Jesteście gotowi na nadchodzące mrozy?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze podczas zimy Circle K
15.1.2021

Zima coraz śmielej daje o sobie znać – temperatury wkrótce mają spaść dużo poniżej zera. Opady  śniegu, mróz i śliska nawierzchnia - trudne warunki pogodowe to wyzwanie dla wielu kierowców. Mroźne noce wiążą się także z obawami czy rankiem odpali nam samochód, czy może jednak nie. Gorsze warunki atmosferyczne to też czas, kiedy kierowcy powinni zwracać większą uwagę na to, w jaki sposób prowadzą samochód i czy ich pojazd jest w odpowiednim stanie technicznym.

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze podczas zimy radzi Tomasz Kuchar, obecnie ekspert w dziedzinie szkoleń z bezpiecznej jazdy, który był wielokrotnym mistrzem Polski w rallycross oraz w rajdach samochodowych.

1. Sprawdź stan techniczny pojazdu

Przygotowanie samochodu do trudnych warunków atmosferycznych panujących zimą pozwoli uniknąć problemów z jego uruchamianiem, eksploatowaniem i sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie podróżować. Przede wszystkim należy wymienić opony na zimowe i upewnić się, że jest w nich odpowiednie ciśnienie. Koniecznością jest wymiana płynu do spryskiwacza na zimowy, skontrolowanie stanu wycieraczek do szyb oraz stanu akumulatora. Zimą często włączamy nawiew, żeby odparować szyby – warto zlecić wymianę filtra kabinowego i sprawdzenie systemu klimatyzacji. Oczyszczone kanały nawiewowe to mniej wilgoci i mniejsze parowanie szyb, co zapewni nam lepszą widoczność. W niektórych, szczególnie nowoczesnych autach, dostanie się do akumulatora w warunkach polowych jest bardzo utrudnione, dlatego zanim ruszymy w dłuższą trasę polecam sprawdzenie w instrukcji użytkowania samochodu, gdzie znajdują się specjalne punkty podłączania kabli rozruchowych.

2. Tankuj odpowiednie paliwo

Standardowy olej napędowy w niskich temperaturach traci część swoich właściwości. W efekcie może dojść do zatkania lub wręcz uszkodzenia układu paliwowego naszego samochodu. Tankując milesPLUS diesel arktyczny mamy gwarancję, że nawet przy temperaturze -32°C unikniemy takich problemów. Paliwo arktyczne to także gwarantowana temperatura mętnienia maks. -22°C, co pozwala zredukować ryzyko blokady silnika. Podczas niskich temperatur staraj się zawsze tankować do pełna. Na skutek różnicy temperatur powietrze w zbiorniku skrapla się, a powstała w ten sposób woda może spowodować wiele problemów, np. dostać się wraz z paliwem do filtra, powodując jego zablokowanie, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

3. Zadbaj o swoją widoczność na drodze

Krótszy dzień w okresie zimowym przekłada się na spędzanie wielu godzin za kółkiem jeszcze przed wschodem słońca lub już po zmroku. Warto przed każdą podróżą zwrócić uwagę, w jakim stanie są reflektory i światła w pojeździe – zarówno te przednie jak i tylne oraz boczne. Zwłaszcza zimą często mamy do czynienia z kiepską widzialnością i szybko zapadającym zmierzchem. Właściwy stan oświetlenia zapewni odpowiednią widoczność na drodze, a to w połączeniu z czystymi szybami pozwoli lepiej kontrolować co dzieje się wokół samochodu.

4. Spodziewaj się niespodziewanego

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to często ciężkie warunki do jazdy. Utrudnienia na drodze powodują m.in. śliska nawierzchnia, mgła czy gołoledź. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, nawet dla bardzo doświadczonych kierowców, jest tak zwany czarny lód. Fragmenty jezdni, najczęściej w zacienionych miejscach, pokryte są cienką warstwą lodu niewidoczną na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego tak istotna jest ocena przyczepności i dostosowanie do niej prędkości. Bardzo ważna jest technika i przede wszystkim płynność jazdy – delikatne przyspieszanie i hamowanie, unikanie gwałtownych ruchów kierownicą i płynne pokonywanie zakrętów optymalnym torem jazdy, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Nie zapominajmy również o innych uczestnikach ruchu drogowego i o właściwych odstępach pomiędzy pojazdami – moja rekomendacja na odstęp za poprzedzającym autem to min. 3-4 sekundy – da to nam komfort, poprawi płynność jazdy i zwiększy nasze bezpieczeństwo.

5. Bądź przygotowany na każdą pogodę

Kapryśna pogoda nierzadko potrafi spłatać figla. Warto mieć ze sobą cały zestaw akcesoriów, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas zimowych podróży, a zwłaszcza niezaplanowanych w nich przerw. W dalszą drogę dobrze jest zabrać ze sobą m.in. saperkę, kable rozruchowe, latarkę, ciepły koc, mocną linę, termos, zapałki, mapę w wersji papierowej i powerbank.

Zima to nierzadko także kłopoty z dostaniem się do samochodu. Skutecznym sposobem na uniknięcie przykrej niespodzianki, przymarzających drzwi lub okien, jest posmarowanie uszczelek specjalną wazeliną, która zapobiegnie przymarznięciu. Podczas dużych mrozów nie próbujmy na siłę otwierać okien – w przypadku zamarzniętej szyby może się to skończyć uszkodzeniem mechanizmu podnoszenia szyb.

Tomasz Kuchar to czołowy polski kierowca rajdowy i rallycrossowy. Obok regularnych startów w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, uczestniczył w wielu zawodach poza granicami kraju, w tym 21 razy wziął udział w rundach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. W debiutanckim sezonie startów w cyklu MPRC (Rallycrossowe Mistrzostwa Polski) Tomasz Kuchar zdobył tytuł Mistrza Polski 2016 w najbardziej prestiżowej klasie najmocniejszych samochodów Supercars. Sukces ten powtórzył w sezonach 2017, 2018 i 2019. Jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, twórcą Akademii Bezpiecznej Jazdy oraz ośrodka doskonalenia techniki jazdy DriveLand.

Źródło: Circle K Polska

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę