Trudne warunki pracy filtra powietrza

Trudne warunki pracy filtra powietrza Hengst Filtration
19.9.2022

Kiedy podczas szkoleń, spotkań, rozmów czy konkursów pytamy Was „Czy, dlaczego i w jakiej sytuacji namawiacie klientów do skrócenia interwału wymiany filtra powietrza?”, Wasze odpowiedzi dość często oscylują wokół „trudnych warunków pracy”. Ale co tak naprawdę oznacza to stwierdzenie – postanowiliśmy rozwinąć w tym artykule.

W powszechnym mniemaniu trudne warunki pracy dość często łączone są z częściami zamiennymi. Niegdyś, przewracając kartki katalogów (tak, tak – kiedyś bazowaliśmy na katalogach drukowanych), często trafialiśmy na oznaczenia: część wzmocniona, część przeznaczona do eksploatacji w trudnych warunkach, lub wręcz odwrotnie: nie dla pojazdów taxi.

Powiązane firmy

Kiedy pytamy, w jakiej sytuacji zalecacie skrócenie interwału wymiany filtra powietrza, wskazujecie na trudne warunki eksploatacji pojazdu. Najczęściej rozumiecie przez to pracę w środowisku zapylonym. Aż 90% respondentów wskazuje na drogi szutrowe, jazdę przez pola czy pracę pojazdów obsługujących budowę dróg i autostrad, jednak to dość niepełne spojrzenie. Podczas jazdy za innym samochodem drogą szutrową filtr powietrza w naszym aucie zasysa ogromną ilość pyłu. Miłośnicy opon niskoprofilowych cieszą się, że takich dróg jest niewiele, z kolei fani odcinków rajdowych z tęsknotą spoglądają na drogi krajów nadbałtyckich. Na przełaj przez pola jeździmy rzadko, a pojazdy eksploatowane przy budowach dróg tak często trafiają na serwis, że ich właścicielom nie trzeba przypominać o wymianie filtrów. Ale piach (który jest zabójczy dla filtra powietrza) to nie wszystko.

Idealne warunki pracy dla filtra powietrza to suche powietrze o stałej temperaturze i jazda ze stałą prędkością przy niewielkim natężeniu ruchu. Jeśli do tego niezbyt często przecinamy tor lotu owadów, to możemy założyć idealne oczyszczanie powietrza przez cały okres międzyserwisowy. Jednak realia życia filtra powietrza są zgoła odmienne: deszcz, niskie temperatury zewnętrzne i bardzo wysoka temperatura w komorze silnikowej. Do tego co chwilę korki i dość często jazda za „kopcącym busem”. Nie zapominajmy też, że zdarza się porcja spalin z ogromną ilością przepalonego oleju. To wszystko trafia na materiał filtrujący.

W przypadku filtrów powietrza Hengst jedną z tych zmiennych możemy uznać za mało istotną – zmiana wilgotności nie wpływa na zdolność filtracji powietrza. Odpowiednio zaimpregnowany materiał filtracyjny po wielu cyklach zawilgocenia i wyschnięcia pozostaje w pełni funkcjonalny. Ale zaolejone spaliny, ściery opon, metali i asfaltu nadal stanowią poważne wyzwanie.

Odpowiednia stabilizacja i impregnacja plis ma kluczowe znaczenie dla przepływu powietrza przez filtr. Na zdjęciu po prawej filtr Hengst, po lewej i w środku filtry innych producentów, po teście odporności na wilgotność. Źródło: Hengst Filtration

Jakie warunki eksploatacji nakazują wymienić filtr powietrza wcześniej, niż zakłada producent auta? Poza wspomnianymi przez Was warunkami wysokiego zapylenia jest to jazda w zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Korki czy też spowolniony ruch tworzą ekstremalnie trudne warunki pracy – po przebiegu kilkunastu tysięcy kilometrów filtr powietrza (a także kabinowy!) może być zaolejony i mieć posklejane lamele materiału filtrującego, co skutecznie ogranicza jego funkcjonalność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Po pierwsze, nie przedmuchujemy filtrów powietrza. Strumień powietrza naruszy strukturę materiału filtracyjnego, zmniejszając jego zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń. Efekt? Ziarenka piasku bez problemu przedostaną się na drugą stronę. Gdzie trafią? Czy oczyma wyobraźni widzicie kwarc przelatujący nad zaworem ssącym i układający się wygodnie na pierścieniu kompresyjnym? Po drugie, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu komory/obudowy filtra. Wyczyszczenie osadów, owadów, liści i igieł jest uzupełnieniem czynności wymiany filtra powietrza.

Filtr powietrza bezpośrednio wpływa na kondycję silnika – oszczędzanie na jego wymianie wydrenuje kieszeń właściciela pojazdu przy naprawie turbiny lub przy remoncie silnika.

Artykuł sponsorowany Hengst Filtration

Hengst Filtration

Hengst Filtration

Świat nieskończonej filtracji Hengst

Mobilność, zdrowie, ekonomia, ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. Codzienna działalność Hengst skoncentrowana jest wokół głównych problemów współczesnych czasów – a wszystko po to, aby Ziemia stała się czystszym miejscem.

Hengst to firma rodzinna, zatrudniająca 3500 pracowników w 21 lokalizacjach na całym świecie, która stawia na innowacyjne rozwiązania w zakresie filtracji i zarządzania płynami. Nasze produkty mają miliony aplikacji i czynią świat czystszym miejscem. Napędza nas myśl, że możemy zrobić jeszcze więcej, dlatego myślimy o filtracji – we wszystkim, co robimy.

Dostarczamy systemy filtracji oparte na najnowocześniejszej technologii dla fabryk i inżynierii maszynowej, filtracji przemysłowej, hydrauliki, nauk przyrodniczych i ochrony zdrowia. Uszyte na miarę rozwiązania znajdują zastosowanie w pomieszczeniach medycznych, klimatyzatorach, sprzęcie czyszczącym, instalacjach przemysłowych, elektronarzędziach i robotach. Jesteśmy również dostawcą OEM dla międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego i silnikowego oraz partnerem w zakresie rozwoju zrównoważonych koncepcji napędów i mobilności.

Dzięki tak szerokiej wiedzy Hengst Filtration umożliwia powstawanie technologii przyszłości we wszystkich światowych gałęziach przemysłu.

Profil Firmy

Hengst Filtration