Warsztat gotowy na obsługę akumulatorów 12V w pojazdach xEV

Warsztat gotowy na obsługę akumulatorów 12V w pojazdach xEV Exide Technologies
30.6.2024

W związku z regulacjami UE odsetek pojazdów hybrydowych i elektrycznych (xEV) będzie wzrastał w ciągu najbliższych lat, stanowiąc coraz większą część parku pojazdów. Każdy z pojazdów hybrydowych i elektrycznych wyposażony jest w przynajmniej jeden akumulator wspomagający 12V. Jak sobie radzić z obsługą xEV i serwisowaniem akumulatorów w najnowocześniejszych pojazdach? Exide ma w swoim portfolio kompleksową ofertę narzędzi, która to umożliwia!

park samochodowy UE + EFTA

Prognoza zmian w parku samochodowym UE + EFTA

Diagnostyka i konserwacja zapobiegawcza

Główną przyczyną awarii pojazdów hybrydowych i elektrycznych jest rozładowanie akumulatora 12V dlatego diagnostyka i konserwacja zapobiegawcza to dwa kluczowe obszary, na których powinny się skupić warsztaty i serwisy.

Stan akumulatora lub akumulatorów 12V powinien być sprawdzany za każdym razem, kiedy pojazd wjeżdża do warsztatu. Najlepiej korzystać ze specjalistycznych narzędzi, pozwalających w rzetelny sposób przetestować akumulator np. Exide EBT 965 P.

Tester EBT 965P to:

  • dokładna diagnostyka stanu akumulatora,
  • obsługa technologii AGM, EFB, GEL, tradycyjnej,
  • aplikacja EBTP – wsparcie testu oraz procesu wymiany.

tester EBT


Jeśli okaże się, że akumulator wymaga doładowania, najlepiej zrobić to za pomocą inteligentnych ładowarek, których parametry są dostosowane do konkretnych technologii akumulatorów.

Exide 12/7 to nowoczesna ładowarka, której optymalny, 5-fazowy tryb ładowania zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie zarówno akumulatorów AGM, jak i EFB.

ładowarka


Dobór akumulatora 12V

Nawet najlepszy akumulator po kilku latach funkcjonowania wymaga wymiany na nowy. Należy pamiętać, że każdy pojazd (nie tylko elektryczny), w którym wymieniamy akumulator, powinien mieć dobrany nowy, zgodny technologicznie z tym z pierwszego wyposażenia. Wymiana AGM na cokolwiek innego może prowadzić do przedwczesnej awarii akumulatora. W przypadku EFB istnieje możliwość, że zostanie zamieniony na AGM. 

Korzystając z darmowej wyszukiwarki Exide Battery Finder warsztaty mogą w szybki sposób dobrać prawidłowy typ do motocykli, pojazdów ciężarowych, osobowych, a nawet łodzi i kamperów. Aktualizowana na bieżąco baza wyszukiwarki zapewnia cenne narzędzie, które znacznie ułatwia proces doboru i instalacji akumulatora.

Exide Battery Finder:

  • znajdź akumulator wpisując typ, model pojazdu, VIN lub nr części,
  • szczegółowe instrukcje instalacji, lokalizacji i prac z układem wysokiego napięcia,
  • karty techniczne i porównywanie akumulatorów – wytłumacz klientowi jaki ma akumulator i dlaczego.

infografika Exide Battery Finder


Wymiana akumulatora 12V

W nowoczesnych pojazdach samo założenie akumulatora nie oznacza jego poprawnej instalacji. Bardzo często potrzebny jest proces, w którym wprowadzimy nowy akumulator do systemów pojazdu. Bez tego akumulator może ulec szybszemu zużyciu i nawet nieodwracalnej w skutkach awarii. Exide proponuje mechanikom praktyczne narzędzie, które pozwoli na bezproblemową wymianę akumulatora – narzędzie BRT12.

BRT12 to:

  • zatwierdzenie wymiany akumulatora,
  • możliwość kasowania błędów akumulatora,
  • wbudowane wszystkie konfiguracje kodów (nie jest potrzebne podłączanie do komputera).

tester


Exide Technologies może pomóc warsztatom w obsłudze najnowocześniejszych rozwiązań 12V w pojazdach hybrydowych i elektrycznych. Dzięki ścisłej współpracy z czołowymi producentami pojazdów, oferta Exide to gotowe na dziś i na jutro zastosowania do każdego rodzaju potrzeb.

Artykuł sponsorowany Exide Technologies

EXIDE Technologies S.A.

EXIDE Technologies S.A.

Exide Technologies to firma o ponad 100-letniej tradycji, lider na ryku polskim oraz czołowy eksporter do krajów UE oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z największych producentów akumulatorów i podmiotów zajmujących się recyklingiem akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tworzy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla rynku motoryzacyjnego i przemysłu (dywizja GNB), zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. To uznany dostawca na pierwsze wyposażenie, którego akumulatory montowane są w najnowszych modelach samochodów marek: VW, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Jaguar, Land Rover, Hyundai, Scania, MAN, Volvo Truck i Mercedes Truck.

Produkty firmy dostępne są na rynku wtórnym pod dwiema znanymi markami EXIDE i CENTRA. Marka CENTRA  istnieje na rynku od ponad 90 lat i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród kierowców marek  akumulatorów.

Oferta firmy obejmuje  akumulatory do samochodów osobowych w tym z systemem start-stop, pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, a także do motocykli, skuterów oraz łodzi, kamperów i innych pojazdów rekreacyjnych. Akumulatory do pojazdów start-stop – Centra/Exide AGM (Absorbent Glass Mat ) – cechuje nowa technologia LifeGrid® idealna dla zaawansowanych układów start-stop, w których akumulator musi być szybko naładowany energią pochodzącą z hamowania rekuperacyjnego. Technologia LifeGrid® (w połączeniu z charakteryzującymi się wysoką porowatością separatorami z maty szklanej, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi do masy czynnej) zapewnia stały dostęp energii i dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulatory Centra/Exide  EFB (Enhanced Floaded Battery) wyposażone również w formułę Carbon Boost 2.0 przeznaczone są do wszystkich rodzajów pojazdów (zarówno wyposażonych w system start-stop, jak i bez niego), z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność. W samochodach z systemem start-stop nowe akumulatory EFB wykazują bezkonkurencyjne możliwości odzyskiwania energii i wyjątkowo dynamiczne ładowanie. Dodatkową korzyścią jest dłuższa żywotność akumulatorów w samochodach z tradycyjnym układem napędowym. W ofercie akumulatorów do pojazdów osobowych Exide na szczególne wyróżnienie zasługują gamy Centra Futura oraz Exide Premium z nową formułą Carbon Boost 2.0. Charakteryzują się ponadprzeciętną żywotnością dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych i  2 razy szybszym doładowaniem akumulatora w trakcie jazdy. Wartością dodaną do akumulatorów z tych gam jest pakiet Assistance, obowiązujący 3 lata i gwarantujący kierowcom bezpłatną pomoc na drodze, w przypadku problemów spowodowanych awarią akumulatora.

Do zastosowań ciężarowych firma oferuje m.in. akumulatory wykonane w technologii HVR o wyjątkowej odporności na wstrząsy i wytrzymałości cyklicznej. Warto zwrócić uwagę na akumulator StrongPRO EFB+ z formułą CARBON BOOST oraz niezwykle solidny akumulator EndurancePRO EFB, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością.Oferta Exide zawiera również kompletną gamę produktów do motocykli. Akumulatory Exide Motorbike & Sport to gamy Exide GEL – idealne do pojazdów klasy premium z fabrycznym lub dodatkowym wyposażeniem elek-trycznym, Exide AGM Ready dedykowane wysokiej klasy motocyklom, pojazdom sportowym i off-road, Exide AGM i Conventional odpowiednie do większości zastosowań, a także gama ultralekkich akumulatorów litowo-jonowych EXIDE Li-Ion – idealna do motocykli sportowych.

Dopełnieniem oferty jest linia akumulatorów Exide Marine & Leisure do łodzi i kamperów. Składa się z gamy Start/Start AGM (rozruch silnika), Dual/Dual AGM/Dual EFB (rozruch i zasilanie urządzeń) oraz Equipment/Equipment GEL/Equipment AGM (zasilanie urządzeń). Uzupełnieniem oferty jest ultralekki (do 50% lżejszy od innych akumulatorów) akumulator Equipment Li-Ion charakteryzujący się możliwością szybkiego doładowania (w ciągu 2 godzin) oraz bardzo niskim stopniem samorozładowania.

Rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji Exide zapewnia najlepszą jakość obsługi i terminowe dostawy. Exide oferuje swoim klientom także dodatkowe usługi, akcesoria i doradztwo.

Profil Firmy

EXIDE Technologies S.A.