Trzy ekstremalne Toyoty z linii GR na targach SEMA 2022

Toyota prezentuje trzy modele sportowych aut z linii GR Toyota

Na targach SEMA 2022 Toyota prezentuje trzy koncepcyjne sportowe auta oparte na modelach z linii GR (Gazoo Racing):
      – GR86 Daily Drifter dla pasjonatów driftingu – kompresor, intercooler i sportowy układ wydechowy zwiększają moc boksera 2,4 l do ponad 300 KM,
      – GR Corolla Rally Concept – rajdowy hot hatch wzorowany na GR Yarisie Rally1, którym Toyota zdobyła w tym sezonie podwójne mistrzostwo świata WRC,
      – GR Supra 10-Second – 600 konne auto stworzone do wyścigów równoległych. 

Targi Specialty Equipment Market Association Show (SEMA) to najważniejsza na amerykańskim rynku wystawa modyfikowanych samochodów i tuningu.
Toyota jest obecna na każdej edycji SEMA i co roku dużo uwagi poświęca specjalnie opracowanym samochodom sportowym. Tym razem na stoisku marki w hali Las Vegas Convention Center można obejrzeć kolekcję koncepcyjnych pojazdów opartych na modelach z linii GR. Każdy z nich nawiązuje do dyscyplin sportowych, w których historii Toyota zapisała się wielkimi literami.

GR86 Daily Drifter – kontynuacja legendy Corolli AE86
Toyota GR86 to trzeci globalny model z linii GR, który w tym roku dołączył do GR Supry i GR Yarisa. Czteroosobowe coupe nawiązuje stylistyką do klasycznych samochodów sportowych Toyoty, ale jego rodowód, podobnie jak jego poprzednika, Toyoty GT86, sięga legendarnego tylnonapędowego hatchbacka AE86.
Liczba 86 jest nierozerwalnie związana z historią driftingu za sprawą Corolli AE86. Był to ulubiony samochód japońskich mistrzów kierownicy, dzięki którym drifting z brawurowego hobby stał się dyscypliną sportową. Współcześnie swoje niezwykłe umiejętności kontroli nad samochodem prezentują tacy kierowcy Toyoty jak Fredric Aasbo, Ken Gushi czy Ryan Tuerck. Ich samochody o mocy sięgającej 1000 KM stały się wzorem dla koncepcyjnej Toyoty GR86 Daily Drifter, którą można obejrzeć na targach SEMA.
Twórcą auta jest Larry Chen, fotograf motoryzacyjny i entuzjasta driftingu, który na bazie nowej Toyoty GR86 postanowił stworzyć pojazd jak najbardziej przypominający profesjonalne samochody rywalizujące w amerykańskiej serii Formula Drift, ale przy pomocy dostępnych na rynku części i w przystępnej cenie.
Samochód ma seryjny czterocylindrowy silnik typu bokser o pojemności 2,4 l z aluminiowym blokiem, który otrzymał sprężarkę HKS GT2 Supercharger Pro ZD8 z intercoolerem, układ wydechowy MagnaFlow NEO Series i aluminiową chłodnicę CSF. Po modyfikacjach moc auta wzrosła do ponad 300 KM.
Przedni spojler i tylne skrzydło marki HKS oraz maska i boczne listwy zostały zrobione z włókna węglowego. Dodano do tego sportowe hamulce i zawieszenie, 17-calowe koła Motegi Racing MR154 Battle, opony 225/45R17 Yokohama ADVAN NEOVA AD09, a w środku klatkę bezpieczeństwa Studio RSR, wyścigowe fotele Sparco EVO QRT i sześciopunktowe pasy Sparco. 

GR Corolla Rally Concept – śladami mistrza WRC
Toyota GR Corolla Rally Concept jest przykładem na to, w jaki sposób na bazie nowej GR Corolli można zbudować rasowe auto rajdowe. GR Corolla zadebiutowała w tym roku w Japonii, USA i na innych wybranych rynkach. Auto jest większe od GR Yarisa, ale otrzymało ten sam układ jezdny z napędem na cztery koła GR-FOUR i 3-cylindrowym silnikiem 1,6 l, którego moc została zwiększona do ponad 300 KM. 
Koncepcyjna wersja pokazana w Las Vegas powstała w warsztacie rodzinnej firmy tuningowej Toyota Motorsports Garage z Kalifornii.
Za podstawę do modyfikacji posłużyła seryjna GR Corolla w wersji wyposażenia Circuit Edition. Inspiracją dla mechaników z okolic San Diego był startujący w WRC GR Yaris Rally1, który w tym roku zapewnił zespołowi TOYOTA GAZOO Racing podwójny tytuł rajdowego mistrza świata – zarówno w klasyfikacji producentów, jak i kierowców. 
GR Corolla Rally Concept jest napędzana trzycylindrowym silnikiem 1,6 l turbo (G16E-GTS) z systemem Port Injection. Otrzymała dodatkowy układ chłodzenia oleju i specjalnie opracowany układ wydechowy. Sześciostopniowa manualna skrzynia biegów także jest dodatkowo chłodzona. Rajdowe zawieszenie TEIN Gravel Rally, 17-calowe koła OZ Racing i opony Continental Viking Contact 7 215/60R17 zapewniają przyczepność, a docisk – tylne skrzydło i przedni spojler z włókna węglowego. Listwy boczne także są zrobione z karbonu, a poszerzenia nadkoli z 0,9-milimetrowej stali. We wnętrzu zamontowano klatkę bezpieczeństwa, system gaśniczy oraz fotele i pasy OMP Racing.

GR Supra 10-Second – nowa generacja legendy drag racingu
Dwie GR Supry do wyścigów równoległych to kolejny wspólny projekt Toyota Motor North America i Toyota Motorsports Garage. Tym razem zadaniem mechaników było zbudowanie samochodów, które pokonają ćwierć mili w czasie poniżej 11 sekund, przy budżecie ograniczonym do 10 000 dolarów.
GR Supra jest bezpośrednim następcą Supry 4 generacji, która zasłynęła jako samochód Briana O'Connera, bohatera serii filmów „Szybcy i wściekli”. Oba modele łączy klasyczna konstrukcja z tylnym napędem i montowanym z przodu 6-cylindrowym rzędowym silnikiem, świetne właściwości jezdne i wyjątkowa trwałość. Tuning dwóch seryjnych egzemplarzy GR Supry z silnikiem R6 3,0 l 387 KM zespół rozpoczął od zwiększenia mocy o ponad 30%. Następnie dołożył turbosprężarkę Pure Turbo i intercoolery, uzyskując 629 KM mocy.
Kolejne modyfikacje to system chłodzenia skrzyni biegów CSF oraz hamulce tarczowe Brembo z czterotłoczkowymi zaciskami z przodu. Przednie koła są większe od tylnych – felgi Weld Racing Belmont Drag mają rozmiar 18x5 cali, zaś z tyłu zastosowano obręcze Weld Racing Belmont Beedlock 17x10 cali. Dopasowano do nich wyczynowe opony radialne marki Mickey Thompson. Dla bezpieczeństwa kierowcy przy fotelach zamontowano sześciopunktowe pasy G-Force Racing Gear. Tak wyposażoną GR Suprą udało się pokonać ćwierć mili w czasie poniżej 11 sekund.

Żródło prasowe: Toyota 

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę