Kiedy należy wymienić akumulator i jak dobrać nowy?

EXIDE TECHNOLOGIES
22.2.2022

Trwałość akumulatora określana jest najczęściej na kilka lat. Po czym poznać, że nadszedł czas na wymianę wysłużonego urządzenia i jak najlepiej dobrać nowy akumulator?

Oznaki zużycia akumulatora

Najbardziej powszechnymi, lecz często niedostrzeganymi przez kierowców objawami nadchodzących problemów z akumulatorem są słabo świecące światła mijania przy włączonym zapłonie bez uruchamiania silnika, lub kłopoty z działaniem dodatkowych urządzeń elektrycznych – np. radia, nawigacji. 
Należy pamiętać, że urządzenia elektryczne, takie jak alarmy i systemy dostępu bezkluczykowego,  zużywają energię nawet wtedy, gdy pojazd nie jest używany, rozładowują akumulator, a ich nienaturalne zachowanie (słaby sygnał itp.) mogą wskazywać na zły stan akumulatora.

Zdecydowanie bardziej oczywiste dla kierujących są problemy z rozruchem oraz zaprzestanie działania systemu Start-Stop.

W celu dokonania oceny stanu akumulatora należy poddać go próbie obciążeniowej, która wykaże czy konieczna jest wymiana. W przypadku gdy uzyskane w pomiarach wartości różnią się od właściwych lub jeśli akumulator  ulega ponownemu i szybkiemu rozładowaniu albo w ogóle nie ładuje się, to nie należy  zwlekać z wymianą. Kontynuowanie eksploatacji niesprawnego lub uszkodzonego akumulatora ma negatywny wpływ na instalację elektryczną, a poza tym naraża użytkowników pojazdu na nagłą utratę mobilności. Warto też wziąć pod uwagę porę roku, bo o ile latem i ciepłą wiosną rozruch może być jeszcze możliwy nawet gdy źródło prądu jest już bardzo słabe, to pierwsze większe spadki temperatur oznaczają już problem, frustrację, a nieraz dodatkowe koszty związane z holowaniem.

Kiedy należy wymienić akumulator i jak dobrać nowy? zdjęcie w treści artykułu

Tester EBT965P

 

Wybór nowego akumulatora

Aby dokonać  optymalnego zakupu akumulatora, najczęściej korzystamy z profesjonalnej porady: sprzedawcy, mechanika lub producenta akumulatorów. Jednak właściwy akumulator możemy też dobrać samodzielnie, na przykład dzięki Exide Battery Finder – wyszukiwarce akumulatorów online lub darmowej aplikacji do pobrania na urządzenia mobilne.
Zarówno aplikacja jak i wyszukiwarka online zostały opracowane z myślą o kierowcach, którzy chcieliby szybko sprawdzić  jaki akumulator pasuje do ich pojazdu. Znalezienie odpowiedniego akumulatora jest niezwykle proste i przejrzyste. Exide Battery Finder pozwala na kilka sposobów doboru:

  1. Określenie modelu i marki pojazdu  - program automatycznie zaprezentuje rekomendowane akumulatory,
  2. Wyszukanie odpowiedniego modelu akumulatora po numerze VIN pojazdu (opcja dostępna w wyszukiwarce online).

Exide Battery Finder umożliwia łatwe i szybkie dobranie odpowiedniego akumulatora do każdego pojazdu – niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, użytkowy czy motocykl (obejmuje wyposażenie dla 99% pojazdów z europejskiego parku samochodowego). Informacje zawarte w narzędziu są  oparte na obszernej bazie części zamiennych – TecDoc, która zawiera oryginalne dane dotyczące akumulatorów marek Exide oraz Centra,  w tym opisy produktów i ich zdjęcia. Dodatkowo, dzięki specjalnemu modułowi powiadomień PUSH, umożliwia otrzymywanie informacji o nowościach produktowych.

Nowość na rynku –  nowy standard w motoryzacji!

Ponieważ wiadomo, że dobór odpowiedniego akumulatora to dopiero połowa sukcesu, a sama wymiana akumulatora może nie raz dostarczyć problemów, zespół specjalistów firmy Exide rozbudował wyszukiwarkę akumulatorów o dodatkowe, przyjazne użytkownikom dane o:

Lokalizacji akumulatora – w niektórych pojazdach umiejscowienie akumulatora nie zawsze jest oczywiste: może znajdować się po prawej lub lewej stronie silnika, z przodu, lub z tyłu pojazdu, pod maską, a nawet w przestrzeni bagażowej. Przed rozwiązaniem oferowanym przez Exide, użytkownicy byli zmuszeni do szukania dokładnej lokalizacji akumulatora w instrukcjach pojazdów, niepotrzebnie tracąc cenny czas.

Szacowanym czasie pracy -  proces wymiany akumulatora różni się w przypadku różnych modeli i typów pojazdów. Znając szacowany czas niezbędny do wykonania czynności, mechanicy są w stanie przewidzieć złożoność prac, oraz z wyprzedzeniem oszacować koszt wymiany.

Wymianie akumulatora – mechanicy są instruowani jak podłączyć  i odłączyć akumulator w prawidłowy sposób, a także jak ustawić funkcje powiązane z wymianą akumulatora np.  inicjalizacja podnośników szyb i ustawienia skrzyni biegów, co oznacza, że narzędzie jest przydatne od początku do końca procesu. 

Zatwierdzeniu wymienionego akumulatora w systemie pojazdu – zatwierdzenie akumulatora jest ważną częścią procesu: pozwala systemowi pojazdu dostosować się do ustawień nowego akumulatora. Niepowodzenie w tym zakresie może powodować problemy z odpalaniem pojazdu, a nawet doprowadzić do usterek  systemu elektrycznego lub uszkodzenia akumulatora. Dzięki nowym instrukcjom zawartym w wyszukiwarce Exide, cały proces walidacji przebiegnie łatwo i spokojnie.

Kiedy należy wymienić akumulator i jak dobrać nowy? zdjęcie w treści artykułu

Dobierz akumulator do swojego pojazdu z Exide Battery Finder

Najwyższa jakość w doborze akumulatorów - na wyciągnięcie ręki

W pełni darmowa, dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach, rozbudowana wyszukiwarka - Exide Battery Finder pomaga użytkownikom znaleźć właściwe modele akumulatorów oraz prawidłowo je zainstalować w pojeździe, znacząco ograniczając ryzyko awarii oraz przedwczesnych uszkodzeń. Należy pamiętać, aby zawsze dobierać akumulator zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Wystarczy wejść na: https://www.exidegroup.com/pl/pl/node/47886 i podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Darmową aplikację można pobrać na Google App Store lub Google Play 

Artykuł sponsorowany

EXIDE Technologies S.A.

EXIDE Technologies S.A.

Exide Technologies to firma o ponad 100-letniej tradycji, lider na ryku polskim oraz czołowy eksporter do krajów UE oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z największych producentów akumulatorów i podmiotów zajmujących się recyklingiem akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tworzy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla rynku motoryzacyjnego i przemysłu (dywizja GNB), zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. To uznany dostawca na pierwsze wyposażenie, którego akumulatory montowane są w najnowszych modelach samochodów marek: VW, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Jaguar, Land Rover, Hyundai, Scania, MAN, Volvo Truck i Mercedes Truck.

Produkty firmy dostępne są na rynku wtórnym pod dwiema znanymi markami EXIDE i CENTRA. Marka CENTRA  istnieje na rynku od ponad 90 lat i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród kierowców marek  akumulatorów.

Oferta firmy obejmuje  akumulatory do samochodów osobowych w tym z systemem start-stop, pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, a także do motocykli, skuterów oraz łodzi, kamperów i innych pojazdów rekreacyjnych. Akumulatory do pojazdów start-stop – Centra/Exide AGM (Absorbent Glass Mat ) – cechuje nowa technologia LifeGrid® idealna dla zaawansowanych układów start-stop, w których akumulator musi być szybko naładowany energią pochodzącą z hamowania rekuperacyjnego. Technologia LifeGrid® (w połączeniu z charakteryzującymi się wysoką porowatością separatorami z maty szklanej, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi do masy czynnej) zapewnia stały dostęp energii i dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulatory Centra/Exide  EFB (Enhanced Floaded Battery) wyposażone również w formułę Carbon Boost 2.0 przeznaczone są do wszystkich rodzajów pojazdów (zarówno wyposażonych w system start-stop, jak i bez niego), z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność. W samochodach z systemem start-stop nowe akumulatory EFB wykazują bezkonkurencyjne możliwości odzyskiwania energii i wyjątkowo dynamiczne ładowanie. Dodatkową korzyścią jest dłuższa żywotność akumulatorów w samochodach z tradycyjnym układem napędowym. W ofercie akumulatorów do pojazdów osobowych Exide na szczególne wyróżnienie zasługują gamy Centra Futura oraz Exide Premium z nową formułą Carbon Boost 2.0. Charakteryzują się ponadprzeciętną żywotnością dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych i  2 razy szybszym doładowaniem akumulatora w trakcie jazdy. Wartością dodaną do akumulatorów z tych gam jest pakiet Assistance, obowiązujący 3 lata i gwarantujący kierowcom bezpłatną pomoc na drodze, w przypadku problemów spowodowanych awarią akumulatora.

Do zastosowań ciężarowych firma oferuje m.in. akumulatory wykonane w technologii HVR o wyjątkowej odporności na wstrząsy i wytrzymałości cyklicznej. Warto zwrócić uwagę na akumulator StrongPRO EFB+ z formułą CARBON BOOST oraz niezwykle solidny akumulator EndurancePRO EFB, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością.Oferta Exide zawiera również kompletną gamę produktów do motocykli. Akumulatory Exide Motorbike & Sport to gamy Exide GEL – idealne do pojazdów klasy premium z fabrycznym lub dodatkowym wyposażeniem elek-trycznym, Exide AGM Ready dedykowane wysokiej klasy motocyklom, pojazdom sportowym i off-road, Exide AGM i Conventional odpowiednie do większości zastosowań, a także gama ultralekkich akumulatorów litowo-jonowych EXIDE Li-Ion – idealna do motocykli sportowych.

Dopełnieniem oferty jest linia akumulatorów Exide Marine & Leisure do łodzi i kamperów. Składa się z gamy Start/Start AGM (rozruch silnika), Dual/Dual AGM/Dual EFB (rozruch i zasilanie urządzeń) oraz Equipment/Equipment GEL/Equipment AGM (zasilanie urządzeń). Uzupełnieniem oferty jest ultralekki (do 50% lżejszy od innych akumulatorów) akumulator Equipment Li-Ion charakteryzujący się możliwością szybkiego doładowania (w ciągu 2 godzin) oraz bardzo niskim stopniem samorozładowania.

Rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji Exide zapewnia najlepszą jakość obsługi i terminowe dostawy. Exide oferuje swoim klientom także dodatkowe usługi, akcesoria i doradztwo.

Profil Firmy

EXIDE Technologies S.A.