Brembo podsumowało miniony rok

Brembo
7.3.2018

W 2017 r. przychody firmy Brembo wzrosły o 8,1% do 2463,6 mln euro, EBITDA o 8,2% do 480 mln euro, a zysk netto o 9,5% do 263,4 mln euro. Firma zdecydowała się na wypłatę dywidend w wysokości 0,22 euro za jedną akcję.

Wyniki w porównaniu z rokiem 2016:

  • Przychody wzrosły o 8,1% do 2.463,6 mln euro (+9.0% według podobnego kursu wymiany)
  • Dobre wyniki rentowności: EBITDA +8,2% do 480,0 mln euro; EBIT 5,7% do 346,3 mln euro
  • Zysk netto wzrósł o 9,5% do 263,4 mln euro
  • Nowe inwestycje wyniosły 356,2 mln euro
  • Zadłużenie netto na poziomie 218,6 mln euro
  • Propozycja wypłaty dywidend zwykłych w wysokości 0,22 euro za akcję

Prezes Alberto Bombassei stwierdził: W 2017 r. Brembo wyraźnie zademonstrowało swą umiejętność do szybkiego wykorzystania nowych inwestycji strategicznych w krajach identyfikowanych jako priorytetowe w dążeniu do stałego wzrostu i rozwoju produktów we współpracy z naszymi klientami. W tym samym czasie, kontynuowano ciągłą innowacyjność istniejących zakładów i procesów, a nasze portfolio produktowe rozszerzyło się, napędzane przez stałą koncentrację na nowatorskich badaniach i ich rzeczywistym zastosowaniu w materiałach i układach hamulcowych, które są w stanie sprostać – a często i przewidzieć – potrzeby rynku motoryzacyjnego pośród szybkiej transformacji. Wierzę także, że wreszcie teraz – sądząc po długiej serii pozytywnych znaków, które sukcesywnie pojawiały się w trakcie roku sprawozdawczego – możliwe jest rozważenie wznowienia wzrostu na rynkach południowoamerykańskich, na których działa Brembo, aby osiągnąć większą stabilność.

Wiceprezes Matteo Tiraboschi, powiedział: Uważam, że szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na bardzo pozytywne wyniki Brembo, także w świetle znacznych inwestycji, które w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom wszechczasów. Grupa przewiduje, że w 2018 r. sfinalizowany zostanie nowy cykl inwestycji, w szczególności ukończenie zakładów zainicjowanych w Meksyku, Polsce i Chinach, które sukcesywnie będą nabierać mocy operacyjnych wraz z upływem roku. To kolejny dowód solidności naszej podstawowej działalności. Jesteśmy także zadowoleni z dalszej redukcji pozycji finansowej netto w porównaniu ze stanem z 30 września 2017 r., pomimo znacznych inwestycji. Jest to potwierdzenie zdolności Grupy do samofinansowania.

Źródło: Brembo

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę