważ silniki w nowych samochodach stały się czystsze, bardziej ekonomiczne i mocniejsze, technologia czujników również musiała się zmienić, aby sprostać tym nowym wymaganiom.

NTN

Czujniki EGT, pierwotnie zaprojektowane do ochrony katalizatora, obecnie odgrywają kluczową rolę w ochronie wszystkich elementów układu wydechowego. Mają one postać czujników podłączonych do przewodu wydechowego, mierzących temperaturę gazów przed lub za turbosprężarką lub filtrem cząstek stałych. Dane o temperaturze są przesyłane do sterownika silnika. Dostarczając dokładnych informacji na temat temperatury gazów spalinowych, czujniki te pomagają regulować pracę silnika w celu zmniejszenia emisji i poprawy efektywności spalania, maksymalizując wydajność i żywotność silnika oraz dbając o środowisko.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego CTS

Czujnik temperatury silnika (ETS) ma niezwykle ważne zadanie w funkcji płynnego działania motoru, ponieważ monitoruje temperaturę płynu chłodzącego. Czujnik przekazuje  informacje do jednostki sterującej silnika (ECU), która odpowiednio dostosowuje czas wtrysku i kąt zapłonu, aby utrzymać optymalną wydajność i zapobiec przegrzaniu. CTS może również wyświetlać temperaturę na desce rozdzielczej w przypadku przegrzania, ostrzegając kierowcę o ewentualnych kłopotach. Czujniki temperatury mogą być aktywne lub pasywne, a każdy z nich oferuje określone korzyści pod względem dokładności i reakcji.

NTN

Czujnik ciśnienia w kołach TPMS

System TPMS odpowiada za monitorowanie poziomów ciśnienia w oponach w samochodzie. Umożliwia stałą kontrolę ogumienia, a w razie wykrycia spadku ciśnienia informuje o tym kierowcę. 

NTN

Rozróżniamy system TPMS:

  • Bezpośredni – czujniki znajdujące się w każdym z kół dostarczają do komputera pojazdu informacje z każdego z nich osobno za pomocą fal radiowych. Umieszczane są zwykle bezpośrednio za zaworem powietrza lub przymocowywane do obręczy. System zawiera kryształ kwarcu, dzięki któremu różnica ciśnień zamieniana jest na impulsy, transferowane na częstotliwości 434 MHz i przekazywane do komputera. Transmisja odbywa się średnio co minutę, przez co pomiar jest bardzo dokładny.
  • Pośredni – polega na porównywaniu prędkości poszczególnych kół, wykrywając niskie ciśnienie w tych, które muszą wykonać więcej obrotów. Wykorzystuje do tego czujniki prędkości, które funkcjonują w ramach systemu zapobiegania blokowaniu kół – ABS oraz elektronicznego systemu stabilizacji ESP. W nowych autach przy pośrednim systemie TPMS wykorzystuje się wibrację kół, badając rezultat zmian obciążeń podczas przyspieszenia, hamowania lub pokonywania zakrętów.

>>Zobacz pełną ofertę czujników SNR<<

Źródło: NTN

NTN Polska

NTN Polska

Firma NTN Europe dzięki 76 placówkom i 97 biurom handlowym na całym świecie, projektuje i produkuje części najwyższej jakości sprzedawane pod markami NTN, SNR, BCA, BOWER.

Grupa dostarcza łożyska dla wszystkich największych producentów samochodów na całym świecie. W Europie brand NTN i SNR to jakościowy lider w produkcji łożysk, przegubów homokinetycznych, techniki liniowej, rolek prowadzących czy części zawieszenia, zarówno na rynku części oryginalnych jak i zamiennych. 

Firma skupia się na innowacjach, niezależnie od gałęzi przemysłu z którą współpracuje: lotnictwo, motoryzacja, cementownie, energia wiatrowa, kolej, obrabiarki, włókiennictwo, rolnictwo, maszyny budowlane, kopalnie i kamieniołomy, pompy próżniowe, huty stali, itp.

NTN  jest firmą zaangażowaną zarówno w podnoszenie kwalifikacji swoich zespołów i prezentowania najwyższej jakości wiedzy technicznej jak również dzielenia się tą wiedzą. Organizuje więc spotkania w całej Europie, doszkalając mechaników i pomagając im unikać błędów w codziennej pracy. Prowadzi również na swojej stronie Centrum Dokumentacji, gdzie każdy może znaleźć teksty instruktażowe dotyczące montażu i demontażu części, porady, odpowiedzi na pytania techniczne czy rozwiązania pomagające pracownikom warsztatów.

Oferta Automotive obejmuje 3 podstawowe gamy produktów:

  • Podwozie: łożyska kół, tarcze hamulcowe, zawieszenie, amortyzatory, przeguby homokinetyczne
  • Części silnika: rozrząd i osprzęt silnika
  • Łożyska skrzyni biegów i sprzęgła

Profil Firmy

NTN Polska