Honda HPD i Magneti Marelli

11.4.2013
Honda Performance Development i Magneti Marelli S.A. ogłosiły powstanie partnerstwa technicznego, które pomoże opracować elementy układu przeniesienia napędu do wykorzystania w serii wyścigowej IZOD IndyCar Series.
W ramach nowej współpracy spółki HPD i Magneti Marelli wykorzystają wyniki kompleksowych działań badawczo-rozwojowych, aby wspomóc HPD w jej wkładzie w IZOD IndyCar Series. Według ustalonego planu partnerzy powinni poszerzyć swoją ofertę o inne kluczowe serie wyścigowe, takie jak World Endurance Championship czy północnoamerykańskie wyścigi Road Racing rozpoczynające się w 2014 roku, w skład których wchodzić będzie American Le Mans Series oraz Grand-Am Championship.

"Uważamy, że partnerstwo pomiędzy HPD i Magneti Marelli będzie owocne dla obu tych organizacji," twierdzi Steve Eriksen, wiceprezes HPD. "Magneti Marelli zasłużyło na reputację doskonałego badacza w dziedzinie sportów motorowych, a jego możliwości odpowiadają również naszym własnym wkładom badawczo-rozwojowym. Wierzymy, że takie połączenie szybko zaowocuje ulepszeniem naszej oferty dla IndyCar Series i rozwinie się wraz z innymi ważnymi wkładami HPD w wyścigi samochodowe."

W ramach IZOD IndyCar Series HPD produkuje, przygotowuje i opracowuje silniki HI13RT typu V6 z turbodoładowaniem dla samochodów Hondy startujących w najszybszych mistrzostwach samochodowych na zamkniętym torze. Podczas tegorocznej serii wyścigów z silników Hondy korzystać będzie siedem zespołów i 12 kierowców, dzięki czemu producent może otrzymać swój siódmy tytuł mistrzowski w Mistrzostwach Konstruktorów, osiągnąć dziesiąte z rzędu zwycięstwo w Indianapolis 500 oraz dwusetne w wyścigu IndyCar.

Cechy silnika HI13RT typu V6 to przede wszystkim bezpośredni wtrysk paliwa, pojedyncza turbosprężarka firmy Borg-Warner oraz przepustnica w technologii "Drive-by-Wire" (system sterowania elektronicznego).

"Z wielką satysfakcją dostarczamy HPD nasze najlepsze rozwiązania w dziedzinie sportów motorowych. Dzięki temu nasz potencjał może być w pełni wykorzystany do konstrukcji silników Hondy," oznajmił Robert Dalla, dyrektor Magneti Marelli Motorsport." Jesteśmy całkowicie zaangażowani w prace nad zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi dla nowych silników i konfiguracji układu przeniesienia napędu, które będą wykorzystywane w przyszłych wyścigach i mistrzostwach najwyższego szczebla. Współpraca z HDP stanowi idealne warunki do wdrożenia naszej najgłębszej wiedzy badawczej i wykorzystania najwyższej jakości rozwiązań."

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę