Nadchodzi nowy Volkswagen California Concept. Znamy szczegóły

Nadchodzi Volkswagen California Concept. Znamy szczegóły Volkswagen

Pierwsza California, dla której bazą był Volkswagen Transporter T3, zadebiutowała na światowych targach Caravan Salon w roku 1988. Dokładnie 35 lat i 260 000 wyprodukowanych pojazdów później, Volkswagen Samochody Dostawcze po raz kolejny organizuje światową premierę swojego modelu na tej największej imprezie branżowej odbywającej się w Düsseldorfie. Wersja produkcyjna nowej generacji Californii ma pojawić się w roku 2024 i ma być wytwarzana w głównych zakładach marki w Hanowerze.

  • Koncepcyjna wersja nowej generacji kampera California będzie miała swoją światową premierę na targach Caravan Salon (25 sierpnia-3 września) w Düsseldorfie;
  • Przyszła generacja modelu California będzie nadal w całości produkowana w Hanowerze;
  • Premiera pierwszej Californii „made in Hanover” również miała miejsce na Caravan Salon, dokładnie 20 lat temu.

California CONCEPT – wszystko nowe, by wszystko pozostało takie samo

Prezentując model California CONCEPT, marka Volkswagen Samochody Dostawcze chce zapewnić wszystkim odwiedzającym targi Caravan Salon w Düsseldorfie wgląd w przyszłość ich najbardziej udanego kampera.

Bazująca na Multivanie z dłuższym rozstawem osi „California jutra” jest wyjątkowa w swojej klasie. Dodatkowe innowacyjne rozwiązania wzmacniają dualną koncepcję vana stworzonego do codziennego użytku, ale także w mgnieniu oka przekształcającego się w kampera odpowiedniego na każdą przygodę.

Po raz pierwszy California CONCEPT oferuje również zalety technologii hybrydowej plug-in, zapewniającej jeszcze większą elastyczność i wyższy poziom komfortu na drodze. Dzięki swemu elektrycznemu zasięgowi jest mocna, ekonomiczna i oznacza przyszłościową oraz odpowiedzialną mobilność. Jednocześnie jej adekwatność do podróżowania na długich dystansach zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy z dala od głównych szlaków komunikacyjnych.

Nie trzeba dodawać, że ten samochód kempingowy będzie również „inteligentny”, podobnie jak obecna California 6.1, która w połączeniu z interaktywną aplikacją „Cali on Tour” już jest jednym z najbardziej zaawansowanych pojazdów w tym segmencie. Koncepcyjna California CONCEPT zostanie zaprezentowana na stoisku marki Volkswagen Samochody Dostawcze w hali 16 (D52-01).

Na przestrzeni lat produkcji czterech jej generacji, sprzedano ponad 260 000 egzemplarzy tego kompaktowego kampera. Wszystkie mają jeden ważny wspólny szczegół: unoszony dach – namiot o wysokości prawie dwóch metrów. Prezentowana w Düsseldorfie California CONCEPT jest oczywiście również w taki unoszony dach wyposażona. To jeden z sekretów, który możemy ujawnić jeszcze przed światową premierą.

Spojrzenie wstecz – 35 lat modelu California

Historia modelu California rozpoczęła się w 1988 roku, od specjalnego modelu kampera opartego na Transporterze generacji T3. Jeszcze tego samego lata, ta pierwsza California została zaprezentowana na targach Caravan Salon. Projektanci wnętrz wykazali się wyczuciem stylu, projektując biało-szary aneks kuchenny. Kamper kosztował 39 900 marek zachodnioniemieckich. Dość atrakcyjna cena, przemyślane detale i solidna technologia Transportera sprawiły, że California natychmiast stała się bestsellerem – już w pierwszym roku sprzedano 5000 egzemplarzy. W kolejnych latach California przekształciła się z modelu specjalnego we własną serię modelową, zyskując coraz większą popularność i zdobywając uznanie ponad 22 000 kierowców kamperów w ciągu zaledwie trzech lat.

Zmiana modelu T3 na T4 w sierpniu 1990 roku była równoznaczna z rewolucją techniczną. Po czterech dekadach produkcji Transporterów z napędem na tylne koła i czterocylindrowymi płaskimi silnikami, specjaliści od pojazdów dostawczych po prostu postawili wszystko na głowie. Przesunęli silnik do przodu i przenieśli napęd naprzednią oś. To zmieniło wszystko: konstrukcję, układ jezdny, silniki i dostępną przestrzeń.

Teraz, w samochodzie wygospodarowano znacznie więcej miejsca, zwłaszcza z tyłu. California T4 doskonale wykorzystała tę dodatkową przestrzeń, zapewniając więcej miejsca do podróżowania niż jakikolwiek inny samochód kempingowy w tamtych czasach. Slogan w reklamach z okazji wprowadzenia na rynek brzmiał: „Hotel California. Spokojna lokalizacja, komfortowe wyposażenie, panoramiczne widoki gwarantowane”. Hasło to nawiązywało do piosenki zespołu the Eagles i występującego w niej hotelu West Hollywood. Podsumowując, California T4 była kolejnym hitem i do roku 2003 sprzedała się w liczbie około 39 000 egzemplarzy.

California bazująca na piątej generacji Transportera wprowadziła nowy wymiar komfortu w segmencie kompaktowych kamperów. Jednak ta California również pozostała wierna oryginalnej koncepcji przestrzeni. Do roku 2015 na Californię T5, która już dawno stała się najbardziej udanym kamperem w swojej klasie, zdecydowało się około 55 000 entuzjastów kamperów. Detale, takie jak łóżko z listwową podstawą materaca zintegrowane z unoszonym dachem, krzesła kempingowe schowane w tylnej klapie czy stolik kempingowy umieszczony w przesuwanych drzwiach sprawiły, że California zyskała reputację „szwajcarskiego scyzoryka” wśród kamperów.

California bazująca na szóstej generacji Transportera pojawiła się w roku 2015. Dzięki bogatej gamie systemów wspomagania kierowcy, jej sprzedaż osiągnęła nowy poziom: W 2017 roku California T6 pobiła rekord serii modeli z 15 155 nowymi rejestracjami w ciągu jednego roku.

30 sierpnia 2019 r. Volkswagen Samochody Dostawcze zaprezentował model California 6.1 – oczywiście na Caravan Salon. Do tego momentu zbudowano już ponad 175 000 Californii różnych generacji. Nowa California 6.1 płynnie kontynuowała historię sukcesu swoich poprzedników. Jedną z jej nowych funkcji był ekran dotykowy w konsoli dachowej, za pomocą którego można było sterować wszystkimi głównymi ustawieniami kampera i mieć dostęp do szerokiego zakresu informacji. Na pokładzie Californii CONCEPT wyświetlacz ten zostanie przekształcony w ekran w formacie tabletu i pokaże nową, inteligentną stronę tego kampera. A tak przy okazji: nikt nigdy nie twierdził, że California powinna mieć tylko jedne przesuwane drzwi. Caravan Salon 2023 z pewnością będzie ekscytujący.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę