Unikatowe stanowisko dydaktyczne ORLEN OIL

Unikatowe stanowisko dydaktyczne ORLEN OIL Orlen Oil

Silnik dydaktyczny, unikatowe stanowisko edukacyjne, które dzięki zastosowaniu przezroczystych elementów pozwala dokładnie zobaczyć jak wygląda praca jednostki napędowej. Stanowisko zostało wyposażone w nowoczesny silnik benzynowy Fiat TwinAir 0,9 cm3 o mocy 105KM, dwucylindrowy, z wielopunktowym wtryskiem i turbodoładowaniem. Dzięki elektrycznemu napędowi, silnik nie spala paliwa, nie generuje ciepła i spalin.

Dzięki zastosowaniu prototypowych rozwiązań w zakresie elementów konstrukcyjnych model umożliwi wgląd w działanie współpracujących ze sobą części w silniku spalinowym.

Wykonawcą tego unikatowego silnika jest Grzegorz Duda – ekspert od rewolucyjnych metod napraw i modyfikacji samochodów, wszechstronnie zorientowany w najnowszych technologiach i trendach motoryzacyjnych.

Profesjonalne stanowisko dydaktyczne jest wyposażone w nowoczesny silnik benzynowy na bazie silnika Fiata TwinAir o pojemności 0,9 cm3 i mocy 105 KM, dwucylindrowy, z wielopunktowym wtryskiem i turbodoładowaniem. Cechą wyróżniającą ten silnik od silnika montowanego w samochodzie to przeźroczyste elementy, takie jak: miska olejowa, pokrywa rozrządu, obudowa filtra oleju, chłodnica i pokrywa zaworów.

Orlen_Oil_silnik_dydaktyczny
Orlen Oil – silnik dydaktyczny

Blok silnika 0,9 TwinAir został wykonany z żeliwa. Głowica z aluminium. Wtrysk paliwa jest wielopunktowy, rozrząd napędzany łańcuchem. O kulturę pracy i redukcję wibracji dba wałek wyrównoważający. Miska olejowa ma pojemność 3,5 l. Do tej pory nikt nie zobaczył na żywo, jak faktycznie zachowuje się olej silnikowy podczas normalnej pracy w silniku. Cały proces zaczyna się od płynnego uruchomienia silnika spalinowego.

Sukcesywnie widzimy, jak pompa olejowa zasysa olej i pompuje go przez kanały olejowe do najdalej oddalonych części silnika. Możemy ujrzeć stopniowe napełnianie się filtra olejowego i efekt smarowania wszystkich współpracujących ze sobą elementów. Mamy możliwość zwiększenia obrotów silnika. Parametry pracy widnieją na kolorowym, siedmiocalowym wyświetlaczu. Stanowisko jest również zabezpieczone przed przypadkowym niekontrolowanym uruchomieniem przez osoby niepożądane. – podkreśla Arkadiusz Cyran kierownik Zespołu Obsługi Programów Warsztatowych ORLEN OIL.

Pomysłodawcą edukacyjnego stanowiska jest wieloletni pracownik ORLEN OIL Arkadiusz Cyran. Po latach prowadzenia szkoleń oraz przygotowywanie i egzaminowania uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zauważył brak świadomości na temat rzeczywistego zachowania oleju silnikowego podczas eksploatacji samochodu.

To właśnie ta luka w wiedzy stała się motorem napędowym do stworzenia zaawansowanego silnika dydaktycznego, który pozwoli poznać i głębiej zrozumieć funkcje oleju silnikowego jako kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Nasz projekt powstał z potrzeby wprowadzenia nowej jakości szkoleń oraz uzupełnienia wiedzy o istotne zagadnienia związane z olejem silnikowym. – wspomina A. Cyran. Unikatowy silnik dydaktyczny ORLEN OIL będzie można zobaczyć podczas targów i konferencji branżowych, szkoleń w ramach Akademii Młodego Mechanika oraz finałów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w strefie ORLEN OIL.

Unikatowe stanowisko dydaktyczne ORLEN OIL zdjęcie w treści artykułuORLEN OIL Sp. z o.o.
Ul. Elbląska 135,
80-718 Gdańsk
e-mail: centrala@orlenoil.pl 

Artykuł sponsorowany

ORLEN OIL Sp. z o.o.

ORLEN OIL Sp. z o.o.

ORLEN OIL – Dostarczając najwyższej jakości produkty olejowe, napędzamy przyszłość

ORLEN OIL to polska Spółka działająca w ramach Grupy Kapitałowej ORLEN S.A, zajmująca się produkcją oraz dystrybucją środków smarnych do 76 krajów, na 4 kontynentach. Firma z siedzibą w Gdańsku, posiadająca swoje zakłady w Gdańsku, Trzebini, Jedliczu i Czechowicach-Dziedzicach, od wielu lat dominuje w krajowej produkcji środków smarnych dla motoryzacji, przemysłu i rolnictwa, odpowiadając tym samym na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku.

Kluczową misją spółki jest zadowolenie jej Klientów oraz stałe utrzymanie wysokiej jakości oferowanych produktów i usług. Jest to możliwe dzięki inwestycjom w badania i rozwój oraz we współpracę z różnymi ośrodkami badawczymi i naukowymi w kraju i zagranicą. Oferta produktowa ORLEN OIL obejmuje produkty skierowane do wielu gałęzi motoryzacji i przemysłu.

Sztandarową kategorią są oleje silnikowe marki ORLEN OIL, z których można wyróżnić kilka linii. ORLEN OIL Max Expert to oleje syntetyczne dla nowoczesnych samochodów z filtrami DPF/TWC oraz dla pojazdów spełniających normy emisji spalin EURO 6. Dla motocykli przygotowana została specjalna linia ORLEN OIL Rider, których jakość została potwierdzona w europejskich laboratoriach. Samochody ciężarowe muszą długotrwale pracować w trudnych warunkach, dlatego została opracowana linia ORLEN OIL ULTOR, która stanowi kompleksową ofertę dla całej floty pojazdów.

Produkty te posiadają aprobaty czołowych producentów takich jak: Mercedes-Benz, MAN, Volvo czy Scania oraz spełniają rygorystyczne normy EURO 5i EURO 6. ORLEN OIL w swojej ofercie posiada również specjalistyczne oleje dla rolnictwa – linie ORLEN OIL AGRO i Turdus, które dedykowane są dla maszyn rolniczych. Z kolei takie produkty jak PILAROL oraz TRAWOL to znane marki w przemyśle leśnym i ogrodniczym.

Oprócz olejów ORLEN OIL oferuje szereg płynów eksploatacyjnych i kosmetyków dla motoryzacji. Między innymi linia płynów chłodniczych Petrygo, która jest tworzona w oparciu o najnowsze technologie i dodatki, poparta licznymi aprobatami, zapewniająca odpowiednią temperaturę i warunki pracy dla jednostek napędowych. Natomiast linia kosmetyków samochodowych ORLEN OIL oferuje niezawodną jakość, popartą nowoczesnymi recepturami i może być wykorzystywana do amatorskiego i profesjonalnego użytku.

Szeroka oferta spółki zawiera również specjalistyczny serwis olejowy ORLEN OIL POWER SERVICE, który rozwiązuje wszelkie problemy dotyczące pracy urządzeń olejowych wraz z opcją doboru środków smarnych bezpośrednio w siedzibie Klienta. Podsumowując, kompleksowa oferta ORLEN OIL obejmuje wiele obszarów, do których można zaliczyć:

Podsumowując, kompleksowa oferta ORLEN OIL obejmuje wiele obszarów, do których można zaliczyć: 

  • Oleje dla motoryzacji, samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i autobusów,
  • Oleje do maszyn budowlanych i ciężkiego sprzętu,
  • Oleje przemysłowe,
  • Oleje dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa,
  • Smary plastyczne,
  • Płyny eksploatacyjne,
  • Kosmetyki i chemię samochodową,

Profesjonalny serwis olejowy

Systematyczne rozszerzanie zakresu oferty i proponowanych rozwiązań jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku. Dzięki stałemu monitorowaniu potrzeb klientów ORLEN OIL jest odpowiedzialnym i godnym zaufania partnerem w biznesie. Wysoka renoma wśród odbiorców zobowiązuje ORLEN OIL do ciągłego analizowania trendów technologicznych w celu szybkiego dostosowywania oferty do często zmieniających się wymogów rynku.

Przykładem jest wprowadzanie w Unii Europejskiej kolejnych norm czystości emisji spalin. Potwierdzeniem jakości i bezpieczeństwa produktów ORLEN OIL są również liczne aprobaty największych producentów samochodów (m.in. Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, BMW, MAN, MTU, Deutz, Cummins, Renault) oraz maszyn przemysłowych (Siemens, Parker Denison, General Electric, MAN, Eaton Vickers, Alstom, Voith, MWM, GE Jenbacher, SKODA Power, Schuler – Müller Weingarten, Fives Cincinnati).

Spółka posiada Certyfikat Systemu Zarządzania nadany przez Bureau Veritas Certification Polska dla systemów zarządzania:

  • Jakością wg ISO 9001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Środowiskowego wg ISO 14001:2015 (akredytacje: PCA – polska, UKAS – brytyjska),
  • Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg ISO 45001:2018 (akredytacja: UKAS – brytyjska).

ORLEN OIL posiada także certyfikat spełnienia wymagań AQAP 2110:2016 („Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości przy projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji") w zakresie produkcji i sprzedaży artykułów chemicznych, środków smarowych, działalności handlowej produktami chemicznymi, rafineryjnymi i petrochemicznymi na rynkach krajowych i zagranicznych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie środków smarowych i artykułów chemicznych oraz prowadzenia doradztwa technicznego.

Spółka ORLEN OIL jest członkiem organizacji ATIEL, w skład której wchodzą wszystkie czołowe spółki przemysłu olejowego w Europie, posiadające doświadczenie i ekspercką wiedzę w dziedzinie produkcji olejów silnikowych.

 

 

Profil Firmy

ORLEN OIL Sp. z o.o.