Rada Nadzorcza ZF powołuje dr Holgera Kleina na stanowisko Prezesa i Dyrektora Generalnego ZF Friedrichshafen AG

Dr Holger Klein Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym ZF ZF Friedrichshafen AG
11.7.2022

Dr Holger Klein, członek zarządu odpowiedzialny za region Azji i Pacyfiku, dywizję Car Chassis Technology, dział Aftermarket oraz produkcję, zastąpi Wolfa-Henninga Scheidera na stanowisku Prezesa i Dyrektora Generalnego ZF Friedrichshafen AG na przełomie roku 2022/2023. Jednocześnie do Zarządu dołączy dr Peter Laier, który pokieruje dywizjami Commercial Vehicle Solutions (CVS) i Industrial Technology, zastępując Wilhelma Rehma. Dyrektor finansowy ZF dr Konstantin Sauer opuści firmę do końca 2022 roku po wielu latach pracy. Rada Nadzorcza obsadzi to stanowisko w najbliższym czasie.

 

 

  • Inżynier przemysłowy dr Holger Klein (lat 52) zastąpi Wolfa-Henninga Scheidera na początku 2023 r.
  • Dr Konstantin Sauer, dyrektor finansowy, oraz Wilhelm Rehm, członek zarządu ds. rozwiązań dla pojazdów użytkowych, odejdą z ZF z końcem 2022 r.
  • Rada Nadzorcza powołuje do Zarządu ZF dr Petera Laiera – doświadczonego eksperta branży pojazdów użytkowych

– Niemal jednoczesne zakończenie trzech kadencji sprawdzonych, odnoszących sukcesy i wysoko cenionych członków zarządu stanowi szczególne wyzwanie dla przedsiębiorstwa – mówi dr Heinrich Hiesinger, przewodniczący Rady Nadzorczej ZF. – Dlatego z wielką przyjemnością ogłaszamy dziś dwóch następców. Proces sukcesji po dr Sauerze jest już na zaawansowanym etapie.

Dr Holger Klein dołączył do ZF w 2014 r. jako doświadczony międzynarodowy ekspert branżowy z firmy konsultingowej McKinsey. Od 2015 r. ZF kierował procesem integracji amerykańskiej grupy TRW Automotive po jej przejęciu. Na początku 2017 r. dr Klein objął stanowisko szefa dywizji Car Chassis Technology i dostosował jej ofertę produktową do założeń strategii ZF „Next Generation Mobility”.  Od 2018 roku pełni funkcję członka zarządu ZF i kieruje regionem Azji i Pacyfiku oraz Indii z Szanghaju. Ponadto zarządza działalnością dywizji Passenger Car Chassis Technology i Aftermarket oraz odpowiada za produkcję ZF na całym świecie. Pod jego kierownictwem firma ZF zdobyła tradycyjnych i nowych producentów OEM z branży motoryzacyjnej w Azji jako klientów strategicznych i przyszłościowych produktów ZF. Ponadto, udało mu się pozycjonować ZF jako dostawcę systemów. Dr Klein zainicjował tworzenie nowych centrów rozwojowych i zakładów produkcyjnych, zwłaszcza w Chinach, aby wykorzystać szybkie zmiany technologiczne i umożliwić ekspansję biznesową ZF.

– Jako członek zarządu, dr Holger Klein był ściśle zaangażowany w proces planowania strategicznego na najbliższe lata. Dlatego też będzie on dynamicznie kontynuował udaną transformację w ZF dodając swoje własne impulsy – mówi Przewodniczący Rady Nadzorczej dr Heinrich Hiesinger.

Z dniem 1 października 2022 r. dr Klein obejmie początkowo rolę zastępcy Prezesa Zarządu ZF, po czym z dniem 1 stycznia 2023 r. przejmie funkcję Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego od Wolf-Henninga Scheidera, który odchodzi z ZF.

Wolf-Henning Scheider (60) dołączył do ZF na początku 2018 roku jako Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny, po tym jak pełnił funkcję Prezesa dywizji Automotive Technology w firmie Robert Bosch GmbH, a także Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Mahle Group. Dziś Wolf-Henning Scheider jest również odpowiedzialny za badania i rozwój, a także sprzedaż Grupy ZF. – Wolf-Henning Scheider wyznaczył strategiczny kierunek transformacji firmy, osiągając znaczące postępy i będzie kontynuował tę drogę z ZF do końca roku, aby zapewnić kontynuację procesu transformacji – mówi Przewodniczący Rady Nadzorczej dr Heinrich Hiesinger.

– ZF przechodzi bezprecedensowy, dynamiczny proces transformacji. Powołanie dr Holgera Kleina na stanowisko nowego Prezesa jest doskonałym i ważnym sygnałem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – mówi Andreas Brand jako przedstawiciel Fundacji Zeppelina miasta Friedrichshafen, która posiada 93,8 procent wszystkich akcji ZF. Reprezentujący Fundację Dr. Jürgen and Irmgard Ulderup, która posiada 6,2 procent udziałów w ZF, dr Joachim Meinecke podkreśla: – Dr Klein posiada najlepsze predyspozycje, zna firmę, jej klientów i dostawców, branżę, a przede wszystkim wyzwania, które trzeba opanować dziś i w przyszłości.

Ponadto, Wiceprezes ZF dr Konstantin Sauer, odpowiedzialny za Finanse, IT oraz Fuzje i Przejęcia, po wielu latach pracy zakończy swoją kadencję w ZF pod koniec 2022 roku. Inżynier przemysłowy i absolwent studiów doktoranckich z zakresu administracji biznesowej dołączył do ZF w 1990 roku, w 2000 roku objął stanowisko Prezesa ZF South America, a w 2010 roku został Dyrektorem Finansowym Grupy. – W koncernie ZF dr Konstantin Sauer przez wiele lat symbolizował stabilność i mądre zarządzanie finansami. Tym samym położył fundament pod udane przejęcia, transformację i dalszy rozwój firmy – podkreśla dr Hiesinger, Przewodniczący Rady Nadzorczej. – Rada Nadzorcza zajmie się w najbliższym czasie kwestią sukcesji po dr Sauerze. W tym trudnym okresie zgodził się on, wbrew swoim pierwotnym planom, zostać na stanowisku do końca roku. Pragnę przekazać mu serdeczne podziękowania za jego dalszą pracę.

Członek zarządu Wilhelm Rehm (63) również odejdzie z ZF, gdy jego umowa wygaśnie pod koniec roku. Absolwent inżynierii mechanicznej dołączył do ZF w 2003 roku, w 2010 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu byłej spółki ZF Passau GmbH i został członkiem Zarządu ZF. Wilhelm Rehm pełni funkcję członka Zarządu ZF od 2012 roku i kieruje dywizjami Commercial Vehicle Solutions (CVS) i Industrial Technology, a także zarządzaniem materiałami. – Jako wieloletni szef działu pojazdów użytkowych ZF, Wilhelm Rehm odegrał znaczącą rolę w udanej integracji WABCO, a także w rozpoczęciu działalności dywizji CVS na początku 2022 roku. Ponadto wniósł istotny wkład w technologię przemysłową, na przykład poprzez utworzenie odnoszącego sukcesy biznesu firmy ZF w zakresie energii wiatrowej. Za to oraz za jego wkład w pokonywanie wyzwań w ciągu ostatnich dwóch lat należą mu się szczególne podziękowania od Rady Nadzorczej – dodaje dr Hiesinger.

Rada Nadzorcza powołała dr Petera Laiera do Zarządu ZF. Zastąpi on Wilhelma Rehma i będzie kierował dywizjami ZF Commercial Vehicle Solutions i Industrial Technology. 54-latek posiada tytuł doktora inżynierii i pełnił różne funkcje kierownicze w znanych firmach przemysłowych, takich jak Continental i Benteler, zanim w 2016 roku dołączył do Knorr-Bremse, gdzie do 2021 roku kierował działem pojazdów użytkowych. – Dr Peter Laier wnosi wieloletnie doświadczenie branżowe, wiedzę na temat przemysłu dostawczego w branży motoryzacyjnej oraz globalnej firmy zajmującej się pojazdami użytkowymi – mówi Przewodniczący Rady Nadzorczej ZF dr Heinrich Hiesinger. Od 1 stycznia 2023 roku dr Laier będzie kierował dywizją Commercial Vehicle Solutions firmy ZF, największego na świecie dostawcy dla branży pojazdów użytkowych, pełniąc funkcję członka Zarządu ZF.

Źródło: ZF

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę