Zainwestuj w wiedzę o nowoczesnej motoryzacji z Delphi Technologies

Obsługa samochodów hybrydowych i elektrycznych Delphi Technologies
30.6.2022

Globalny rynek pojazdów elektrycznych rośnie w zawrotnym tempie. Pojazdy te, podobnie jak ich odpowiedniki wyposażone w silniki spalinowe, będą wkrótce wymagały szybkiej i sprawnej obsługi serwisowej. To ogromna szansa dla warsztatów, które zainwestowały w sprzęt i potrafią bezpiecznie obsługiwać samochody HEV. Czy Twój warsztat też do nich należy?

W ciągu kolejnej dekady użytkownicy pojazdów spalinowych będą chętniej przesiadali się do pojazdów z napędem elektrycznym. Jeśli te trendy się utrzymają, przewidywania Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) będą realistyczne, a flota pojazdów zelektryfikowanych osiągnie liczbę 245 milionów w 2030 r.
W tym samym czasie na rynku Aftermarket pojawią się poprzednie modele hybryd i pojazdów elektrycznych.

Powiązane firmy

Delphi Technologies

Toyota Prius wprowadzona na rynek ponad dwie dekady temu wymaga regularnego serwisowania, jak każdy inny pojazd. Zakup auta elektrycznego lub hybrydowego nie zwalnia nas z obowiązku wymiany hamulców, naprawy układów kierowniczych oraz usuwania awarii licznych czujników elektrycznych, które wykorzystują ten sam system standardowych kodów błędów (OBD-II). Mimo to, wiele warsztatów nadal ich nie obsługuje, głównie ze względu na obawy wynikające z niebezpieczeństwa obsługi układów wysokiego napięcia. Wiedza o podstawowych zagrożeniach i czynnościach, które należy podjąć, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo pracy, pozwala mechanikom pewnie i fachowo obsługiwać te pojazdy.

Jednym z kluczowych wyzwań jest akumulator wysokiego napięcia. Napięcie w tych akumulatorach jest znacznie wyższe od 201,6 V do 351,5 V (występuje w pojazdach PHEV – pojazdy elektryczne i hybrydy typu plug-in) niż w tradycyjnych akumulatorach – 12 V. Akumulator prądu stałego to jednak nie jedyne źródło prądu. W pojazdach tych znajdują się też liczne przewody pod wysokim napięciem, biegnące od baterii akumulatora do sterownika silnika i od sterownika do silnika elektrycznego. Przypadkowe dotknięcie któregokolwiek z tych elementów może skutkować śmiercią. Oprócz ryzyka porażenia prądem mechanicy są również narażeni na powstanie poważnych oparzeń łukiem elektrycznym, a także na kontakt ze agresywnym substancjami chemicznymi znajdującymi się w akumulatorach. Ponadto w pojazdach hybrydowych i elektrycznych występuje wiele pól i sił magnetycznych, które mogą wywołać uruchomienie silnika elektrycznego czy niekontrolowane przemieszczenie pojazdu – z tego powodu osoby z rozrusznikami serca nie powinny pracować przy tego typu układach.

Choć powyższe informacje mogą być niepokojące, ryzyko to można znacznie zmniejszyć postępując zgodnie z prawidłowymi procedurami. Mechanicy muszą korzystać z odpowiednich środków ochrony osobistej, m.in. rękawic izolowanych (CAT 0 1000V) i izolowanego obuwia gumowego bądź maty, chroniących przed porażeniem prądem. Pojazd należy również zabezpieczyć, a miejsce pracy oznakować znakiem ostrzegawczym, informującym o wysokim napięciu. Kluczyki trzymamy z dala od pojazdu, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu instalacji elektrycznej bądź przemieszczeniu.

Przed podjęciem rutynowych czynności serwisowych, takich jak wymiana hamulców, mechanicy muszą najpierw zabezpieczyć pojazd. W tym celu należy odłączyć akumulator wysokiego napięcia poprzez wyjęcie wtyczki serwisowej czy przekręcenie wyłącznika akumulatora, a następnie ustawić pojazd w bezpiecznym miejscu. Wysokie napięcie musi mieć czas, żeby się rozproszyć, dlatego przed przystąpieniem do obsługi pojazdu należy odczekać około 10 minut. Po upływie 10 minut należy sprawdzić, czy w przewodach i innych elementach elektrycznych nie ma już napięcia, a następnie rozpocząć prace na układzie.

Delphi Technologies, jako wiodący producent silników spalinowych i technologii dla pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych, wie jakie wyzwania stoją przed mechanikami obsługującymi samochody hybrydowe i elektryczne.

W Delphi Technologies znamy te pojazdy od podszewki, dlatego możemy dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na ich bezpieczną obsługę. Nasi eksperci prowadzą szkolenia obejmujące podstawy pracy z pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi, stosowanie środków ochrony osobistej, identyfikację elementów, zabezpieczanie układu, obsługę elementów magnetycznych, korzystanie ze schematów połączeń elektrycznych oraz danych technicznych, a także postępowanie z układem wysokiego napięcia i wiele więcej.

Dzięki zdobytej wiedzy mechanicy skorzystają z możliwości oferowanych przez ten szybko rosnący segment obsługi pojazdów, w obszarze, w którym nadal brakuje specjalistów. Zainwestuj w swój warsztat już dziś, poszerz horyzonty i przygotuj się na obsługę technologii jutra.

Artykuł sponsorowany

Delphi Technologies

Delphi Technologies

Od ponad wieku firma Delphi z pasją projektuje i wytwarza części pozwalające pojazdom na całym świecie na lepszą, dłuższą i bardziej efektywną eksploatację.

Nowoczesne technologie Delphi pokrywają każdy aspekt funkcjonowania pojazdu, począwszy od elektroniki, układu kierowniczego i zawieszenia, poprzez układy hamulcowe, klimatyzację, zarządzanie silnikiem, aż po systemy paliwowe – niezależnie, czy pojazd jest hybrydowy, napędzany silnikiem benzynowym czy dieslem. Celem Delphi jest wdrażanie innowacji zapewniających większe bezpieczeństwo pojazdu, lepszą łączność i ochronę środowiska.

Oferta:

Wybierając części Delphi, decydujesz się na wysoką jakość oryginalnego wyposażenia OE oraz idealnie dostosowane części, zapewniające długą żywotność i wyjątkową wydajność. Gdy pojazdy trafią do Twojego warsztatu, możesz je naprawić i wydać klientowi z czystym sumieniem.

Oferta części Delphi to:

 • klimatyzacja i układ chłodzenia,
 • układ hamulcowy,
 • układ kierowniczy i zawieszenie,
 • zarządzanie silnikiem,
 • zapłon,
 • układ paliwowy,
 • systemy Diesla,
 • diagnostyka.

Zalety produktów Delphi:

 • stuletnie doświadczenie w branży OE i dostawy do największych producentów samochodów na świecie,
 • dziedzictwo i wiedza OE wykorzystywane w każdej części przeznaczonej na aftermarket,
 • kompleksowa oferta do szerokiej gamy modeli pojazdów niezależnie od producenta, czy daty produkcji,
 • wsparcie techniczne za pomocą narzędzi, porad i szkoleń.

Profil Firmy

Delphi Technologies