Valeo ogłasza podpisanie porozumienia o zakupie FTE automotive

8.6.2016

Porozumienie zostało podpisane przez przedstawicieli Valeo i funduszu inwestycyjnego Bain Capital i zgodnie z nim 100% akcji FTE automotive zostało wycenionych na 819,3 mln euro, co odpowiada ośmiokrotności wskaźnika EBITDA prognozowanego dla FTE automotive na 2016 rok.

FTE automotive, z siedzibą w Niemczech, to wiodący producent sprzęgieł i siłowników skrzyń biegów. Portfolio produktów i klientów FTE doskonale uzupełnia ofertę i bazę klientów Valeo. Zakup FTE pozwoli Valeo rozszerzyć swoją gamę produktów układów przeniesienia napędu, które dziś tworzą strategiczny i szybko rosnący rynek ze względu na popularność dwusprzęgłowych skrzyń biegów i pojazdów hybrydowych. Jednocześnie transakcja umocni pozycję Valeo na motoryzacyjnym aftermarkecie. Zakup FTE automotive oznacza zwiększenie zysków Valeo już w pierwszym roku po sfinalizowaniu transakcji.

W 2015 roku FTE automotive osiągnęło poziom 500 mln przychodu ze sprzedaży, z czego około jedną trzecią firma wygenerowała na aftermarkecie, a 30% - poza Europą. Firma zatrudnia 3700 osób i ma zakłady produkcyjne w 8 krajach, w tym w Niemczech, Republice Czeskiej, na Słowacji oraz w Meksyku i Chinach.

Transakcja jest obecnie badana przez urzędy antymonopolowe w Europie i Brazylii. Finalizacja nastąpi najprawdopodobniej w IV kwartale 2016 roku lub I kwartale 2017.

– Zakup FTE automotive jest zgodny ze strategią redukcji emisji CO2 realizowaną przez Valeo. FTE automotive to szybko rozwijający się lider technologiczny, który udowodnił, że potrafi łączyć rozwój z zyskownością. Dzięki temu wzmocni dział Powertrain Systems Business Group. Z przyjemnością powitamy 3700 pracowników FTE w szeregach zespołu Valeo – powiedział Jacques Aschenbroich, prezes i dyrektor generalny Valeo.

Źródło: Informacja prasowa Valeo

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę