Najlepsza widoczność od eksperta!

Najlepsza widoczność – żarówki i wycieraczki – od eksperta! Hella
30.9.2023

Pora jesienno-zimowa to czas, który niesie ze sobą wiele wyzwań dla kierowców. Coraz wcześniej zapadający zmrok, złe warunki pogodowe, jak deszcz, mgła czy śnieg sprawiają, że widoczność na drodze staje się kluczowa. Wciąż mamy idealny czas, by dobrze się do niej przygotować, m.in. poprzez wymianę w pojeździe żarówek i wycieraczek na te wysokojakościowe, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Dobre oświetlenie – podstawa bezpieczeństwa na drodze

Dobrze oświetlony pojazd to podstawa dobrej widoczności. W tej kwestii dobrze jest zaufać renomowanym productentom, takim jak firmie Hella, która od wielu lat jest  niekwestionowanym ekspertem od oświetlenia i technologicznym liderem w dziedzinie inteligentnego rozsyłu światła.

Powiązane firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.

Dzięki zaawansowanej technologii, jej żarówki charakteryzują się optymalnym strumieniem świetlnym, oraz mają niską awaryjność i wysoką trwałość dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów.

Zapewniają one również wiele innych korzyści, ponieważ bogata oferta firmy obejmuje olbrzymie spektrum produktów dla praktycznie wszystkich możliwych zastosowań.

grafika żarówki Hella

Aktualnie można w niej znaleźć wszelkie żarówki oświetlenia pojazdu (również oświetlenia wewnętrznego), na których używanie w  obrębie dróg publicznych pozwala prawo, czyli takich, które posiadają stosowną homologację. 

Oferta zawiera zatem żarówki 12 oraz 24V standardowe lub, jak w przypadku żarówek do świateł głównych – przednich, o zwiększonej emisji światła z serii Performance: +60% lub +120% więcej światła. Są też takie, szczególnie polecane dla kierowców zawodowych, żarówki z serii Long Life o żywotności do 3 razy dłuższej niż żarówki standardowej. Do tego dochodzą żarówki o zimniejszej temperaturze barwy światła, bardziej zbliżonej do temperatury światła dziennego, z serii White Light. 

Żarówki typu Xenon występują natomiast w dwóch wariantach cenowych, tak aby każdy mógł znaleźć dla siebie najbardziej odpowiadający zakres cenowy. Są to zatem żarówki z serii Xenon oraz tańsze Xenon ValueFit.

Duża różnorodność – odpowiednia żarówka dla każdego

STANDARD

Standardowe żarówki halogenowe HELLA oferują jakość OEM z idealnym stosunkiem ceny do parametrów. Zapewniają dobrą moc światła, niezawodność i długą trwałość. Dzięki temu są one doskonale dostosowane do potrzeb naszych klientów w zakresie bezpieczeństwa. Standardowa żarówka dostępna jest w następujących wersjach: H1, H4, H7, H11 oraz H15, H18, H19.

żarówka H7

WHITE LIGHT

Dzięki eleganckiemu wyglądowi białej żarówki ksenonowej, White Light oferuje idealne połączenie stylu i komfortu. W porównaniu ze standardowymi żarówkami halogenowymi, linia White Light zapewnia do 30 % więcej światła* i temperaturę barwową do 4200 K. Zwiększa to kontrast i tym samym bezpieczeństwo. Dostępne w wersjach: H1, H4 i H7.

żarówka H7

PERFORMANCE +60% i PERFORMANCE +120%

Żarówki te wyznaczają nowe standardy w dziedzinie oświetlenia halogenowego. Do 60 % lub 120 % więcej światła* wszędzie tam, gdzie go potrzebujesz. Zwiększona jasność pozwala zobaczyć dalej i w ten sposób szybciej reagować. Żarówki Performance zapewniają widoczność do 60 % lub 120 %. Dostępne w wersjach: H1, H4, H7.

żarówka H7

 

żarówka H7

 

LONG LIFE

Żarówki halogenowe HELLA Long Life (12 V) o trwałości do 3x dłuższej niż standardowe żarówki halogenowe oferują optymalny stosunek ceny do jakości i są najlepszym wyborem do długiego użytkowania w ciemności. Ponadto przekonują swoją niezawodnością i mniejszą obsługą niż inne żarówki. Dostępne w wersjach: H1, H4, H7, H11, H16.

żarówka H7

HEAVY DUTY

Żarówki Heavy Duty zostały zaprojektowane z myślą o niezawodnej pracy i dlatego są idealne dla ciężarówek oraz pojazdów użytkowych. Ponadto oferują one idealny stosunek ceny do jakości. Dostępne w wersjach: H1, H3, H4, H7, H11, H15.

żarówka H7

HEAVY DUTY EXPERT

Żarówki halogenowe HELLA Heavy Duty (24 V) dają maksymalnie mocne światło i jednocześnie odznaczają się dwukrotnie większą trwałością niż tradycyjne, standardowe żarówki halogenowe. Żarówki te są szczególnie przyjazne dla środowiska, ponieważ są wymieniane rzadziej. Dostępne w wersjach: H1, H3, H4, H7, H11.

żarówka H7

XENON

Dzięki jednorodnemu rozsyłowi światła żarówki (żarniki) ksenonowe zapewniają optymalne bezpieczeństwo. Oprócz jasnego i szerokiego oświetlenia drogi, zaletami żarników ksenonowych firmy HELLA są trwałość i sprawdzona jakość OE. Przy czym światło jest ponad dwukrotnie jaśniejsze niż żarówki halogenowej. Dostępne w wersjach: D1S, D2R, D2S, D3S, D4S.

żarówka ksenonowa

 

żarówka ksenonowa

 

*w porównaniu ze standardowymi żarówkami halogenowymi.

Z odpowiednią wycieraczką nie ma złej pogody

Dobre wycieraczki są równie istotne jak dobre żarówki. Najlepszą porą na ich wymianę jest czas przedjesienny i zaraz po zimie, czyli co 6-7 miesięcy w przypadku pojazdu regularnie używanego. Sam proces zakupu i wymiany z pozoru nie wydaje się być skomplikowanym, więc spełnienie powyższego warunku, od którego zależy nasze bezpieczeństwo, nie powinno być trudne. Praktyka pokazuje jednak, że często pierwsze problemy pojawią się już na etapie ich doboru, a kolejne przy montażu.

Dobór

Istnieje kilkanaście typów mocowań wycieraczek, dlatego przed doborem i zakupem należy dokładnie ustalić, jaki typ został zastosowany w naszym pojeździe oraz jakiej długości powinny być poszczególne wycieraczki. Czynności te najlepiej powierzyć specjaliście – czy to w warsztacie, sklepie czy hurtowni. Należy zaznaczyć, że w kwestii mocowania nie można (i jest to często niemożliwe) iść na żaden kompromis. Jeśli sprzedawca nie ma w sprzedaży wycieraczki z typem mocowania dokładnie zgodnym z tym, jaki jest w samochodzie, nie należy dokonywać zakupu.

wycieraczki Hella

Co do długości, tu pewien kompromis jest dopuszczalny, można bowiemzakupić wycieraczki, których długości różnią się +/- 10 mm (czasem więcej) w stosunku do długości przewidzianych przez producenta pojazdu. Należy jednak upewnić się, że taka zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie, nie tyko samego mechanizmu wycieraczek, ale też np. kamer systemów ADAS (zbyt krótkie wycieraczki mogą niedostatecznie wycierać pole widzenia takich kamer), czy czujnika światła/deszczu. Musimy również ocenić, czy nie zmniejszy to zbytnio wycieranej powierzchni szyby ograniczając naszą widoczność, jako kierowcy.

Jakość

Niezwykle istotnym elementem dobrej wycieraczki, jest jakość gumowego pióra, jak i konstrukcji, w którym to pióro jest zainstalowane, łącznie z mocowaniem. Wycieraczka wysokiej jakości charakteryzuje się zaawansowanym piórem, które skutecznie usuwa wodę, dzięki wykonaniu go z odpowiedniej, odpornej na zużycie, mieszanki gumowo-kauczukowej najczęściej pokrytej PTFE, czyli teflonem domieszkowanym grafitem. Takie pióro charakteryzuje się ekstremalnie niskim współczynnikiem tarcia, co czyni je nie tylko skutecznym, ale również bardzo cichym.

wycieraczki Hella

Konstrukcja wycieraczki zapewni natomiast odpowiednią, równomierną na całej długości, siłę docisku oraz odpowiednią aerodynamikę. Siła ta nie może być jednak zbyt mała, ponieważ powodować to może podrywanie wycieraczki, zwłaszcza przy wyższych prędkościach i w efekcie nastąpi rozmazywanie brudu i wody po szybie. Innym efektem negatywnym może być niedostateczne przyleganie piór bliżej krawędzi bocznych szyby, co będzie powodowało powstawanie niewytartych jej obszarów. Zbyt duża siła z kolei może powodować nieprawidłowości w samej pracy wycieraczki, jak na przykład: podskakiwanie, dziwne odgłosy, zwłaszcza w niższych temperaturach, ale również przyspieszone zużycie wycieraczki oraz ścieranie się szyby czy jej porysowanie. Szyby czołowe wykonywane są w różnych technologiach, a niektóre są dość „miękkie” i podatne na wszelkie nieprawidłowości w mechanizmie wycieraczek.

Montaż

Ostatnim elementem wymagającym omówienia jest mocowanie wycieraczki do ramienia. Jak już wspomniano, jest ich wiele. Producenci, chcąc uprościć proces doboru, wprowadzają do sprzedaży wycieraczki pod tym względem uniwersalne, choć zestawy przeznaczone do konkretnego modelu oczywiście nadal są dostępne. W zestawie, wraz z wycieraczką, dołączane są różne rodzaje mocowań. Należy wybrać takie, które będzie pasowało do naszego pojazdu i zainstalować je na wycieraczce. Mocowanie takie powinno charakteryzować się łatwym montażem i powinno być stabilne, i to zarówno na wycieraczce, jak i na ramieniu. Powinno również zapewnić płynną pracę wycieraczki po szybie (jest to pewnego rodzaju przegub), nie zwiększać naprężenia mocowania w całym zakresie ruchu wycieraczki. HELLA już od wielu lat posiada takie uniwersalne wycieraczki w swojej ofercie, udoskonalając je z roku na rok. Podejście takie pozwoliło ograniczyć ilość referencji do dosłownie kilkudziesięciu przy jednoczesnym zachowaniu dużego pokrycia parku samochodowego, sięgającego ponad 90%.

wycieraczki Hella

Renomowani producenci, tacy jak HELLA, dysponują katalogami (drukowanymi oraz internetowymi), z których bezproblemowo można dokonać wyboru odpowiednich wycieraczek. 

W ofercie HELLA znaleźć możemy wycieraczki o różnych długościach, pakowane pojedynczo, jak również dobrane w zestawy, zapewniające odpowiednie dopasowanie po dobraniu wg katalogu:
    • Metal Wiper – pojedynczo pakowane uniwersalne metalowe wycieraczki mocowane na tzw. hak (starsze modele samochodów),
    • Cleantech 2.0 – pojedynczo pakowane uniwersalne płaskie wycieraczki hybrydowe (różne, specyficzne mocowania) – połączenie wycieraczki płaskiej z aerodynamiczną obudową,
    • EasySet – zestawy uniwersalnych płaskich wycieraczek mocowanych na tzw. hak (zestawy zawierają po dwie wycieraczki o najczęściej spotykanych długościach oraz zestaw dwóch adapterów – mocowań na hak),
    • EasySet OE zestawy uniwersalnych płaskich wycieraczek mocowanych na mocowanie specyficzne dla danej marki pojazdów (zestawy zawierają po dwie wycieraczki o najczęściej spotykanych długościach oraz zestaw trzech adapterów – mocowań specyficznych).

Podsumowanie

Jesienne i zimowe warunki na drodze moga być wymagające, ale dbając o odpowiednie oświetlenie i wycieraczki  pojazdu możesz znacznie poprawić bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie czekaj, aż warunki pogodowe staną się ekstremalne – właśnie teraz jest najlepszy czas na sprawdzenie i wymianę swoich żarówek i wycieraczek. Warto to zrobić, by spokojnie cieszyć się jazdą przez kolejne miesiące.

Artykuł sponsorowany HELLA

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o.

HELLA Polska Sp. z o.o. istnieje od 1993 r. Firma obsługuje rynek polski, litewski, łotewski, estoński, ukraiński, rumuński oraz wiekszą część bałkańskiego, prowadząc dystrybucję towarów na rynku wtórnym w następujących głównych grupach produktowych: oświetlenie (w tym żarówki samochodowe), elektronika, elektrotechnika. Ponadto pod nazwą Hella Gutmann oferuje elementy wyposażenia warsztatowego: urządzenia diagnostyczne mega macs, ścianki kalibracyjne CSC-Tool oraz urządzenia do regulacji świateł SEG. Dostarcza również produkty – głównie oświetleniowe – bezpośrednio do lokalnych producentów autobusów, maszyn rolniczych, pojazdów specjalnych i innych.

Uzupełnieniem oferty produktowej jest rozbudowana oferta w zakresie wspomagania sprzedaży i serwisu technicznego m.in. kompleksowy program szkoleń czy szereg usług dedykowanych warsztatom, w tym infolinia techniczna (Hella Gutmann).

Oferta:

  • oświetlenie
  • elektryka
  • elektronika
  • wyposażenie warsztatowe (urządzenia diagnostyczne i narzędzia)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronach:

oraz do śledzenia nas na naszym FB: https://pl-pl.facebook.com/hella.polska/ i YT: https://www.youtube.com/user/hellapolska

Profil Firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.