Bezpieczne pomiary oscyloskopowe

Bezpieczne pomiary oscyloskopowe DeltaTech Electronics
5.5.2022

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że do pomiarów w samochodzie wystarczy dowolny, najprostszy oscyloskop. Sygnały, jakie badamy w motoryzacji nie są wymagające. Czy tak jest na pewno? Czy jest jeszcze coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zwykłe oscyloskopy

Typowy oscyloskop wyposażony w dwa lub więcej kanałów posiada jedną masę, podłączoną do masy urządzenia. Oznacza to, że podłączenie mas kanałów do różnych potencjałów doprowadzi do zwarcia. Co gorsza, prąd ewentualnego zwarcia nie będzie ograniczony bezpiecznikiem. Najczęściej oscyloskop taki akceptuje napięcia wejściowe do kilkudziesięciu woltów. Podanie wyższego napięcia nie zawsze dobrze się kończy.

sondy pomiarowe oscyloskopu DeltaTech Electronics

Jaki oscyloskop do warsztatu?

Dobry oscyloskop to taki, który jest regularnie używany. Dla serwisanta kluczowa jest łatwość wykonania pomiaru (wbudowana pomoc, gotowe ustawienia dla testowanych podzespołów). Mówiąc o łatwości użycia, pamiętajmy o podłączeniu. Ono także powinno być proste i intuicyjne. Wejścia muszą akceptować wyższe napięcia, aby nie ulec uszkodzeniu w rozmaitych scenariuszach. Idealnie, jeśli urządzenie ma kanały izolowane. Takim urządzeniem jest Scope DT firmy DeltaTech Electronics.

wykres oscylogram na oscyloskopie SCOPE DT DeltaTech Electronics

Po co mi wejścia izolowane?

Izolowane kanały oznaczają, że masa wejścia nie jest połączona z masą urządzenia. Wejście takie  zachowuje się jak osobny oscyloskop, niepodłączony do innych urządzeń. Różnica napięć między masą kanału, a masą urządzenia może być znaczna, nawet 1000 V bez wpływu na pomiar. Eliminuje to możliwość zwarcia i daje dużą swobodę przy podłączaniu.

SCOPE DT wyposażony jest w 4 kanały DeltaTech Electronics

Co wybrać?

Tani oscyloskop będzie w praktyce dobrym narzędziem dla „drogiego” specjalisty. Zaawansowani użytkownicy będą wiedzieć, jak wykorzystać dostępne możliwości sprzętu, a jednocześnie uniknąć problemów. Choć pewnie wybraliby coś lepszego. Decydując się na oscyloskop do warsztatu, wybierzmy urządzenie, które nie tylko pozwoli przeprowadzić potrzebne pomiary, ale ułatwi to zadanie i zapewni bezpieczeństwo użytkowników.

oscyloskop warsztatowy DeltaTech Electronics

Artykuł sponsorowany

DeltaTech Electronics

DeltaTech Electronics

Producent konkurencyjnych cenowo i innowacyjnych urządzeń diagnostycznych dla motoryzacji.

Oferta:

Wyposażenie warsztatów samochodowych: testery systemów Common Rail i pompowtryskiwaczy, testery turbosprężarek, diagnoskopy, testery akumulatorów i inne.

Profil Firmy

DeltaTech Electronics