Rajdowo-wyścigowa majówka w malowniczych zakątkach świata

Na żywo Rajd Wysp Kanaryjskich oraz 4 Hours of Le Castellet Motowizja

Od czwartku, 2 maja, rozpoczyna się długi weekend z motorsportowymi transmisjami na antenie Motowizji. Jako pierwsi rywalizację rozpoczną zawodnicy Rajdowych Mistrzostw Europy. Od soboty, 4 maja, będziemy spoglądać w kierunku Circuit Paul Ricard, gdzie odbędzie się drugi wyścig sezonu European Le Mans Series.

Rajd Wysp Kanaryjskich odbywa się w tym roku po raz czterdziesty ósmy. Od 2016 roku jest to nieprzerwanie runda Rajdowych Mistrzostw Europy. To się zmieni w przyszłym sezonie - Kanary będą gościć najlepsze rajdowe załogi świata jako runda WRC.

Górskie, wijące się i niezwykle przyczepne drogi przyciągają co roku zawodników oraz kibiców. W tym sezonie na liście zgłoszeń znalazło się aż 96 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw Europy, super-mistrzostw Hiszpanii, a także Rajdowych Mistrzostw Wysp Kanaryjskich. Z tej pierwszej grupy 29 duetów będzie startować samochodami Rally2. 

Najlepsi na Kanarach

Faworyta należy upatrywać w ubiegłorocznym zwycięzcy. Pięciokrotny asfaltowy mistrz Francji Yoann Bonato pilotowany przez Benjamina Boullouda ponownie skupia się w ERC na rundach na swojej ulubionej nawierzchni. Gromadzie Hiszpanów chcących stanąć na drodze międzynarodowej konkurencji przewodzą mistrzowie Europy z 2022 roku Efrén Llarena i Sara Fernández. Na Kanarach dwukrotnie byli drudzy, a rok temu skończyli za późniejszymi mistrzami Haydenem Paddonem oraz Johnem Kennardem.

Jak wygrywać Rajd Wysp Kanaryjskich doskonale wie Aleksiej Łukianiuk. Dokonał tego czterokrotnie. Po dwuletniej przerwie powrócił za kierownicę, a teraz będzie startował Hyundaiem i20 N Rally2 wspólnie z Jurijem Kulikowem.

Doświadczenia z Gran Canarii mają obie polskie załogi startujące w pełnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Europy. Duet ORLEN Teamu Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk wystartuje po raz trzeci, notując wcześniej trzecie miejsce w 2021 roku. Dwanaście miesięcy później pierwszy raz pojechali tam Igor Widłak z Danielem Dymurskim. Teraz wspólnie dopiszą sobie drugi start na konto.

Jeden z najczęściej używanych torów świata

Tor imienia Paula Ricarda na południu Francji jest znany głównie z dwóch kwestii – charakterystycznych niebieskich i czerwonych pasów spowalniających pojazdy na poboczu oraz ogromnej liczby konfiguracji. Jak podaje strona internetowa obiektu, różnych możliwych nitek jest 247. Większość serii wyścigowych pojawiających się w Le Castellet korzysta jednak z dużo skromniejszej puli.

Ma to związek z faktem, że Paul Ricard zostało przebudowane na przełomie wieków, by być obiektem do testów. Taki status nie utrzymał się za długo i już w 2009 roku ponownie w Le Castellet odbywała się rywalizacja. 

Motowizja_ERC_Rajd_Wysp_Kanarysjkich Motowizja

Dla kierowców łączących starty w ELMS oraz WEC takich jak Robert Kubica, kwiecień i maj to intensywne miesiące. W drugi weekend kwietnia na Circuit de Barcelona-Catalunya rozpoczął się sezon European Le Mans Series. Tydzień później trzeba było się udać do Imoli na rundę Długodystansowych Mistrzostw Świata. Miniony weekend był wolny, ale to i tak daje trzy wyścigi o łącznej długości 14 godzin na przestrzeni czterech tygodni.

Od kwietnia na antenie Motowizji, tak samo jak w świecie motorsportu, dzieje się naprawdę dużo. Ponownie będziemy pokazywać w jeden weekend rywalizację najlepszych ekip w rajdach i wyścigach długodystansowych w Europie. Trzymamy kciuki za Miko i Szymona, Igora i Daniela, Roberta Kubicę, a także zespół Inter Europol Competition – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Rajd Wysp Kanaryjskich rozpoczyna się w czwartkowy wieczór. Do Grzegorza Gaca, Sławomira Szymczaka, Michała Adamiuka oraz Krzysztofa Woźniaka dołączą w budce komentatorskiej dwaj piloci rajdowi - Jakub Wróbel i Grzegorz Dachowski.

Motowizja w ten weekend będzie transmitować w internecie sobotnie kwalifikacje do wyścigu 4 Hours of Le Castellet, które będą także pokazane na antenie w przerwie między odcinkami specjalnymi rajdu. 

European Le Mans 2024 Runda 2 Le Castellet – kwalifikacje – retransmisja – sobota, 4 maja, godz. 17:05
European Le Mans 2024 Runda 2 Le Castellet – na żywo – niedziela, 5 maja, godz. 11:05

Harmonogram transmisji Rajdowych Mistrzostw Europy – Rajd Wysp Kanaryjskich:

Czwartek, 2 maja
godz. 21:15 OS1 Las Palmas de Gran Canaria

Piątek, 3 maja
godz. 11:00 OS2 Agüimes-Santa Lucía 1
godz. 12:33 OS3 Tejeda 1
godz. 13:25 OS4 Artenara-Gáldar 1
godz. 15:30 Media Zone
godz. 16:45 OS5 Agüimes-Santa Lucía 2
godz. 17:43 OS6 Tejeda 2
godz. 18:35 OS7 Artenara-Gáldar 2 

Sobota, 4 maja
godz. 10:00 OS8 Arucas-Firgas 1
godz. 11:07 OS9 Moya-Valleseco 1
godz. 12:30 OS10 San Mateo-Valsequillo 1
godz. 14:30 OS11 Arucas-Firgas 2
godz. 15:57 OS12 Moya-Valleseco 2
godz. 18:00 OS13 San Mateo-Valsequillo 2 [Power Stage]

Źródło: Motowizja
 

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę