Jak prawidłowo dobrać akumulator głębokiego rozładowania? Prosty wzór!
Zastosowanie akumulatorów do głębokiego rozładowania zdaje się być ograniczone jedynie wyobraźnią. Przenośne źródło prądu może wspierać kampery, łodzie, tymczasowe światła drogowe, elektryczne wózki inwalidzkie czy też różne maszyny i urządzenia. Akumulatory te są jednak najbardziej popularne w sektorze turystycznym oraz w rozwiązaniach fotowoltaicznych.
Przeczytaj poniższy przykład i dobierz swój Galaxy Voyager
Aby prawidłowo dobrać akumulator, wystarczy wstawić dane do prostego wzoru!
Krok 1
Sprawdź pobór mocy urządzenia, z którego chcesz korzystać. Skorzystaj z dołączonych instrukcji lub sprawdź w opisach, np. na tabliczkach znamionowych umieszczonych na urządzeniach, a raczej gdzieś pod nimi, w mało widocznym miejscu.
Dla przykładu przyjmiemy, że nasze urządzenie ma moc 270 watów [W].
Krok 2
Określ, ile godzin urządzenie powinno działać – jak długo będzie Ci potrzebne, zanim konieczne będzie doładowanie akumulatora.
W naszym przykładzie przyjmiemy, że chcesz go używać przez 5 godzin [h].
Krok 3
Pojemność akumulatora, którą chcesz wyliczyć, podajemy w amperogodzinach [Ah] – konieczne jest zatem przeliczenie 270 watów [W] na wolty [V], a następnie ich zamiana na ampery.
Korzystamy ze wzoru: I = P:U, gdzie
I – prąd w amperach [A],
P – moc w watach [W],
U – napięcie w woltach [V].
Zakładamy, że używamy instalacji 24V.
WYNIK: I = 270W : 24V = 11,25A
Wiemy, że będziemy pobierali prąd 11,25A i chcemy to robić przez 5 godzin.
Obliczamy pojemność akumulatora Ce w amperogodzinach [Ah]:
Ce = prąd x czas x współczynnik bezpieczeństwa
Współczynnik bezpieczeństwa jest potrzebny po to, by po wielu miesiącach użytkowania akumulatora i jego zużyciu, dalej można było go użytkować.
Współczynnik bezpieczeństwa wynosi 1,6 i jest stały dla wszystkich pojemności.
Ce = 11,25A x 5h x 1,6 = 90Ah
WNIOSEK:
Potrzebujemy akumulatorów o pojemności 90Ah – 2 szt., gdyż założyliśmy, że korzystamy z instalacji 24 woltowej.
Jeśli chcemy, by napięcie z połączonych akumulatorów wynosiło 24 wolty, bo taką mamy instalację, to musimy połączyć je szeregowo, czyli łączymy plus (+) z minusem (-) w następujący sposób
Akumulatory powinny być takie same.
W ofercie AUTOPART użytkownicy znajdą gamę akumulatorów Galaxy Voyager o pojemnościach od 50 do 230 Ah.
W akumulatorach zastosowano szereg rozwiązań technicznych, których efekt przejawia się w wysokiej wydajności energetycznej oraz odporności na korozję. Baterie Galaxy Voyager wykazują znakomite rezultaty w testach obracania i wibracji. Ponadto, posiadają ochronę przez zapłonem wstecznym z zewnętrznych źródeł ognia.
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Każdy zużyty akumulator należy oddać do sklepu, w którym kupujemy nowy. Tam powinien być najpierw odpowiednio przechowywany, zabezpieczony, a następnie przekazany do placówki, która prowadzi zbiórkę zgodnie z wymogami ustawy o bateriach i akumulatorach. Według najnowszych danych, niemal 100% akumulatora jest poddawana procesowi recyklingu. W wyniku tego procesu udaje się odzyskać elementy wykonane z polipropylenu, ołów, a także elektrolit.
Artykuł sponsorowany AUTOPART
AUTOPART SA
AUTOPART to polski producent akumulatorów do wszystkich typów pojazdów, zatrudniający blisko 400 osób. Firma powstała 40 lat temu w Mielcu, gdzie do dziś mieści się zakład produkcyjny. AUTOPART wykorzystuje najnowsze technologie, osiągnięcia robotyki i automatyzacji. Rocznie firma produkuje 2,5 mln akumulatorów, z czego aż 70% trafia do 50 krajów na całym świecie. Marka AUTOPART obecna jest w całej Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Oferta:
Akumulatory kwasowo-ołowiowe: standardowe (również JIS), SMF, EFB, deep cycle – przeznaczenie: samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, maszyny i urządzenia rolnicze, łodzie i kampery, pojazdy specjalistyczne.