Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Bezpieczeństwo ponad wszystko! Auto Partner
9.11.2021

Sprawny układ hamulcowy każdego pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego oraz na innych użytkowników drogi.

Co roku w Polsce w wypadkach na przejściach dla pieszych ginie ponad 600 osób. Trzeba się zastanowić, ilu z tragicznych wydarzeń można by uniknąć dzięki sprawnemu układowi hamulcowemu.

Każdy rozpędzony samochód kiedyś będzie musiał zostać zatrzymany. Mimo że samochody stają coraz nowocześniejsze i są wyposażone w wiele systemów bezpieczeństwa, praw fizyki nie da się oszukać, a układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów wpływających na bezpieczeństwo.

Powiązane firmy

Bardzo ważna jest dbałość o każdy z jego elementów, a jest to dosyć rozbudowany układ. Przy wymianie elementów ciernych ważne jest, aby również skontrolować pozostałe podzespoły.

Ważnym czynnikiem jest dbałość o stan przewodów hamulcowych, zarówno sztywnych, jak i elastycznych. Na ich kondycję szczególnie zwracają uwagę diagności podczas przeglądu okresowego, a zły stan eliminuje pojazd z dalszej eksploatacji. Należy pamiętać, że przewody znajdują się pod pojazdem i narażone są na działanie warunków atmosferycznych.

Każdy producent podaje również informację w instrukcji pojazdu dotyczącą okresu, po jakim powinien zostać wymieniony płyn hamulcowy i jaki płyn należy zastosować. Płyn hamulcowy jest higroskopijny – co to oznacza? To, że lubi absorbować wilgoć z otoczenia, która obniża jego temperaturę wrzenia. Woda dostaje się do płynu przez gumowe uszczelnienia oraz przez zbiorniczek wyrównawczy. Wyeliminowanie tego zjawiska jest praktycznie niemożliwe. W okresie eksploatacji do płynu dostają się również drobinki powstające podczas tarcia elementów ciernych układu, dlatego tak ważna jest kontrola stanu i poziomu płynu hamulcowego. Zazwyczaj awarie pomp hamulcowych, korektorów siły hamowania czy samego wspomagania zdarzają się rzadziej niż wymiany typowo eksploatacyjne.

Przy okazji wymiany tarcz i klocków hamulcowych powinno się sprawdzać stan innych elementów układu hamulcowego.

wymiana elementów układu hamulcowego

Zużycie tarcz dużo mówi o sprawności zacisków hamulcowych. Zapieczone prowadnice są najczęstszą przyczyną źle działającego zacisku. Zdarzają się również wycieki płynu z uszczelnień tłoczka, może też dochodzić do korozji powierzchni wewnątrz zacisku. Korozja w układzie związana jest ze złym stanem płynu hamulcowego. Istotną wskazówką po wymianie elementów ciernych układu hamulcowego jest przekazywanie informacji o dotarciu elementów współpracujących ze sobą. Nie ma określonej reguły, ile kilometrów powinno się przejechać. Układ hamulcowy nabywa sprawności, gdy elementy cierne ułożą się względem siebie. Ważne, aby nie katować układu od razu po wymianie tarcz i klocków.

Nie tylko obsługa ma znaczenie przy układzie hamulcowym, ale również jakość zastosowanych elementów. Należy pamiętać, że zawierzamy często swoje zdrowie i życie dwóm elementom, między którymi wstępuje tarcie. Firma Quaro ma w swojej ofercie elementy układu hamulcowego produkowane według najwyższych standardów. W ofercie znajdziemy klocki i tarcze hamulcowe do większości pojazdów poruszających się po europejskich drogach. Quaro może się również poszczycić klockami wykonanymi w technologii ceramicznej. Są to klocki, w których zredukowano efekt pylenia do minimum.

Coraz wyższe moce pojazdów wymagają stosowanie coraz większych tarcz hamulcowych. Odpowiedzią na te potrzeby są tarcze Quaro High Carbon, przeznaczone do samochodów o wysokich osiągach, w których często stosowane są tarcze o średnicy powyżej 300 mm. W ich składzie zastosowano pierwiastki pozwalające na szybsze odprowadzenie ciepła z powierzchni. To bardzo ważne przy dużych średnicach tarcz, które podatne są na zmianę kształtu przy wysokich temperaturach.

Artykuł sponsorowany

Źródło: Auto Partner

Auto Partner S.A.

Auto Partner S.A.

Auto Partner SA jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Spółka stanowi platformę sprzedaży, głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

Grupa Auto Partner posiada ponad 90 filii w Polsce  i jest obecna na wielu rynkach zagranicznych – eksportuje do ponad 20 krajów.

Oferta:

Trzon oferty obejmuje:

 • części zamienne do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli,
 • narzędzia,
 • urządzenia,
 • oprogramowanie warsztatowe.

Uzupełnieniem jest możliwość skorzystania z bogatej wiedzy wykwalifikowanej kadry w zakresie oferowanych produktów i mechaniki pojazdowej.

Auto Partner jest wyłącznym dystrybutorem marek:

 • Quaro,
 • Rooks,
 • Unior,
 • Triscan,
 • Rymec,
 • NK,
 • Alco.

Marką własną firmy są produkty oznaczone logotypem MaXgear, istniejące na rynku już od 2006 roku.

Auto Partner współpracuje z ponad 200 dostawcami i ma ponad 200 000 referencji w ofercie. Na ponad 100 tys. m2 powierzchni magazynowej oferuje ponad 12 mln części zamiennych.

Profil Firmy

Auto Partner S.A.