Drabpol świętuje 35-lecie istnienia

17.4.2018

Rok 2018 jest dla firmy Drabpol rokiem jubileuszowym. Firma obchodzi 35–lecie swojej działalności.

Założona w 1983 r. przez Pawła Drabczyńskiego firma przez pierwsze lata funkcjonowała jako Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej przy WSI Uniwersum w Częstochowie.

Po pewnym czasie aktywna działalność firmy na krajowym rynku transportowym wzbudziła zainteresowanie uznanych producentów elektroniki samochodowej. Sam Paweł Drabczyński również podjął starania w celu nawiązania współpracy z niemieckim koncernem Mannesmann Kienzle. Skutkiem tego było „mianowanie” w 1991 r. firmy na wyłącznego przedstawiciela na rynku polskim tego producenta tachografów. Był to bardzo duży sukces, o przedstawicielstwo niemieckiego koncernu starało się wiele, dużych i znanych na rynku firm z branży transportowej.

Z roku na rok zakres współpracy rozszerzał się. W późniejszych latach w niemieckim koncernie dochodziło do kolejnych fuzji i powstawania nowych grup, co nie pozostawało bez znaczenia na zakres wzajemnej współpracy. I tak w 2000 r. powstała grupa Siemens VDO Automotive, która po siedmiu latach połączyła się z koncernem technologii motoryzacyjnych – Continental. Sytuacja ta trwa do dziś - a Continental VDO to główny partner Drabpolu.

Drabpol cały czas szukał też możliwości dalszego rozwoju. W 1993 r. został wyłącznym reprezentantem w Polsce firmy Konvekta - producenta klimatyzacji i agregatów chłodniczych do pojazdów. Kolejne lata to kolejny partnerzy firmy, tacy jak: Mix Telematics , Molpir, ASC czy w 2017 r. producent przegubów ATG. Ostatni rok przyniósł także nowy, znaczący rozdział w działalności firmy - otwarcie na rynek elektromobilności - dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TM4 Electrodynamic Systems. Dzięki temu oferta Drabpolu wzbogaciła się o silniki elektryczne i systemy wysokoproądowe do autobusów i pojazdów od 3,5 tony.

Dużym sukcesem firmy było także otrzymanie w 2002 r. certyfikatu Systemu Jakości ISO 9001:2009, a następnie AQAP 2110:2009.

Dziś Drabpol specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w transporcie. Proponuje nowatorskie rozwiązania systemowe w zakresie prac konstrukcyjnych i produkcyjnych na rzecz producentów autobusów, pojazdów ciężarowych, szynowych i specjalnych. Firma z sukcesem wdrożyła na rynek polski tachografy analogowe i cyfrowe, ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wraz z systemem elektroniki pokładowej czy klimatyzatory do pojazdów szynowych i autobusów komunikacji miejskiej.
W 1997 r. otworzyła Laboratorium Analiz Wypadkowych Tarcz Tachografów - obecnie Laboratorium Analiz Zapisów z Tachografów. To jedyne takie laboratorium w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z 4 na świecie.

W 2007 roku zarząd firmy podjął strategiczną decyzję o rozszerzeniu działalności o zupełnie nowy sektor, związany z rynkiem lotniczym – awionikę samolotową. Decyzja ta niejako była związana z pasją samego prezesa, który jako pilot śmigłowca od dawna interesował się lotnictwem. Niemal od podstaw Drabpol zbudował cale zaplecze usługowe, uzyskał stosowne certyfikaty 145 A i C oraz jako pierwszy w Polsce otworzył Biuro Projektowe PART 21. Kompetencje Drabpolu doceniły sprawdzone i uznane w świecie lotniczym koncerny, powierzając firmie sprzedaż, serwis i naprawę swoich urządzeń awionicznych.

Dziś Drabpol reprezentuje już 25 marek lotniczych z sektora Bussines i General Aviation, m.in. takie jak Honywell (GA), Garmin (GA), Universal Avionics (BA), Rockwell Collins (BA).

Firma od blisko 20 lat działa również na rzecz obronności kraju. Powołany w firmie Departament Obsługi Sprzętu Militarnego dostarcza rozwiązania oraz wyposażenie dla wojsk lądowych oraz sprzęt dla lotnictwa wojskowego, policji i straży granicznej.

Firma zaczynała swoją działalność z trzema pracownikami, obecnie zatrudnia blisko 80 osób. Posiada trzy własne siedziby – Centralę w Mykanowie, Salon Prezentacyjno-Wystawienniczy w Warszawie oraz Lotnicze Centrum Serwisowe z własnym hangarem na lotnisku w Modlinie.

Źródło: Drabpol

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę