Zbliżają się Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników

ExxonMobil
7.3.2017

Jeszcze tylko do jutra (8 marca) do godziny 12:00 można zgłaszać udział w VI Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Jako pierwsi do testu kwalifikacyjnego podejdą zawodnicy z kategorii Młody Mechanik – organizatorzy spodziewają się rywalizacji około 500 zespołów. Finał VI edycji Mistrzostw odbędzie się w kwietniu na targach Poznań Motor Show 2017. 

Organizatorem Mistrzostw jest Fundacja Cooperatio, a formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl.

Reklama

Tradycyjnie już w samo południe, na stronie partnera mistrzostw, firmy Mobil 1, pojawi się test sprawdzający wiedzę o technice, historii i ciekawostkach ze świata motoryzacji. Tegoroczna edycja Mistrzostw poświęca więcej uwagi diagnostyce i serwisowaniu pojazdów ciężarowych, co będzie widoczne podczas finału. Na kilka dni przed końcem rejestracji na liście startowej jest już ponad 400 dwuosobowych zespołów uczniowskich. Podczas finału na targach Poznań Motor Show 2017 zobaczymy najlepszą trzydziestkę, która 8 marca, odpowiadając na 25 pytań, wykaże się największą wiedzą i refleksem. Doświadczeni mechanicy mają więcej czasu na przygotowanie się do rywalizacji. Datę eliminacji w kategorii Mechanik Zawodowy poznają w drugiej połowie przyszłego tygodnia – po zakończeniu etapu rejestracji.

Autorami pytań kwalifikacyjnych są specjaliści ds. technicznych Mobil Delvac 1 oraz wykładowcy Akademii Praktycznych Umiejętności, wieloletniego partnera merytorycznego Mistrzostw. Trzy spośród pytań dla uczniów przygotuje również „Michu” – autor jednego z najpopularniejszych w Polsce kanałów motoryzacyjnych na portalu YouTube – Miłośnicy Czterech Kółek.

Test kwalifikacyjny dla Młodych Mechaników odbywa się od kilku lat na stronie internetowej producenta olejów syntetycznych Mobil Delvac 1, inicjatora powołania kategorii Młody Mechanik, który razem z Akademią Praktycznych Umiejętności jest partnerem merytorycznym Mistrzostw. Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są również Akademia Kierowcy oraz NEO Tools.

Sprawdź swoją wiedzę i weź udział w mistrzostwach

W oczekiwaniu na eliminacje i finał Mistrzostw zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy. Poniżej znajduje się 8 wybranych pytań, na które odpowiadali uczniowie szkół zawodowych.

Reklama

1. Która z poniższych klas jakościowych olejów silnikowych jest bardziej rygorystyczna?

 1. API
 2. ACEA

2. Jakie cechy wyróżniają oponę diagonalną od radialnej?

 1. mniejsze opory toczenia
 2. większa wytrzymałość ścianek
 3. większa nośność
 4. lepsze tłumienie drgań
 5. lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni

3. Które z poniższych płynów hamulcowych działają agresywnie na powłoki lakiernicze i skórę?

 1. DOT3
 2. DOT4
 3. DOT5
 4. Wszystkie płyny hamulcowe działają agresywnie

4. Dlaczego podczas badania amortyzatorów, wskaźnik Eusama nigdy nie dochodzi do 100%?

5. Wymień co najmniej 3 funkcje osuszacza w układzie klimatyzacji.

6. Do poniższych modeli samochodów dopisz tytuły filmów, w których auta wystąpiły.

 • Pontiac Trans Am
 • Peugeot 406
 • BMW Z3
 • DeLorean DMC 12

7. Jego pierwsze egzemplarze nosiły nazwę FSO Polski 1300/1500. O jaki samochód chodzi?

8. Ile m3 powietrza jest zazwyczaj potrzebne do spalenia litra paliwa?

 1. 10 m3
 2. 100 m3
 3. 500 m3
 4. 1000 m3

 Źródło: Mobil 1

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę