Marcin Barankiewicz nowym sekretarzem generalnym EGEA

Marcin Barankiewicz nowym sekretarzem generalnym EGEA Autopromotec

Marcin Barankiewicz, 42-letni Polak, będzie koordynował prace Europejskiego Stowarzyszenia Wyposażenia Warsztatów (EGEA) i jego 11 krajowych stowarzyszeń członkowskich od początku kwietnia 2024 roku.

– Cieszymy się, że znaleźliśmy w Marcinie Barankiewiczu godnego i porównywalnie dobrze wykwalifikowanego następcę Jordiego Bruneta Garcii. Jordi wykonał znakomitą pracę na rzecz europejskiej branży wyposażenia warsztatowego od czasu objęcia urzędu w grudniu 2019 r. – mówi obecny przewodniczący EGEA Frank Beaujean.

Starszy inżynier Jordi Brunet Garcia z Barcelony wraca do branży wyposażenia warsztatów na własną prośbę pod koniec marca. W najbliższych tygodniach będzie szkolił swojego następcę w Brukseli. 

Marcin Barankiewicz ma wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej i zna wszystkie zagadnienia związane z okresowymi badaniami technicznymi (OBT) dzięki pracy jako specjalista ds. organizacyjno-prawnych w Polskiej Izbie Motoryzacji. Od czerwca 2020 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Izby. Dzięki doświadczeniu zawodowemu i ukończeniu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów podyplomowych na University of Florida Levin College of Law i Uczelni Łazarskiego, Barankiewicz ma idealne kwalifikacje do wykonywania zadań w Brukseli. W swojej pracy w Polsce reprezentował przedsiębiorców prowadzących stacje PTI oraz diagnostów wykonujących badania techniczne. Odpowiadał m.in. za kontakty z przedstawicielami rządu, parlamentu, administracji publicznej oraz innych organizacji, stowarzyszeń i instytucji z branży motoryzacyjnej. W ramach pełnionej funkcji przygotowywał oświadczenia i stanowiska w sprawach istotnych dla branży PTI oraz aktywnie uczestniczył w procesach legislacyjnych.

To szczęście dla członków EGEA, że Marcin Barankiewicz uzupełnia swoje bogate wykształcenie prawnicze równie solidną wiedzą praktyczną. W końcu jest prawnikiem i wyszkolonym technikiem samochodowym – mówi Beaujean.

Przyszłościowe projekty czekają

Na nowego Sekretarza Generalnego EGEA czekają liczne i trudne zadania. Przede wszystkim trwająca rewizja Pakietu Zdatności do Ruchu Drogowego przez Komisję Europejską w celu dostosowania kontroli pojazdów do najnowszych technologii. Kwestia sprawiedliwego i równego dostępu do danych technicznych i informacji, która ma kluczowe znaczenie dla niezależnego rynku części zamiennych (IAM), jest również bardzo ważna. Obejmuje to wykonanie orzeczenia ETS z 5 października 2023 r. w sprawie dopuszczalności bezpiecznych bramek (SGW) w celu uzyskania dostępu do danych pojazdu z interfejsów OBD.

Z niecierpliwością czekamy również na dyskusje na temat wprowadzenia sektorowego rozporządzenia w sprawie dostępu do danych, zasobów i funkcji pojazdów podłączonych do sieci. Będą one stanowić podstawę dla zupełnie nowych modeli biznesowych na rynku wtórnym w przyszłości. Cieszę się, że będę mógł wesprzeć EGEA i jej członków swoją wiedzą na te przyszłościowe tematy – mówi Marcin Barankiewicz.

Źródło: Autopromotec 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę