Czujniki NOx od AS-PL

Czujniki NOx od AS-PL AS-PL

Firma AS-PL rozszerzyła ofertę o kolejne produkty. Do bazy złożonej z ponad 24 000 pozycji asortymentowych dodano 100 modeli czujników NOX, które można już zamawiać na stronie internetowej. Czym są sensory używane w układach SCR i dlaczego ostatnio stały się tak popularne? Poniższy tekst przybliża budowę i działanie czujników tlenku azotu.

Ekologia i układ SCR

Zanieczyszczenia powietrza to temat, który od wielu lat wywołuje spore kontrowersje. Wyniki badań Europejskiej Agencji Środowiskowej z 2022 r. jasno wskazują, że to właśnie transport drogowy, a dokładniej pojazdy z silnikiem Diesla, powodują największe zagrożenie. Jednym z najgroźniejszych związków, który przedostaje się do atmosfery, jest tlenek azotu. W reakcji z tlenem tworzy trujący dwutlenek azotu.

Według Komisji śledczej ds. pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym każdego roku dwutlenek azotu powoduje 400 000 przedwczesnych zgonów w całej Unii Europejskiej.

Problem jest poważny, co zauważa również Parlament Europejski, który stale zaostrza wymogi dotyczące norm emisji szkodliwych tlenków azotu. Aby im sprostać, producenci szukają różnych rozwiązań. Jednym z nich jest montaż specjalistycznych systemów, które pomagają znacząco ograniczyć emisję trujących związków do atmosfery.

Jednym z takich systemów jest SCR (Selective Catalytic Reduction). Układ ten odpowiada za zmianę cząstek tlenku azotu na wodę i azot poprzez wstrzyknięcie roztworu AdBlue do katalizatora SRC. Jednym z elementów systemu są czujniki NOX montowane bezpośrednio w układzie wydechowym. Odpowiadają one za stałe mierzenie stężenia tlenków azotu w gazach spalinowych. Pozyskane dane przesyłane są do modułu i na ich podstawie kontroluje się pracę silnika oraz dozowanie AdBlue.

Źródło: AS-PL

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę