3 elementy kompleksowej obsługi pojazdów xEV

3 elementy kompleksowej obsługi pojazdów xEV Exide Technologies
31.3.2024

Historia i doświadczenie Exide w zakresie oryginalnego wyposażenia (OE) obejmuje ponad sto lat. Wykorzystując swoją wiedzę na temat istniejącego parku samochodowego i dostępne dane z UE-27, Wielkiej Brytanii i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), jest w stanie stworzyć prognozy dotyczące przyszłości branży motoryzacyjnej.

  • Do 2028 r. 100% pojazdów będzie wymagało 12V źródła zasilania.
  • 56% pojazdów parku samochodowego będzie wyposażonych w systemy Start-Stop (mikro i mild hybrydy) do 2028 r.
  • W 2030 r. 25% parku samochodowego będą stanowiły hybrydy (FHEV i PHEV) lub pojazdy elektryczne (BEV).

Elektryfikacja to przyszłość, a Exide posiada kompleksową ofertę pozwalającą na bezproblemową obsługę pojazdów elektrycznych i hybrydowych – xEV.

baner Exide akumulatory do pojazdó xEV

1. Akumulatory 12V

12V akumulatory kwasowo-ołowiowe są dostępne w różnych typach i technologiach, w szczególności wyróżniają się te z absorpcyjną matą szklaną (AGM) lub EFB (Enhanced Flooded Battery). Jako producent OEM i pierwszy wybór dla 70% europejskich marek samochodów, asortyment AGM i EFB firmy Exide cieszy się zaufaniem na całym świecie. 

Akumulatory AGM zapewniają wysoką żywotność i stabilną wydajność przez cały okres użytkowania. Zostały zaprojektowane i zbudowane tak, żeby wytrzymywać ciągłe rozładowywanie i ładowanie akumulatorów, co czyni je idealnymi akumulatorami nie tylko do zastosowań typu Start-Stop (mikrohybryda), ale także do roli akumulatorów wspomagających (auxiliary) w pojazdach xEV.

tabelka rodzaje hybryd

Exide AGM charakteryzują się najbardziej niezawodnym i solidnym procesem produkcji i konstrukcją, która minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii. Szczególnie ważne jest zapewnienie nieprzerwanej obsługi i wspieranie funkcji bezpieczeństwa w pojazdach elektrycznych oraz pojazdach ze zautomatyzowanymi systemami bezpieczeństwa. Akumulatory AGM wykazują również najlepszą reakcję na obciążenia bezpieczeństwa o podwyższonych wymaganiach dotyczących napięcia, gdy będą musiały dostarczyć mocy, np. w przypadku autonomicznego hamowania awaryjnego/sterowania typu steer by wire lub podczas manewrów unikowych.

akumulator Exide AGM EK720

EFB to kolejne odpowiednie źródło zasilania systemów wspomagających w pojazdach xEV. Charakteryzują się wysoką akceptacją ładunku przez cały okres użytkowania, a także dużą trwałością cykliczną podczas pracy przy obniżonym stanie naładowania. Podobnie jak AGM, akumulatory EFB firmy Exide oferują zoptymalizowany odzysk energii z hamowania regeneracyjnego, zapewniając maksymalne oszczędności paliwa i mniejszą emisję CO2.

akumulator Exide EFB

 

2. Inteligentne narzędzia i usługi warsztatowe

Diagnostyka i konserwacja zapobiegawcza to dwa kluczowe obszary, na których powinny się skupić warsztaty. Główną przyczyną awarii pojazdów hybrydowych i elektrycznych jest rozładowanie akumulatora 12V. Osoby, które serwisują pojazd, powinny sprawdzać stan akumulatora za każdym razem, gdy wjeżdża do warsztatu – korzystając z testera EBT-965P firmy Exide i aplikacji EBTP, które pozwalają na przeprowadzenie prostej i szybkiej kontroli diagnostycznej.

 

tester diagnostyczny

W razie potrzeby kontrolowany akumulator może być doładowany za pomocą inteligentej ładowarki (np. Exide 12/7). Jej optymalny, 5-fazowy tryb ładowania zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie zarówno akumulatorów AGM, jak i EFB.

Należy pamiętać, że każdy pojazd (nie tylko elektryczny), w którym wymieniamy akumulator, powinien mieć dobrany nowy, zgodny technologicznie z tym z pierwszego wyposażenia. Wymiana AGM na cokolwiek innego może prowadzić do przedwczesnej awarii akumulatora. W przypadku EFB istnieje możliwość, że zostanie zamieniony na AGM. Korzystając z wyszukiwarki akumulatorów Exide, mechanicy mogą dobrać odpowiedni akumulator, wprowadzając numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, numer części lub skorzystać z funkcji cross reference. Wyszukiwarka poinformuje użytkownika o lokalizacji akumulatora oraz o tym, czy po wymianie konieczna jest jego walidacja.

Co istotne, Exide zapewnia mechanikom kompleksowe informacje, takie jak instrukcje wymiany akumulatora krok po kroku, szacowany czas pracy, a także istotne dane dotyczące systemów wysokiego napięcia. Wszystko to jest zawarte w pełni darmowej wyszukiwarce Exide Battery Finder, z której można skorzystać online lub w aplikacji.

3. Wsparcie infrastruktury ładującej

Solition Powerbooster to idealne modułowe rozwiązanie magazynowania energii, które umożliwia efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, rozwój elektromobilności i obniżenie poboru szczytowego w celu znacznej redukcji kosztów. Może służyć za wsparcie stacji ładujących w okresach dużego zapotrzebowania na prąd za pomocą buforowanej, niezależnej od sieci energii.

magazyn energii Powerbooster

 

Artykuł sponsorowany Exide Technologies

EXIDE Technologies S.A.

EXIDE Technologies S.A.

Exide Technologies to firma o ponad 100-letniej tradycji, lider na ryku polskim oraz czołowy eksporter do krajów UE oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z największych producentów akumulatorów i podmiotów zajmujących się recyklingiem akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tworzy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla rynku motoryzacyjnego i przemysłu (dywizja GNB), zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. To uznany dostawca na pierwsze wyposażenie, którego akumulatory montowane są w najnowszych modelach samochodów marek: VW, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Jaguar, Land Rover, Hyundai, Scania, MAN, Volvo Truck i Mercedes Truck.

Produkty firmy dostępne są na rynku wtórnym pod dwiema znanymi markami EXIDE i CENTRA. Marka CENTRA  istnieje na rynku od ponad 90 lat i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród kierowców marek  akumulatorów.

Oferta firmy obejmuje  akumulatory do samochodów osobowych w tym z systemem start-stop, pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, a także do motocykli, skuterów oraz łodzi, kamperów i innych pojazdów rekreacyjnych. Akumulatory do pojazdów start-stop – Centra/Exide AGM (Absorbent Glass Mat ) – cechuje nowa technologia LifeGrid® idealna dla zaawansowanych układów start-stop, w których akumulator musi być szybko naładowany energią pochodzącą z hamowania rekuperacyjnego. Technologia LifeGrid® (w połączeniu z charakteryzującymi się wysoką porowatością separatorami z maty szklanej, zaawansowanymi stopami ołowiu i cyny oraz unikalnymi dodatkami węglowymi do masy czynnej) zapewnia stały dostęp energii i dłuższą żywotność akumulatora.

Akumulatory Centra/Exide  EFB (Enhanced Floaded Battery) wyposażone również w formułę Carbon Boost 2.0 przeznaczone są do wszystkich rodzajów pojazdów (zarówno wyposażonych w system start-stop, jak i bez niego), z dużym zapotrzebowaniem na cykliczność. W samochodach z systemem start-stop nowe akumulatory EFB wykazują bezkonkurencyjne możliwości odzyskiwania energii i wyjątkowo dynamiczne ładowanie. Dodatkową korzyścią jest dłuższa żywotność akumulatorów w samochodach z tradycyjnym układem napędowym. W ofercie akumulatorów do pojazdów osobowych Exide na szczególne wyróżnienie zasługują gamy Centra Futura oraz Exide Premium z nową formułą Carbon Boost 2.0. Charakteryzują się ponadprzeciętną żywotnością dzięki zastosowaniu opatentowanych dodatków węglowych i  2 razy szybszym doładowaniem akumulatora w trakcie jazdy. Wartością dodaną do akumulatorów z tych gam jest pakiet Assistance, obowiązujący 3 lata i gwarantujący kierowcom bezpłatną pomoc na drodze, w przypadku problemów spowodowanych awarią akumulatora.

Do zastosowań ciężarowych firma oferuje m.in. akumulatory wykonane w technologii HVR o wyjątkowej odporności na wstrząsy i wytrzymałości cyklicznej. Warto zwrócić uwagę na akumulator StrongPRO EFB+ z formułą CARBON BOOST oraz niezwykle solidny akumulator EndurancePRO EFB, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością.Oferta Exide zawiera również kompletną gamę produktów do motocykli. Akumulatory Exide Motorbike & Sport to gamy Exide GEL – idealne do pojazdów klasy premium z fabrycznym lub dodatkowym wyposażeniem elek-trycznym, Exide AGM Ready dedykowane wysokiej klasy motocyklom, pojazdom sportowym i off-road, Exide AGM i Conventional odpowiednie do większości zastosowań, a także gama ultralekkich akumulatorów litowo-jonowych EXIDE Li-Ion – idealna do motocykli sportowych.

Dopełnieniem oferty jest linia akumulatorów Exide Marine & Leisure do łodzi i kamperów. Składa się z gamy Start/Start AGM (rozruch silnika), Dual/Dual AGM/Dual EFB (rozruch i zasilanie urządzeń) oraz Equipment/Equipment GEL/Equipment AGM (zasilanie urządzeń). Uzupełnieniem oferty jest ultralekki (do 50% lżejszy od innych akumulatorów) akumulator Equipment Li-Ion charakteryzujący się możliwością szybkiego doładowania (w ciągu 2 godzin) oraz bardzo niskim stopniem samorozładowania.

Rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji Exide zapewnia najlepszą jakość obsługi i terminowe dostawy. Exide oferuje swoim klientom także dodatkowe usługi, akcesoria i doradztwo.

Profil Firmy

EXIDE Technologies S.A.