PPG wprowadza na rynek cyfrową platformę doboru koloru

PPG wprowadza na rynek cyfrową platformę doboru koloru PPG
1.5.2023

Znalezienie optymalnego koloru jest kluczowe dla powodzenia naprawy blacharsko lakierniczej. Operacja ta wymaga wiedzy i doświadczenia gromadzonego przez lata. Jest jednak prostszy sposób. Dzięki nowym narzędziom PPG DigiMatch™ i PPG VisualizID™ firma PPG przenosi dopasowanie koloru na zupełnie inny poziom. Jest prościej, szybciej, dokładniej, a co najważniejsze taniej!

Klienci warsztatów blacharsko-lakierniczych oczekują usługi najwyższej jakości. Ma być tak, aby nie widać było śladu naprawy. Wtedy klient osiąga stan zadowolenia. Satysfakcja klienta to oczywiście cel każdego warsztatu, a podstawą dobrze wykonanej usługi jest właściwy dobór koloru lakieru. Niestety jest to trudne zadanie. Na precyzję doboru odpowiedniego odcienia naprawianej części i dopasowania koloru do całości auta wpływa wiele różnych czynników takich jak model, wiek i zwyczajowe miejsce użytkowania pojazdu. Często zdarza się, że standardowy kolor podstawowy szybko zyskuje dużo wariantów, a poszukiwanie idealnego dopasowania jest czasochłonne i podatne na ryzyko popełnienia na błędu. Optymalne odtworzenie tonacji kolorystycznej uszkodzonych w kolizji części wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i kompetencji – a co najważniejsze jest kosztogenne.

Tradycyjne metody doboru koloru

Warsztaty lakiernicze korzystają z różnych narzędzi, analogowych i cyfrowych, służących do pomiaru koloru. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. W erze rosnących kosztów materiałów i pracy, a także przy wzroście inflacji ważne jest, aby dostarczać wysokiej jakości usług przy niskich kosztach. Chcąc pomóc lakiernikom w procesie doboru koloru, opracowano metodę tzw. katalogów kart kolorystycznych zwanych color box, czyli „pudełko”, w którym znajdują się pomalowane karty kolorów nadwozi różnych marek samochodowych.

Początkowo katalog oferował jedynie wskazanie koloru, który można osiągnąć. Z czasem narzędzie to stało się rozbudowanym systemem, który wymagał ciągłego aktualizowania o nowe kolory. Często lakiernicy musieli czekać od kilku do kilkunastu miesięcy od wprowadzenia na rynek nowego koloru przez producenta pojazdu, aby zaktualizować katalog kolorów. W niektórych warsztatach można spotkać stos niezłożonych aktualizacji kładzionych po prostu na górze pudełka. Niestety, w praktyce color boxy szybko stawały się nieaktualne.

Innym popularnym narzędziem pomiarowym jest spektrofotometr. Początkowo narzędzia te „zbliżały się” do doboru właściwego koloru, ale nie mogły zagwarantować najwyższej jakości dopasowania. Lakiernik nie miał gwarancji, że bazując na spektro osiągnie właściwe dopasowania za pierwszym razem. Niektóre spektrofotometry oferowały „jakąś” formę wizualizacji, ale tak naprawdę nie było to dokładne dopasowanie, a raczej rekomendacja właściwego koloru.

Nowy sposób – cyfrowe dopasowanie koloru

Producenci zdawali sobie sprawę z ułomności narzędzi kolorystycznych. Nikomu jednak nie udało się, mimo rożnych prób, stworzyć efektywnych narzędzi pracy dla lakierników w kwestii dopasowania koloru.

Tak było aż dotąd… Oto firma PPG, światowy lider innowacji w branży lakierniczej, wprowadza nowy sposób dopasowania kolorów, cyfrowy ekosystem PPG LINQ™.

Kluczowymi komponentami systemu PPG LINQ™ są: zaawansowane, unikalne oprogramowanie do wizualizacji 3D PPG VisualizID™ oraz nowy, kompaktowy spektrofotometr PPG Digimatch™. Oba narzędzia pracują w zintegrowanym, cyfrowym systemie, który znacząco poprawia szybkość i wydajność procesu oraz zmniejsza straty na produktach lakierniczych wykorzystywanych przez warsztaty do produkcji natrysków próbnych.

Nowy spektrofotometr od PPG jest wyposażony w kamerę cyfrową, która posiada sześć kątów obrazowania i sześć kątów odbicia, aby szybko i dokładnie rejestrować informacje o odcieniu i fakturze lakieru. Rejestrowany obraz jest odtwarzany na ekranie i pokazuje lakiernikowi dokładne odwzorowanie docelowego koloru. Wygląda to jak prawdziwa magia. Dzięki oprogramowaniu PPG VisualizID™ na dużym ekranie o wysokiej rozdzielczości zwanym TouchMix™ Ultra można zobaczyć porównanie odczytu próbki koloru ze spektrofotometru PPG DigiMatch™ z wirtualną kartą natrysku z potężnej bazy danych kolorów PPG. Aktualnie znajdziemy w niej około 70000 wariantów kolorystycznych, które są nieustannie uzupełniane.

System wybiera kilka opcji koloru, które uważa za najbliższe, a lakiernik podejmuje decyzję, który wariant wybierze. Wirtualne próbki można oglądać pod każdym kątem, we wszystkich rodzajach światła i na elementach o różnych kształtach. Można je powiększać, aby sprawdzić fakturę powłoki i efekt ziarna. Można nawet patrzeć na to w świetle sztucznym lub naturalnym. Pozwala to dokonać bardzo dokładnej oceny koloru, przed jego przygotowaniem. Lakiernik otrzymuje dokładnie taki odcień, jaki widzi na ekranie. Jest to przełomowa technologia, która zapewnia rzeczywisty wzrost niezawodności w procesie doboru koloru

Korzyści dla warsztatu

Wykorzystując PPG LINQ™ zwiększamy zysk dzięki oszczędności na materiałach lakierniczych, bo lakiernik znacząco ogranicza wykonywanie kart natrysków próbnych, a cyfrowy dobór koloru zapewnia ograniczenie poprawek spowodowanych złym doborem koloru. Algorytmy odwzorowania gwarantują każdorazowo właściwy dobór próbki. Ponadto, duet PPG DigiMatch™ i PPG VisualizID™ zwiększa elastyczność procesów operacyjnych warsztatu. Na przykład, dzięki PPG DigiMatch™, optymalny odcień koloru może być określony już w momencie przyjęcia zlecenia, co oszczędza czas i koszty oraz optymalizuje cały proces.

Oferta pakietowa

Firma PPG oferuje pakiet PPG LINQ PRO w modelu subskrypcyjnym, w skład którego wchodzą urządzenia i oprogramowanie potrzebne do doboru koloru oraz przygotowania mieszanki kolorystycznej:

  • PPG VisualizID™ – zaawansowane oprogramowanie do wizualizacji próbki kolorystycznej;
  • PPG Digimatch™ – Poręczne i proste w użyciu sześciokątowe spektro;
  • PaintMananager® XI – intuicyjne oprogramowanie, które umożliwia przygotowanie mieszanki kolorystycznej;
  • PPG Touchmix® Ultra – Komputer ATEX z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości i potężnym procesorem, na którym zwizualizujesz odczyt z PPG Digimatch™ i porównasz z bazą ponad z bazą 70000 kolorów;
  • Wysokiej jakości wagę.

Oferta pakietowa staje się coraz bardziej popularna. W samej Europie od marca firma sprzedała już kilkaset subskrypcji. Klienci, którzy zakupili PPG LINQ™ zgodnie twierdzą, że powrót do starych metod już ich nie interesuje. System działa intuicyjnie i szybko, a lakiernik nie potrzebuje dodatkowych szkoleń, aby zacząć go stosować od ręki.

PPG baner

Wygrywają wszyscy, zarówno lakiernicy, którzy mogą pracować szybciej i wydajniej, właściciele warsztatów, którzy generują większy zysk, a przede wszystkim klient końcowy, który dostaje szybko i dobrze naprawione auto.

Zintegrowany ekosystem: od cyfrowego dopasowania koloru do automatycznego przygotowania mieszanki gotowej do natrysku

Platforma PPG LINQ™ to nie tylko cyfrowy ekosystem dopasowania koloru, ale również automatyczny system dozowania pigmentów PPG Moonwalk®, wprowadzonym na rynek przez firmę PPG w 2019 roku. PPG Moonwalk® zastępuje proces ręcznego mieszania bardziej wydajnym, precyzyjnym i prostszym w użyciu, automatycznym systemem mieszania. Dzięki temu warsztat osiąga większą produktywność, redukuje koszty pracy i ogranicza ryzyka błędu ludzkiego. Automatyczny proces ułatwia życie lakiernikowi. Dzięki niemu istnieje możliwość przygotowania małych ilości mieszanki gotowej do natrysku. W zależności od rodziny kolorów jest to nawet ilość mniejsza niż 50ml. Precyzja i powtarzalność czynności to niewątpliwe zalety systemu Moonwalka, które prowadzą do trwałego obniżenia kosztów zużycia materiałów lakierniczych.

system lakierniczy MoonWalk

>>Dowiedz się więcej o PPG Moonwalk®<<

Nowoczesne narzędzia doboru koloru oraz system automatycznego dozowania produktu to elementy platformy PPG LINQ™, która już teraz rewolucjonizuje branże lakierniczą. Kolejne, innowacyjne elementy cyfrowego ekosystemu ujrzą światło dzienne jeszcze w 2023 r.

Artykuł sponsorowany PPG