Recykling: Ochrona środowiska

VARTA
3.11.2021

Zastanawiając się nad tym, jakie produkty najczęściej poddawane są recyklingowi, wiele osób prawdopodobnie wskazałoby aluminium, papier, opony, a nawet szkło. Chociaż ten wybór jest całkowicie uzasadniony, może zdziwić fakt, że pierwsze miejsce zajmuje dobrze znany 12V akumulator samochodowy.

Firma Clarios odgrywa istotną rolę w tym procesie. Jest nie tylko wiodącym producentem akumulatorów dla branży motoryzacyjnej, ale także jednym z największych podmiotów zajmujących się ich recyklingiem. Ochrona środowiska i zrównoważone wykorzystanie zasobów są integralną częścią filozofii firmy.

Powiązane firmy

Dzięki innowacyjnej technologii, konstrukcji akumulatorów oraz odpowiednim wykorzystaniu materiałów, duży wkład w ochronę środowiska wnosi również VARTA® – należąca do firmy Clarios –  marka akumulatorów Premium. Odpowiedzialność za środowisko przejawia się w całym cyklu życia produktu. Podczas produkcji VARTA opiera się na najnowocześniejszej technologii, połączonej z efektywnym wykorzystywaniem zasobów, zawsze mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Ważną rolę odgrywa również poczucie odpowiedzialności pracowników.

Dlatego firma prowadzi kampanie związane z tą tematyką. Ponadto podwykonawcy i dostawcy na całym świecie są również zobowiązani do przestrzegania wytycznych środowiskowych.

Odpowiedzialność

Rzesza świadomych ekologicznie klientów stale rośnie. W dzisiejszych czasach kierowcy szukają wydajnych akumulatorów do technologii Start-Stop, które posiadają dłuższą żywotność i są produkowane według najwyższych standardów w zakresie ekologii. Tak jest w przypadku akumulatorów VARTA AGM i EFB. Obie technologie są wynikiem procesu produkcyjnego, w czasie którego zużywa się 25% mniej energii i 35% mniej wody. Dzięki innowacyjnym technologiom można ograniczyć długotrwały wpływ na środowisko lub nawet całkowicie go uniknąć.

Jednak nawet najdłużej działające akumulatory muszą w pewnym momencie zostać wymienione, dlatego VARTA jest szczególnie zaangażowana w recykling, dając klientom pewność, że cały ołów usunięty z akumulatorów jest ponownie wykorzystywany do produkcji nowych akumulatorów.

Varta grafika dot. recyklingu akumulatorów

115 lat doświadczenia w recyklingu

Kiedy nowy akumulator jest instalowany w warsztacie partnerskim, VARTA zbiera i poddaje recyklingowi zużyte akumulatory. W ten sposób firma przejmuje odpowiedzialność za cały cykl życia swoich produktów. Recykling surowego ołowiu jest kluczową częścią tego procesu. Zakład firmy VARTA w Krautscheid w Niemczech posiada ponad 115 lat doświadczenia w recyklingu: ołów jest tam przetapiany od 1904 r.

Ilość odzyskiwanego ołowiu rocznie odpowiada ilości około 4,5 miliona akumulatorów samochodowych. Dzięki zamkniętemu obiegowi Clarios jest w stanie wykorzystywać elementy zużytych akumulatorów do produkcji nowych, w sposób przyjazny dla środowiska.

W Europie system ten umożliwił zebranie 98% wszystkich zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i poddanie ich recyklingowi. Z każdego akumulatora 90% materiałów można odzyskać i ponownie wykorzystać. Dlatego 75% ołowiu w sprzedawanych obecnie akumulatorach samochodowych pochodzi z recyklingu. W ten sposób redukujemy emisję gazów cieplarnianych oraz oszczędzamy zasoby, które byłyby niezbędne w przypadku zakupu nowych materiałów do produkcji akumulatorów.

Artykuł sponsorowany (Clarios)

Clarios Poland Sp. z o.o.

Clarios Poland Sp. z o.o.

Firma Clarios producent m.in. akumulatorów VARTA  jest światowym liderem w dziedzinie akumulatorów samochodowych dla systemów start-stop oraz nowoczesnych akumulatorów do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym.

50 centrów produkcji, recyklingu i dystrybucji dostarcza ponad jedną trzecią światowej produkcji akumulatorów ołowiowo-kwasowych głównym producentom samochodów oraz sprzedawcom na rynku wtórnym.

Akumulatory marki VARTA montowane są w milionach samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli oraz przyczep kempingowych. Każdy akumulator to efekt ciężkiej pracy oraz wieloletniego doświadczenia inżynierów. Obecnie w szerokiej ofercie dostarczanych produktów znajdują się akumulatory do samochodów osobowych VARTA Dynamic Trio: Silver, Blue i Black. Akumulatory VARTA Blue Dynamic EFB oraz VARTA Silver Dynamic AGM przeznaczone do pojazdów z systemem start-stop. Ponadto marka poszerzyła swoją ofertę o akumulatory dodatkowe/wspomagające VARTA Auxiliary. Kolejne pozycje w portfolio to VARTA PROMOTIVE TRIO: Silver, Blue i Black, przeznaczone dla samochodów ciężarowych.

Ponadto dla pojazdów użytkowych o częstych cyklach rozładowania i ładowania firma oferuje akumulator VARTA Promotive EFB. I ostatnio wprowadzony na rynek VARTA PROMOTIVE AGM – jedyny akumulator do najbardziej wymagających zastosowań i obsługi energochłonnych funkcji, takich jak chłodzenie i ogrzewanie postojowe. Został stworzony we współpracy z największymi producentami pojazdów użytkowych, z myślą o innowacjach, które będą standardowym wyposażeniem pojazdów użytkowych w przyszłości.

W ofercie znajdują się również akumulatory VARTA Powersports – przeznaczone do motocykli, VARTA Professional – stosowane min. w łodziach i przyczepach kempingowych.

Marka VARTA zachęca warsztaty i serwisy samochodowe do uczestniczenia w programie Testowania Akumulatorów, a użytkowników do regularnego badania stanu akumulatora.

Profil Firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.