Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Bezpieczeństwo ponad wszystko! Auto Partner
9.11.2021

Sprawny układ hamulcowy każdego pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego oraz na innych użytkowników drogi.

Co roku w Polsce w wypadkach na przejściach dla pieszych ginie ponad 600 osób. Trzeba się zastanowić, ilu z tragicznych wydarzeń można by uniknąć dzięki sprawnemu układowi hamulcowemu.

Każdy rozpędzony samochód kiedyś będzie musiał zostać zatrzymany. Mimo że samochody stają coraz nowocześniejsze i są wyposażone w wiele systemów bezpieczeństwa, praw fizyki nie da się oszukać, a układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów wpływających na bezpieczeństwo.

Bardzo ważna jest dbałość o każdy z jego elementów, a jest to dosyć rozbudowany układ. Przy wymianie elementów ciernych ważne jest, aby również skontrolować pozostałe podzespoły.

Ważnym czynnikiem jest dbałość o stan przewodów hamulcowych, zarówno sztywnych, jak i elastycznych. Na ich kondycję szczególnie zwracają uwagę diagności podczas przeglądu okresowego, a zły stan eliminuje pojazd z dalszej eksploatacji. Należy pamiętać, że przewody znajdują się pod pojazdem i narażone są na działanie warunków atmosferycznych.

Każdy producent podaje również informację w instrukcji pojazdu dotyczącą okresu, po jakim powinien zostać wymieniony płyn hamulcowy i jaki płyn należy zastosować. Płyn hamulcowy jest higroskopijny – co to oznacza? To, że lubi absorbować wilgoć z otoczenia, która obniża jego temperaturę wrzenia. Woda dostaje się do płynu przez gumowe uszczelnienia oraz przez zbiorniczek wyrównawczy. Wyeliminowanie tego zjawiska jest praktycznie niemożliwe. W okresie eksploatacji do płynu dostają się również drobinki powstające podczas tarcia elementów ciernych układu, dlatego tak ważna jest kontrola stanu i poziomu płynu hamulcowego. Zazwyczaj awarie pomp hamulcowych, korektorów siły hamowania czy samego wspomagania zdarzają się rzadziej niż wymiany typowo eksploatacyjne.

Przy okazji wymiany tarcz i klocków hamulcowych powinno się sprawdzać stan innych elementów układu hamulcowego.

wymiana elementów układu hamulcowego

Zużycie tarcz dużo mówi o sprawności zacisków hamulcowych. Zapieczone prowadnice są najczęstszą przyczyną źle działającego zacisku. Zdarzają się również wycieki płynu z uszczelnień tłoczka, może też dochodzić do korozji powierzchni wewnątrz zacisku. Korozja w układzie związana jest ze złym stanem płynu hamulcowego. Istotną wskazówką po wymianie elementów ciernych układu hamulcowego jest przekazywanie informacji o dotarciu elementów współpracujących ze sobą. Nie ma określonej reguły, ile kilometrów powinno się przejechać. Układ hamulcowy nabywa sprawności, gdy elementy cierne ułożą się względem siebie. Ważne, aby nie katować układu od razu po wymianie tarcz i klocków.

Nie tylko obsługa ma znaczenie przy układzie hamulcowym, ale również jakość zastosowanych elementów. Należy pamiętać, że zawierzamy często swoje zdrowie i życie dwóm elementom, między którymi wstępuje tarcie. Firma Quaro ma w swojej ofercie elementy układu hamulcowego produkowane według najwyższych standardów. W ofercie znajdziemy klocki i tarcze hamulcowe do większości pojazdów poruszających się po europejskich drogach. Quaro może się również poszczycić klockami wykonanymi w technologii ceramicznej. Są to klocki, w których zredukowano efekt pylenia do minimum.

Coraz wyższe moce pojazdów wymagają stosowanie coraz większych tarcz hamulcowych. Odpowiedzią na te potrzeby są tarcze Quaro High Carbon, przeznaczone do samochodów o wysokich osiągach, w których często stosowane są tarcze o średnicy powyżej 300 mm. W ich składzie zastosowano pierwiastki pozwalające na szybsze odprowadzenie ciepła z powierzchni. To bardzo ważne przy dużych średnicach tarcz, które podatne są na zmianę kształtu przy wysokich temperaturach.

Artykuł sponsorowany

Źródło: Auto Partner

Auto Partner S.A.

Auto Partner S.A.

Auto Partner SA jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Spółka stanowi platformę sprzedaży, głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

Nasza oferta jest bardzo obszerna – w stałej sprzedaży posiadamy wszystkie niezbędne części, które muszą znaleźć się w warsztacie samochodowym i sklepie motoryzacyjnym.

Klientom proponujemy:

  • części zamienne do różnych układów samochodowych – mamy części, dzięki którym można naprawić m.in. układ elektryczny, układ wydechowy, układ zawieszenia i układ hamulcowy,
  • części i akcesoria motocyklowe,
  • filtry samochodowe (filtr oleju, filtr paliwa i filtr powietrza),
  • oleje samochodowe i chemię samochodową,
  • akcesoria samochodowe.

Sprzedajemy także oprogramowanie warsztatowe. Jako partner warsztatowy podpisujemy umowy warsztatowe i zapewniamy ciągłość dostaw.

PONAD 15,5 MLN CZĘŚCI ZAMIENNYCH W MAGAZYNACH W CAŁEJ POLSCE

Auto Partner działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną. Ta druga składa się z:

  • nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Bieruniu o powierzchni ponad 43 tys. m2,
  • nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie o powierzchni 13,5 tys. m2,
  • sieci ponad 100 oddziałów wyposażonych łącznie w dodatkową powierzchnię magazynową ok. 55 tys. m2.

Ponieważ posiadamy flotę samochodową, jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę do klienta końcowego z częstotliwością 3–5 razy dziennie. Klienci, którzy zdecydują się na współpracę z nami, mogą liczyć na zniżki warsztatowe. W rezultacie nasza firma jest rozpoznawana w segmencie dystrybutorów części zamiennych jako solidny partner, cieszący się coraz większą rzeszą odbiorców.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, Auto Partner SA prowadzi ukierunkowaną politykę sprzedaży w oparciu o podział terytorialny oraz bardzo rozwiniętą strukturę programów wsparcia.

Profil Firmy

Auto Partner S.A.