Jak dbać o szyby samochodowe w zimie?

Pilkington
24.1.2020

Polska zima często bywa nieprzewidywalna. Obecnie nie zanosi się na mroźną i śnieżną pogodę, ale jak wiemy z doświadczenia, potrafi ona nas zaskoczyć. Wiatr, szron, a także deszcz mogą w niepożądany sposób wpływać na szyby naszego pojazdu. Co zatem robić, aby zadbać o nie zimą?

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. W tym kontekście kluczowa jest dobra widoczność podczas jazdy. Nawet lekki przymrozek może spowodować oblodzenie naszego pojazdu. W takiej sytuacji istotne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi i środków, aby pozbyć się tego, co jest niepożądane, w szczególności na powierzchni szyby.

Reklama

Sposobów na oblodzone szyby jest mnóstwo

Niestety większość kierowców decyduje się na tradycyjną metodę, czyli skrobaczkę. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest ona skuteczna.

Sporo kierowców, chcąc oszczędzić pieniądze, oczyszcza swoje szyby tanią skrobaczką. Oczywiście, jest to najmniej kosztowna metoda, ale niekoniecznie odpowiednia dla szyb. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zostaną one zarysowane – komentuje Jarosław Garbacz, Product & Sales Manager Pilkington. – Chcąc usunąć śnieg lub szron, warto korzystać z narzędzi, które są rekomendowane przez producentów szyb. My w swojej ofercie proponujemy klientom skrobaczki, które pozwalają na dokładne usunięcie szronu przy jednoczesnym pozostawieniu płaskiej powierzchni, bez rys i ubytków. Posiadamy także chemię motoryzacyjną. Zestaw ten składa się z odmrażacza do szyb, płynu letniego oraz zimowego, a także pióra wycieraczek.

Reklama

Preparaty do odmrażania szyb

Kolejną opcją dla kierowców jest skorzystanie z chemicznych preparatów do odmrażania. Są to substancje, w których składzie znajdują się alkohol i glikol etylowy. Tutaj ważne jest, aby skorzystać z preparatu z pompką, ponieważ szanse na zamarznięcie substancji są mniejsze, dzięki czemu można je przechowywać w samochodzie. – Korzystanie z preparatów chemicznych to kolejna dość popularna metoda. Trzeba jednak uważać, ponieważ wydzielają one nieprzyjemny zapach. Może on prowadzić do bólu i zawrotów głowy. Aby temu zapobiec, warto przed użyciem preparatu zabezpieczyć dłonie, a także zapoznać się z etykietą od producenta – tłumaczy ekspert.

Korzystając z odmrażacza należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po nałożeniu preparatu na szybę, warto na chwilę uruchomić wycieraczki, a następnie spryskać powierzchnię zimowym płynem. W ten sposób unikniemy smug, które niejednokrotnie pogarszają widoczność podczas jazdy. Wielu kierowców popełnia kluczowy błąd i polewa szybę samym płynem do spryskiwaczy albo nawet gorącą wodą. Nie jest to jednak skuteczna metoda, dlatego powinno się jej unikać.

Chcąc utrzymać szyby samochodu w dobrym stanie, powinniśmy pamiętać o systematycznej wymianie płynu zimowego do spryskiwaczy. Co więcej, dostrzegając nadmierne parowanie szyby od wewnątrz, warto zaopatrzyć się w preparat antyroszeniowy lub samochodowy pochłaniacz wilgoci. To kolejny sposób na to, jak poprawić widoczność podczas jazdy.

Źródło: Pilkington

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę