Kamień węgielny pod budowę fabryki VW wmurowany

19.11.2014

W Białężycach k. Wrześni wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Volkswagena. Budowa fabryki będzie kosztowała ok. 3,3 mld zł i zakończy się w II połowie 2016 r. Koncern utworzy tu blisko 3000 miejsc pracy.

Budowę nowej fabryki produkującej samochód użytkowy VW Crafter koncern zapowiedział w marcu w Poznaniu. Od tego czasu trały prace przy inwestycji. Teren budowy obejmie obszar 220 ha. W ramach inwestycji powstanie dział budowy karoserii, lakiernia oraz dział montażu. Docelowo zakład ma opuszczać 85 000 samochodów rocznie.
- Zwiększamy naszą strategiczną obecność w Polsce po to, aby rozwijać markę VW Samochody Użytkowe, aby poszerzać gamę produktów, którą możemy oferować - powiedział Leif Ostling, członek zarządu koncernu Volkswagen. Dodał, że Polska jest bardzo istotnym producentem samochodów Grupy VW i czołowym wytwórcą samochodów tego typu na świecie.
- W Poznaniu w ciągu ostatniego roku wyprodukowaliśmy ponad 170 000 samochodów, 10 000 aut ciężarowych powstało w Krakowie. Wybudowaliśmy też 2 500 autobusów miejskich - podkreślił Ostling.

Zakład pod Wrześnią będzie kolejną inwestycją koncernu. W Poznaniu działa fabryka VW, do grupy należy też firma MAN i jej zakłady pod Krakowem, w Starachowicach i podpoznańskich Sadach, z kolei w Polkowicach powstają silniki do Volkswagenów. Po wybudowaniu nowej fabryki Grupa VW będzie zatrudniała w Polsce 16 000 osób.
- Mam w pamięci słowa, które padły w czasie negocjacji, że w najbliższych latach koncern VW ma do zainwestowania 100 mld euro. Bardzo liczymy, żeby znaczna część tych inwestycji jeszcze bardziej zespoli polski i niemiecki przemysł - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Wicepremier dodał, że Niemcy są naszym ważnym partnerem gospodarczym. - Dziś jest to 27 proc. wymiany handlowej. W tym roku zyskujemy nadwyżkę eksportową, co pokazuje wyraźnie jak zmieniła się polska gospodarka - poinformował wicepremier.

VW szacuje, że w 2018 r. w zakładach pod Wrześnią i w Poznaniu będzie produkował rocznie 280 000 samochodów.

Źródło: PAP
Fot. www.umww.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę