Bosch elektryfikuje wyścigi gokartów

Bosch
25.5.2016

Bosch tworzy elektryczny napęd dla prototypowego gokarta. System 48 V sprawia, że karting staje się bezemisyjny i cichy.

Od 0 do 100 km/h w prawie pięć sekund, prędkość maksymalna przekraczająca 130 km/h, pisk opon przy ruszaniu, a to wszystko bez typowego dla wyścigów ryku silnika i zapachu benzyny w powietrzu. Komisja FIA Electric and New Energy oraz Niemiecki Związek Sportu Motorowego (DMSB) wspólnie z największym niemieckim producentem gokartów Mach 1 Kart zaprezentowały w Berlinie pierwszy prototyp elektrycznego gokarta. – Opracowując e-karta, stowarzyszenie FIA, DMSB i Bosch tworzą wspólnie podwaliny pod zelektryfikowane gokarty. Podobnie jak ma to miejsce na drogach, elektryfikacja wprowadzi na tory wyścigowe więcej emocji, przyjemności z jazdy i większą efektywność – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Technologia napędu z ulicy na tor wyścigowy

Większość wyścigowych gokartów jest napędzana silnikami spalinowymi. Jednak FIA, DMSB, Mach 1 Kart i Bosch postanowili opracować zupełnie nowy, elektryczny układ napędowy do profesjonalnego kartingu. Ideą było stworzenie czysto elektrycznego sportu motorowego. Inżynierowie Boscha opracowali nowy system rekuperacji z efektem doładowania (Boost Recuperation System, BRS), którego pierwsza generacja wejdzie do produkcji na początku 2017 roku. Elementy elektryczne systemu BRS wspomagają silnik spalinowy w pojazdach kompaktowych, dostarczając do 10 kW dodatkowej mocy i zmniejszając zużycie paliwa i emisję CO2 na drodze nawet o 15 procent. Ponadto podczas przyspieszania system BRS zapewnia silnikowi spalinowemu dodatkowych 150 Nm momentu obrotowego.

– Zmodyfikowaliśmy system przystosowując go do profesjonalnego kartingu i w ten sposób zelektryfikowaliśmy prototypowego e-karta. Oferujemy kompletny system, który pochodzi z jednego źródła i łączy samochodową technikę wielkoseryjną Boscha ze specjalnie opracowanymi komponentami i oprogramowaniem sterującym układu napędowego – mówi dr Klaus Böttcher, wiceprezes Bosch Motorsport. Podstawę nowego układu napędowego stanowią dwa rozruszniko-generatory o łącznej mocy 20 kW, które zapewniają 300 Nm momentu obrotowego na tylnej osi. Energia jest przechowywana w litowym akumulatorze 48-woltowym. Ponadto rozruszniko-generator może odzyskiwać energię podczas rekuperacji, a następnie użyć ją do przyspieszania.

Sercem układu napędowego jest niestandardowa jednostka sterująca, która kontroluje przepływ energii w gokarcie. Cały układ uzupełnia zestaw czujników i wiązka przewodów. Nowy napęd elektryczny sprawia, że gokart Mach 1 staje się czystym, szybkim i zwinnym pojazdem na torze wyścigowym. Już pierwsze jazdy pokazały, że e-kart jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w mniej niż pięć sekund i osiągnąć maksymalną prędkość ponad 130 km/h. – W nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować testy w celu dalszego zbadania możliwości nowego e-karta – wyjaśnia Böttcher.

W ramach Diagnostyki AA dostarcza urządzenia diagnostyczne i wyposażenie warsztatów, oprogramowanie diagnostyczne i usługi szkoleniowe. Dodatkowo w kompetencjach działu znajduje się franszyza „Bosch Car Service”, największej na świecie sieci niezależnych warsztatów samochodowych zrzeszającej globalnie 16 500 warsztatów, 291 w Polsce. Ponadto dział branżowy AA jest odpowiedzialny za 890 partnerów koncepcji warsztatowej „AutoCrew” na świecie, w Polsce – 67.

Źródło: Informacja prasowa Bosch

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę