Przyszłość branży motoryzacyjnej, czyli podsumowanie konferencji IT in Automotive

GlobalLogic
17.4.2019

16 kwietnia br. w Szczecinie odbyła się trzecia edycja konferencji „IT in Automotive”, która przyciągnęła ponad 200 uczestników, prelegentów oraz przedstawicieli branży. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło „The Future of Mobility”.

Konferencja „IT in Automotive” stworzyła okazję do porozmawiania o przyszłości motoryzacji i dyskusji nad kierunkiem rozwoju branży w kontekście najnowszych rozwiązań technologicznych, a w szczególności tych, które dotyczą rozwoju oprogramowania. Wydarzenie promowało także Szczecin jako centrum kompetencyjne odpowiadające za tworzenie oprogramowania dla przemysłu samochodowego.

Reklama

Cyfryzacja branży motoryzacyjnej postępuje bardzo szybko. To rewolucja, która zmienia oblicze pojazdów i transportu na całym świecie. IT in Automotive jest wyjątkowym wydarzeniem, platformą do dzielenia się wiedzą z zakresu rozwoju tego obszaru motoryzacji. Naszym celem jest to, aby w ciągu najbliższych lat konferencja na stałe wpisała się w kalendarz jako ważny punkt dla branży motoryzacyjnej i potwierdziła ogólnopolską, a nawet międzynarodową renomę – powiedział Piotr Krzysztofik, prezes GlobalLogic Polska i Chorwacja.

© GlobalLogic

Podczas konferencji swoje wystąpienia wygłosili uznani eksperci z dziedziny motoryzacji: Ivan Kondratenko, Joerg Tischler, Michael Niklas, Aleksander Rzepecki, Mariusz Kulczyk, Piotr R. Frankowski, Tomasz Klekowski.

Reklama

Ivan Kondratenko, z firmy Frost & Sullivan, poruszył zagadnienia przyszłości transportu, jak również opisał kluczowe megatrendy w branży motoryzacyjnej i transportowej. Przełomowe technologie, takie jak łączność i automatyzacja samochodowa, silniki elektryczne czy sztuczna inteligencja, diametralnie zmieniają sposób postrzegania pojazdów i koegzystowania z nimi. Nowe modele biznesowe, takie jak samochody współużytkowane, w istotnym stopniu przekształcają sposób poruszania się w wielu regionach.

Joerg Tischler, reprezentujący firmę T-Systems, wygłosił prelekcję na temat samochodów podłączonych do sieci oraz jazdy autonomicznej. Według niego jazda autonomiczna jest dziś kluczowym tematem w branży i porusza aspekty, takie jak projektowanie, produkcja, czy sposób funkcjonowania przyszłych samochodów – w połączeniu z przełomowymi zmianami w działalności biznesowej przedstawicieli sektora. Jego zdaniem technologia 5G pozwoli na wdrożenie standardu komunikacji Cellular V2x oferującego wyższą jakość usług i Precyzyjne Pozycjonowanie (Precise Positioning). Wraz z rozwiązaniami Mobile Edge Computing, technologie te tworzą solidną podstawę, lecz muszą zostać zintegrowane z szerszym ekosystemem.

Przyszłość motoryzacji jest nierozerwalnie związana z rozwojem nowych technologii. Dzięki takim rozwiązaniom jak m.in. ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), Internet Rzeczy (IoT) czy aplikacje mobilne możemy przypuszczać, że już wkrótce będzie możliwa całkowicie autonomiczna jazda samochodem, rozumianym jako platforma do komunikacji i interakcji ze światem i to nie w prototypach, a na szeroką skalę. To wielkie wyzwanie oraz odpowiedzialność dla zespołów informatycznych, które są zaangażowane w tworzenie systemów samochodowych czy platform do komunikacji pomiędzy pojazdami. Cieszymy się, że możemy być częścią tego procesu – podsumował Piotr Krzysztofik, prezes GlobalLogic. 

Źródło: GlobalLogic

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę