Jaki akumulator do auta z systemem Start-Stop?

Jaki akumulator do auta z systemem Start-Stop? Exide Technologies
13.12.2022

Systemy Start-Stop automatycznie wyłączają silnik podczas postoju i ponownie uruchamiają go, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła lub zwolni hamulec w aucie z automatyczną przekładnią. W ruchu miejskim pozwala to na obniżenie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla.

Zastosowanie systemu Start-Stop wymaga od niektórych elementów pojazdu, takich jak rozrusznik czy akumulator, większej trwałości oraz zabezpieczenia przed skutkami częstego wyłączania silnika.

Podobny, a jednak całkiem inny

Z zewnątrz akumulatory AGM – dedykowane do pojazdów z systemem Start-Stop – są bardzo podobne do tradycyjnych konstrukcji, jednak technologia użyta w ich wnętrzu jest zupełnie inna.

Nawet najprostsze auta z systemem Start-Stop wymagają od akumulatora wytrzymałości dwa razy większej niż w przypadku najlepszego akumulatora tradycyjnego. Większe pojazdy, posiadające Start-Stop, oraz te z hamowaniem rekuperacyjnym potrzebują więcej energii i trzykrotnie większej wytrzymałości niż starsze modele.

Dlaczego Exide AGM?

Akumulator Exide AGM został wykonany w technologii absorbcyjnej maty szklanej. Unikalna konstrukcja sprawia, że jest idealny do dużych samochodów, suvów, vanów wyposażonych w wiele odbiorników prądu i system Start-Stop.

akumulator AGM

 

Największe zalety Exide AGM:

  • najlepsza zdolność przyjmowania ładunku,
  • maksymalna moc rozruchowa i najwyższa wydajność przez cały okres eksploatacji,
  • dłuższa żywotność dzięki technologii LifeGrid®,
  • zaprojektowany i zbudowany tak, aby wytrzymać ciągłe rozładowywanie i ładowanie akumulatora przez Start-Stop.
wykres stan naładowania akumulatora
Typowy wzór stanu naładowania podczas podróży z użyciem systemu Start-Stop

 

Pomoc w doborze akumulatora

Gdy nie ma się pewności jaki dokładnie model akumulatora AGM wybrać z całej dostępnej gamy z pomocą przychodzi proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie – Exide Battery Finder. Darmowa wyszukiwarka akumulatorów online pozwala na wybranie prawidłowego modelu akumulatora do auta z systemem Start-Stop. Wystarczy wpisać nr VIN pojazdu lub markę i model, a resztę zrobi za nas wyszukiwarka.

>>Znajdź akumulator do swojego auta<<

Pamiętajmy jednak, że przy doborze prawidłowego modelu akumulatora należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta pojazdu.

Artykuł sponsorowany Exide

EXIDE Technologies S.A.

EXIDE Technologies S.A.

Exide Technologies to firma o ponad 100-letniej tradycji, lider na ryku polskim oraz czołowy eksporter do krajów UE oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z największych producentów akumulatorów i podmiotów zajmujących się recyklingiem akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tworzy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla rynku motoryzacyjnego i przemysłu (dywizja GNB), zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. To uznany dostawca na pierwsze wyposażenie, którego akumulatory montowane są w najnowszych modelach samochodów marek: VW, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Jaguar, Land Rover, Hyundai, Scania, MAN, Volvo Truck i Mercedes Truck.

Produkty firmy dostępne są na rynku wtórnym pod dwiema znanymi markami EXIDE i CENTRA. Marka CENTRA  istnieje na rynku od ponad 90 lat i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród kierowców marek  akumulatorów.

Oferta firmy obejmuje  akumulatory do samochodów osobowych w tym z systemem start-stop, pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, a także do motocykli, skuterów oraz łodzi, kamperów i innych pojazdów rekreacyjnych. Akumulatory do pojazdów start-stop – Centra/Exide AGM (Absorbent Glass Mat ) – cechuje nowa technologia LifeGrid® idealna dla zaawansowanych układów start-stop, w których akumulator musi być szybko naładowany energią pochodzącą z hamowania rekuperacyjnego. Technologia LifeGrid® (w połączeniu z charakteryzującymi się wysoką porowatością separatorami z maty szklanej, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi do masy czynnej) zapewnia stały dostęp energii i dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulatory Centra/Exide  EFB (Enhanced Floaded Battery) wyposażone również w formułę Carbon Boost 2.0 przeznaczone są do wszystkich rodzajów pojazdów (zarówno wyposażonych w system start-stop, jak i bez niego), z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność. W samochodach z systemem start-stop nowe akumulatory EFB wykazują bezkonkurencyjne możliwości odzyskiwania energii i wyjątkowo dynamiczne ładowanie. Dodatkową korzyścią jest dłuższa żywotność akumulatorów w samochodach z tradycyjnym układem napędowym. W ofercie akumulatorów do pojazdów osobowych Exide na szczególne wyróżnienie zasługują gamy Centra Futura oraz Exide Premium z nową formułą Carbon Boost 2.0. Charakteryzują się ponadprzeciętną żywotnością dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych i  2 razy szybszym doładowaniem akumulatora w trakcie jazdy. Wartością dodaną do akumulatorów z tych gam jest pakiet Assistance, obowiązujący 3 lata i gwarantujący kierowcom bezpłatną pomoc na drodze, w przypadku problemów spowodowanych awarią akumulatora.

Do zastosowań ciężarowych firma oferuje m.in. akumulatory wykonane w technologii HVR o wyjątkowej odporności na wstrząsy i wytrzymałości cyklicznej. Warto zwrócić uwagę na akumulator StrongPRO EFB+ z formułą CARBON BOOST oraz niezwykle solidny akumulator EndurancePRO EFB, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością.Oferta Exide zawiera również kompletną gamę produktów do motocykli. Akumulatory Exide Motorbike & Sport to gamy Exide GEL – idealne do pojazdów klasy premium z fabrycznym lub dodatkowym wyposażeniem elek-trycznym, Exide AGM Ready dedykowane wysokiej klasy motocyklom, pojazdom sportowym i off-road, Exide AGM i Conventional odpowiednie do większości zastosowań, a także gama ultralekkich akumulatorów litowo-jonowych EXIDE Li-Ion – idealna do motocykli sportowych.

Dopełnieniem oferty jest linia akumulatorów Exide Marine & Leisure do łodzi i kamperów. Składa się z gamy Start/Start AGM (rozruch silnika), Dual/Dual AGM/Dual EFB (rozruch i zasilanie urządzeń) oraz Equipment/Equipment GEL/Equipment AGM (zasilanie urządzeń). Uzupełnieniem oferty jest ultralekki (do 50% lżejszy od innych akumulatorów) akumulator Equipment Li-Ion charakteryzujący się możliwością szybkiego doładowania (w ciągu 2 godzin) oraz bardzo niskim stopniem samorozładowania.

Rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji Exide zapewnia najlepszą jakość obsługi i terminowe dostawy. Exide oferuje swoim klientom także dodatkowe usługi, akcesoria i doradztwo.

Profil Firmy

EXIDE Technologies S.A.