Jaki akumulator wybrać do auta?

Jaki akumulator wybrać do auta? Exide Technologies
18.10.2023

Akumulatory 12V są stosowane we wszystkich rodzajach pojazdów osobowych bez względu na architekturę napędu pojazdu. Od najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych, przez hybrydowe, aż po tradycyjne samochody z podstawowym wyposażeniem. Jakie akumulatory są stosowane w jakich pojazdach i dlaczego? Zobacz nasz poradnik!

Akumulator 12V w hybrydach i pojazdach elektrycznych

Pierwszy pojazd z systemem Start-Stop wprowadzono w USA w 1974 r. W Europie elektryfikacja samochodów osobowych rozwija się od 20 lat, kiedy to tradycyjne akumulatory z płynnym elektrolitem zastąpiono akumulatorami AGM (Absorbent Glass Mat).

Przykładem nowoczesnego akumulatora do pojazdów o najwyższych wymaganiach jest Centra AGM.

akumulator Centra AGM

Centra AGM to:

 • najwyższa wydajność,
 • najlepsza zdolność przyjmowania ładunku.
 • akumulator o największej mocy i żywotności.

Oprócz AGM, w kilku zastosowaniach (stabilizacja napięcia / zasilanie w trybie stop) zastosowano mały akumulator pomocniczy (10-15Ah) również AGM, a niektóre AGM (SLI) zastąpiono EFB (Enhanced Flooded Battery). EFB to nowoczesna technologia, która parametrami ustępuje jedynie konstrukcjom AGM.

akumulator Centra EFB

Centra EFB to:

 • 3-krotnie większa żywotność w pracy cyklicznej,
 • idealny do intensywnej pracy cyklicznej,
 • do samochodów z systemem Start-Stop jak i bez niego.

Później w MHEV (tzw. miękkie hybrydy) nastąpiła elektryfikacja wspomagania układu kierowniczego, klimatyzacji, e-doładowania, ale także wspomagania silnika poprzez zintegrowane rozruszniki i alternatory, które wymagały większej mocy i dedykowanego akumulatora (48 V, Li-Ion).

Większość pojazdów hybrydowych – FHEV/PHEV (hybryda pełna / hybryda typu plug-in) nadal wymaga akumulatora SLI (Starting, Lighting, Ignition) do zimnego rozruchu silnika ICE (Internal Combustion Engine). Kolejny akumulator 12 V (pomocniczy) służy do zarządzania krytycznymi funkcjami, takimi jak ADAS (Advanced Driver Assistance Systems).

W pojazdach typu BEV (Samochód elektryczny) główny zestaw akumulatorów (HV – wysoko napięciowy) dostarcza energię do napędu, ale system ADAS nadal wymaga napięcia 12 V w przypadku awarii głównego akumulatora oraz do innych funkcji.

Z tego powodu na przełomie ostatnich lat nastąpił podział akumulatorów kwasowo-ołowiowych, podyktowany nie tylko technologią (AGM, EFB lub standardowy z płynnym elektrolitem), w której został wykonany, ale również przeznaczeniem wg określonej architektury pojazdu.

I tak, akumulatory popularnie znane jako SLI (Starting Light and Ignition) to w dużym uproszczeniu akumulatory, przeznaczone do zasilania układów elektrycznych w pojeździe m.in. rozruch silnika.

Stosowane zarówno w tradycyjnych pojazdach, samochodach z systemem Start-Stop, czy też hybrydowych. Najlepsze przykłady to Centra AGM, Centra EFB lub Centra Futura, wyposażona w technologię Carbon Boost 2.0.

Akumulatory pomocnicze (z ang. Auxiliary) przeznaczone do pojazdów typu Start-Stop lub mikrohybrydowych, które stabilizują napięcie układu podczas ponownego uruchomienia silnika, to kolejna pozycja w katalogu. Jest to zawsze drugi akumulator poza akumulatorem SLI.

akumulator Centra Auxiliary

 

Centra Auxiliary:

 • technologia absorpcyjnej maty szklanej – AGM,
 • 3-krotnie dłuższa żywotność (w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji),
 • idealne uzupełnienie akumulatora rozruchowego.

W pojazdach hybrydowych, jak i w pełni elektrycznych, mamy też do czynienia zarówno z akumulatorem pomocniczym AUX tzw. centralny 12V, spełniający większość funkcji współczesnych akumulatorów samochodowych z wyjątkiem rozruchu silnika, gdzie funkcje te zazwyczaj obejmują: zasilanie podczas parkowania, aktywację pojazdu i dobieg, aktualizację bezprzewodową, a także przejściowe dostarczanie i pochłanianie mocy wraz ze stabilizacją napięcia podczas normalnej pracy pojazdu oraz rezerwowym (tzw. back up). Ten drugi odpowiedzialny jest za stabilizację napięcia i zapewnienie zasilania awaryjnego dla wrażliwego – często istotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa – komponentu elektrycznego lub podsieci systemu zasilania. 

Takie akumulatory są często odłączane od obciążeń 12 V, gdy alternator lub przetwornica DC/DC nie zasilają systemu 12 V.

Występują w przeróżnych konfiguracjach technologicznych, przykłady to Centra AGM, Centra EFB i Centra Auxiliary.

akumulatory Exide do hybryd i elektryków

Do nowoczesnych pojazdów z mocnymi silnikami

Zaprezentowane akumulatory przeznaczone są do pojazdów z najwyższymi wymaganiami energetycznymi, z bogatym wyposażeniem i nowinkami technicznymi, co jednak z pojazdami o trochę mniejszych wymaganiach?

Rozwiązaniem jest Centra Futura.

Akumulator stworzony by sprostać ekstremalnym temperaturom, dużemu zapotrzebowaniu energetycznemu i intensywnej jeździe miejskiej. Idealny do dobrze wyposażonych aut z mocnymi silnikami, zapewnia długą żywotność i niezawodny rozruch w każdych warunkach.

akumulator Centra Futura

Centra Futura to:

 • szybsze ładowanie,
 • wydłużona żywotność,
 • niezawodny rozruch w każdych warunkach.

Kolejną propozycją jest akumulator Centra Plus.
To wszechstronny model, przeznaczony do standardowego użytkowania oraz zapewniający 15% więcej mocy rozruchowej. Doskonale sprawdzi się w przypadku aut ze standardowym wyposażeniem.

akumulator Centra Plus

Centra Plus to:

 • wyższa moc rozruchowa,
 • wszechstronność.

Do pojazdów tradycyjnych z podstawowym wyposażeniem

Centra Standard – akumulator przeznaczony do aut z podstawowym wyposażeniem. Optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o relację ceny do jakości.

akumulator Centra Standard

 

Centra Standard to:

 • ekonomiczne rozwiązanie,
 • do starszych pojazdów z podstawowymi wymaganiami elektrycznymi.

Exide Battery Finder

Darmowa wyszukiwarka online, która nie dość, że znajdzie odpowiednie do danego auta modele akumulatorów to jeszcze wskaże umiejscowienie akumulatora w pojeździe i przeprowadzi krok po kroku przez proces jego montażu i instalacji.

mechanik zaglądający do komory silnika

Pamiętaj, żeby przy wyborze akumulatora kierować się zaleceniami producenta pojazdu.

Artykuł sponsorowany Exide Technologies

EXIDE Technologies S.A.

EXIDE Technologies S.A.

Exide Technologies to firma o ponad 100-letniej tradycji, lider na ryku polskim oraz czołowy eksporter do krajów UE oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z największych producentów akumulatorów i podmiotów zajmujących się recyklingiem akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tworzy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla rynku motoryzacyjnego i przemysłu (dywizja GNB), zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. To uznany dostawca na pierwsze wyposażenie, którego akumulatory montowane są w najnowszych modelach samochodów marek: VW, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Jaguar, Land Rover, Hyundai, Scania, MAN, Volvo Truck i Mercedes Truck.

Produkty firmy dostępne są na rynku wtórnym pod dwiema znanymi markami EXIDE i CENTRA. Marka CENTRA  istnieje na rynku od ponad 90 lat i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród kierowców marek  akumulatorów.

Oferta firmy obejmuje  akumulatory do samochodów osobowych w tym z systemem start-stop, pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, a także do motocykli, skuterów oraz łodzi, kamperów i innych pojazdów rekreacyjnych. Akumulatory do pojazdów start-stop – Centra/Exide AGM (Absorbent Glass Mat ) – cechuje nowa technologia LifeGrid® idealna dla zaawansowanych układów start-stop, w których akumulator musi być szybko naładowany energią pochodzącą z hamowania rekuperacyjnego. Technologia LifeGrid® (w połączeniu z charakteryzującymi się wysoką porowatością separatorami z maty szklanej, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi do masy czynnej) zapewnia stały dostęp energii i dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulatory Centra/Exide  EFB (Enhanced Floaded Battery) wyposażone również w formułę Carbon Boost 2.0 przeznaczone są do wszystkich rodzajów pojazdów (zarówno wyposażonych w system start-stop, jak i bez niego), z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność. W samochodach z systemem start-stop nowe akumulatory EFB wykazują bezkonkurencyjne możliwości odzyskiwania energii i wyjątkowo dynamiczne ładowanie. Dodatkową korzyścią jest dłuższa żywotność akumulatorów w samochodach z tradycyjnym układem napędowym. W ofercie akumulatorów do pojazdów osobowych Exide na szczególne wyróżnienie zasługują gamy Centra Futura oraz Exide Premium z nową formułą Carbon Boost 2.0. Charakteryzują się ponadprzeciętną żywotnością dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych i  2 razy szybszym doładowaniem akumulatora w trakcie jazdy. Wartością dodaną do akumulatorów z tych gam jest pakiet Assistance, obowiązujący 3 lata i gwarantujący kierowcom bezpłatną pomoc na drodze, w przypadku problemów spowodowanych awarią akumulatora.

Do zastosowań ciężarowych firma oferuje m.in. akumulatory wykonane w technologii HVR o wyjątkowej odporności na wstrząsy i wytrzymałości cyklicznej. Warto zwrócić uwagę na akumulator StrongPRO EFB+ z formułą CARBON BOOST oraz niezwykle solidny akumulator EndurancePRO EFB, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością.Oferta Exide zawiera również kompletną gamę produktów do motocykli. Akumulatory Exide Motorbike & Sport to gamy Exide GEL – idealne do pojazdów klasy premium z fabrycznym lub dodatkowym wyposażeniem elek-trycznym, Exide AGM Ready dedykowane wysokiej klasy motocyklom, pojazdom sportowym i off-road, Exide AGM i Conventional odpowiednie do większości zastosowań, a także gama ultralekkich akumulatorów litowo-jonowych EXIDE Li-Ion – idealna do motocykli sportowych.

Dopełnieniem oferty jest linia akumulatorów Exide Marine & Leisure do łodzi i kamperów. Składa się z gamy Start/Start AGM (rozruch silnika), Dual/Dual AGM/Dual EFB (rozruch i zasilanie urządzeń) oraz Equipment/Equipment GEL/Equipment AGM (zasilanie urządzeń). Uzupełnieniem oferty jest ultralekki (do 50% lżejszy od innych akumulatorów) akumulator Equipment Li-Ion charakteryzujący się możliwością szybkiego doładowania (w ciągu 2 godzin) oraz bardzo niskim stopniem samorozładowania.

Rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji Exide zapewnia najlepszą jakość obsługi i terminowe dostawy. Exide oferuje swoim klientom także dodatkowe usługi, akcesoria i doradztwo.

Profil Firmy

EXIDE Technologies S.A.