Diagnozowanie czujnika pomiaru poziomu paliwa

Diagnozowanie czujnika pomiaru poziomu paliwa Delphi Technologies
22.11.2022

Najczęstszym problemem, który powoduje nieprawidłowy odczyt wskaźnika poziomu paliwa, jest niepoprawnie działający czujnik pomiaru poziomu paliwa. Czujnik pomiaru poziomu paliwa służy do pomiaru ilości paliwa w zbiorniku oraz przesyłania tej informacji do wskaźnika poziomu paliwa znajdującego się na desce rozdzielczej pojazdu. Dzięki temu kierowca zawsze wie, ile ma paliwa oraz otrzymuje powiadomienie, gdy poziom paliwa jest niski. Wie również, kiedy należy odwiedzić stację benzynową zanim zbiornik paliwa będzie całkowicie pusty.

Powiązane firmy

Jeśli dojdzie do uszkodzenia czujnika pomiaru poziomu paliwa, jako pierwszy pokaże to wskaźnik paliwa, więc przyjrzyjmy się temu, jak te dwie jednostki współdziałają.

Co powoduje, że wskaźnik poziomu paliwa nie działa?

Z uwagi na to, że nie wszystkie uszkodzone czujniki pomiaru poziomu paliwa działają tak samo, sposób działania wskaźnika paliwa może dać nam pewien wgląd w to, co jest uszkodzone oraz co musi zostać naprawione. Oto kilka oznak wskazujących na to, że czujnik pomiaru poziomu paliwa działa nieprawidłowo oraz kilka teorii na temat tego, jak i dlaczego doszło do usterki.

1. Wskaźnik poziomu paliwa wskazuje, że zbiornik jest pusty nawet gdy jest pełny

Powodem odczytów pustego zbiornika paliwa, może być oddzielenie się pływaka od ramienia, co powoduje całkowite zatrzymanie pozostałych elementów czujnika pomiaru poziomu paliwa. W niektórych przypadkach wadliwy rezystor może również całkowicie ograniczać przesyłanie sygnału, co może również objawiać się podobnym odczytem. Zardzewiałe przewody, a w szczególności przewody czujnika pomiaru poziomu paliwa znajdującego się na pompie paliwowej, mogą spowodować zatrzymanie napięcia płynącego ze źródła bądź wskaźnika poziomu paliwa.

2. Wskaźnik poziomu paliwa wskazuje, że zbiornik jest pełny

Wskazanie, że zbiornik paliwa jest pełny może być również spowodowane przez wadliwy potencjometr, który bezustannie dostarcza napięcie o pełnej wartości do wskaźnika poziomu paliwa. Podczas regularnego korzystania z paliwa w pojeździe, czujnik pomiaru poziomu paliwa jest w ciągłym ruchu oraz powoduje stały ruch ślizgacza w potencjometrze. Z czasem może to doprowadzić do zużycia pasa materiału rezystancyjnego, tworząc otwarty obwód. Innym problemem może być uszkodzenie przewodów czujnika pomiaru poziomu paliwa do wskaźnika poziomu paliwa powodujące zwarcie sygnału lub uszkodzenie połączenia między przewodem uziemienia oraz zaciskiem uziemienia. Dość rzadkim przypadkiem jest awaria wskaźnika pomiaru paliwa.

3. Wskaźnik paliwa wskazuje wartości pomiędzy pusty/pełny

Jeśli wskaźnik poziomu paliwa oscyluje pomiędzy wskazaniem pełnego oraz pustego zbiornika paliwa, przyczyną może być awaria mechaniczna. Ramię pływaka czujnika pomiaru poziomu paliwa może zatrzymywać się na pewnym poziomie, a następnie opadać samoistnie bądź w wyniku ruchu pojazdu. Gdy ramię pływaka opadnie na miejsce, odczyt wskaźnika poziomu paliwa jest znowu dokładny. Taka sytuacja może się często powtarzać, co jest kolejnym dowodem na to, że doszło do awarii mechanicznej. W niektórych przypadkach takie objawy mogą być również spowodowane przez awarię wskaźnika pomiaru paliwa.

czujnik pomiaru poziomu paliwa

Czy brak paliwa może uszkodzić silnik?

Niedziałający wskaźnik poziomu paliwa z pewnością nie spowoduje, że samochód będzie niezdatny do użytku, ale z pewnością może przyczynić się do tego, że w zbiorniku nagle zabraknie paliwa. Przymusowy spacer na stację benzynową po paliwo może nie być końcem niedogodności.

Pompa paliwowa wykorzystuje przepływające przez nią paliwo w celach zmniejszenia tarcia i chłodzenia. W przypadku braku paliwa, pompa paliwowa przegrzeje się i zostanie uszkodzona. Jeśli w pojeździe stale brakuje paliwa, powstawanie kolejnych uszkodzeń może doprowadzić do awarii pompy.

Jeśli pojazd stale pracuje przy niskim poziomie paliwa, wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na dnie zbiornika paliwa mogą zatkać filtr pompy paliwowej lub ominąć filtr i zatkać inne elementy układu paliwowego, takie jak przewody paliwowe i wtryskiwacze paliwa. Zatkany układ paliwowy może nie tylko powodować problemy z osiągami, ale może stać się problemem wpływającym na trwałość pozostałych drogich części samochodowych lub samego silnika.

Jak naprawić wskaźnik poziomu paliwa lub czujnik pomiaru poziomu paliwa?

Jeśli w Twoim pojeździe występują powyższe problemy, można przeprowadzić testy, które potwierdzą, czy problem dotyczy czujnika pomiaru poziomu paliwa. Zalecamy przeprowadzenie wszystkich testów przed ingerencją w zbiornik paliwa i wymianą czujnika pomiaru poziomu paliwa, który może nadal być w pełni sprawny. Czasami naprawa może być tak prosta jak wymiana bezpiecznika zestawu wskaźników.

Artykuł sponsorowany Delphi Technologies

Delphi Technologies

Delphi Technologies

Od ponad wieku firma Delphi z pasją projektuje i wytwarza części pozwalające pojazdom na całym świecie na lepszą, dłuższą i bardziej efektywną eksploatację.

Nowoczesne technologie Delphi pokrywają każdy aspekt funkcjonowania pojazdu, począwszy od elektroniki, układu kierowniczego i zawieszenia, poprzez układy hamulcowe, klimatyzację, zarządzanie silnikiem, aż po systemy paliwowe – niezależnie, czy pojazd jest hybrydowy, napędzany silnikiem benzynowym czy dieslem. Celem Delphi jest wdrażanie innowacji zapewniających większe bezpieczeństwo pojazdu, lepszą łączność i ochronę środowiska.

Oferta:

Wybierając części Delphi, decydujesz się na wysoką jakość oryginalnego wyposażenia OE oraz idealnie dostosowane części, zapewniające długą żywotność i wyjątkową wydajność. Gdy pojazdy trafią do Twojego warsztatu, możesz je naprawić i wydać klientowi z czystym sumieniem.

Oferta części Delphi to:

  • klimatyzacja i układ chłodzenia,
  • układ hamulcowy,
  • układ kierowniczy i zawieszenie,
  • zarządzanie silnikiem,
  • zapłon,
  • układ paliwowy,
  • systemy Diesla,
  • diagnostyka.

Zalety produktów Delphi:

  • stuletnie doświadczenie w branży OE i dostawy do największych producentów samochodów na świecie,
  • dziedzictwo i wiedza OE wykorzystywane w każdej części przeznaczonej na aftermarket,
  • kompleksowa oferta do szerokiej gamy modeli pojazdów niezależnie od producenta, czy daty produkcji,
  • wsparcie techniczne za pomocą narzędzi, porad i szkoleń.

Profil Firmy

Delphi Technologies