Rola akumulatorów kwasowo-ołowiowych w pojazdach z napędem elektrycznym

Clarios/VARTA
21.2.2022

Co może się stać, gdy akumulator litowo-jonowy w nowoczesnym pojeździe z napędem elektrycznym lub hybrydowym przestanie działać? 

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć pod maską! Obok wysokonapięciowego litowo-jonowego akumulatora znajduje się 12-voltowy akumulator kwasowo-ołowiowy, działający jako dodatkowe źródło zasilania. Zapewnia on nieprzerwane działanie najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa systemów w przypadku awarii pierwszego akumulatora. Zasila również systemy, które w sposób ciągły pobierają energię, takie jak np. zamek centralny. 

Powiązane firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.

Współcześni kierowcy samochodów wiedzą, że coraz więcej funkcji zapewniających komfort i bezpieczeństwo np. asystent pasa ruchu czy „Front Assist” jest obsługiwanych przez inteligentne systemy pokładowe. To samo dotyczy większości funkcji monitorowania samochodu, które również są obsługiwane przez automatyczne systemy. W rezultacie zwiększa się zapotrzebowanie na niezawodne, wysoko wydajne źródło zasilania. Akumulatory AGM i EFB firmy VARTA są idealnym rozwiązaniem dla wsparcia 12-voltowych systemów elektrycznych w pojazdach z napędem elektrycznym i hybrydowym.

Akumulatory 12V w samochodach elektrycznych - grafika

Technologia używana od dawna i sprawdzająca się od lat w pojazdach

Akumulatory litowo-jonowe uważane są za następcę technologii kwasowo-ołowiowej w układach napędowych pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Niestety, ze względu na specyfikę swojej pracy wymagają ciągłego monitorowania, ochrony przed przeładowaniem, a także głębokim rozładowaniem. Ponadto, muszą one utrzymywać napięcie w bezpiecznych granicach, dlatego zastosowano przy nich specjalne obwody zabezpieczające. Proces monitorowania pozwala na wykrycie i uniknięcie krytycznych usterek. 

W przypadku, gdy akumulator wysokiego napięcia zawiedzie lub zostanie rozłączony z układu, akumulatory kwasowo-ołowiowe przejmują funkcję blokującą i odblokowującą zamki samochodu. Służą również jako dodatkowe źródło zasilania do buforowania układu elektrycznego. Dają one pewność, że ważne funkcje bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP, cały czas będą pracować. Konstrukcja i działanie akumulatorów AGM i EFB, a także fakt, że nie ma w nich „elektroniki”, sprawiają, że są niezawodnym i solidnym źródłem zasilania. 

Gama akumulatorów 12-voltowych firmy VARTA solidnie wspiera działanie pojazdów elektrycznych. Dysponują one wystarczającą rezerwą mocy i niezawodnie zasilają odbiorniki montowane w pojazdach w przyszłości. Akumulatory firmy VARTA dostarczają energię do systemów najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa, zapewniających komfort i oszczędność paliwa.

Zapraszamy na nowo uruchomiony profil firmy VARTA na facebooku: https://www.facebook.com/VARTAAutomotivePolska/

Artykuł sponsorowany

Clarios Poland Sp. z o.o.

Clarios Poland Sp. z o.o.

Firma Clarios producent m.in. akumulatorów VARTA  jest światowym liderem w dziedzinie akumulatorów samochodowych dla systemów start-stop oraz nowoczesnych akumulatorów do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym.

50 centrów produkcji, recyklingu i dystrybucji dostarcza ponad jedną trzecią światowej produkcji akumulatorów ołowiowo-kwasowych głównym producentom samochodów oraz sprzedawcom na rynku wtórnym.

Akumulatory marki VARTA montowane są w milionach samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli oraz przyczep kempingowych. Każdy akumulator to efekt ciężkiej pracy oraz wieloletniego doświadczenia inżynierów. Obecnie w szerokiej ofercie dostarczanych produktów znajdują się akumulatory do samochodów osobowych VARTA Dynamic Trio: Silver, Blue i Black. Akumulatory VARTA Blue Dynamic EFB oraz VARTA Silver Dynamic AGM przeznaczone do pojazdów z systemem start-stop. Ponadto marka poszerzyła swoją ofertę o akumulatory dodatkowe/wspomagające VARTA Auxiliary. Kolejne pozycje w portfolio to VARTA PROMOTIVE TRIO: Silver, Blue i Black, przeznaczone dla samochodów ciężarowych.

Ponadto dla pojazdów użytkowych o częstych cyklach rozładowania i ładowania firma oferuje akumulator VARTA Promotive EFB. I ostatnio wprowadzony na rynek VARTA PROMOTIVE AGM – jedyny akumulator do najbardziej wymagających zastosowań i obsługi energochłonnych funkcji, takich jak chłodzenie i ogrzewanie postojowe. Został stworzony we współpracy z największymi producentami pojazdów użytkowych, z myślą o innowacjach, które będą standardowym wyposażeniem pojazdów użytkowych w przyszłości.

W ofercie znajdują się również akumulatory VARTA Powersports – przeznaczone do motocykli, VARTA Professional – stosowane min. w łodziach i przyczepach kempingowych.

Marka VARTA zachęca warsztaty i serwisy samochodowe do uczestniczenia w programie Testowania Akumulatorów, a użytkowników do regularnego badania stanu akumulatora.

Profil Firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.