BASF na wystawie Rynek Innowacji 2013

6.6.2013
BASF zaprezentował rozwiązania, którą mogą być odpowiedzią na przyszłe wyzwania branży motoryzacyjnej. Przedstawiono między innymi system powłok lakierniczych odbijający promienie podczerwone, przezroczyste organiczne ogniwa fotowaltoniczne, płyny chłodnicze chroniące przed korozją, specjalistyczne izolacje termiczne, czy ramę z kompozytów z włókien węglowych.

Na wystawie, która odbyła się w dniach 21-23 maja na warszawskim Torwarze zostały przedstawione rozwiązania dla branży motoryzacyjnej, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na jej charakter i przyszłe trendy. Zaprezentowano obręcze kół wykonanych w całości z tworzyw sztucznych, pianki o wysokich parametrach, zapewniających zaawansowaną izolację termiczną czy lakier bezbarwny iGloss zapewniający skuteczną ochronę przed mikro-zarysowaniami. Jest to skutek zastosowania hybrydowej koncepcji łączącej twarde i miękkie materiały organiczne. Zwiedzający mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami sektora chemicznego, które już dziś są wykorzystywane w produkcji samochodów.

Oszczędność energii

Ogniwa fotowaltoniczne stworzone przez BASF pozwalają na umieszczenie na dachu pojazdu całkowicie przeźroczystych baterii słonecznych. Dzięki tej technologii dach działa jak bateria, generująca w sposób wydajny energię nawet przy słabym oświetleniu.

Gospodarka cieplna pojazdu

Latem układ klimatyzacji potrzebuje więcej energii, którą w innym przypadku pojazd elektryczny mógłby wykorzystać na napęd. Specjalne powłoki lakiernicze umożliwiają odbijanie promieniowania, a nie jego pochłanianie. Jest to skutek zastosowania odpowiedniego pigmentu, dzięki temu na powierzchni lakierniczej jest osiągany spadek aż do 20 stopni Celsjusza, a wewnątrz samochodu aż do 4 stopni. Dodatkowo zewnętrzna błyszcząca powłoka pojazdu odbija niewidzialne promieniowanie podczerwone co dodatkowo chroni samochód przed nagrzewaniem. 

Płyny chłodnicze nowej generacji
Odporność na zamarzanie to nie jedyne zastosowanie współczesnych płynów chłodniczych. Glysantin® firmy BASF chroni układ chłodniczy zarówno przed zamarzaniem i przegrzaniem, nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych, dodatkowo zabezpiecza całość przed korozją.

Zastosowanie wymienionych innowacji można obserwować między innymi w modelu Smart Forvision. Dzięki współpracy z BASF w tym modelu zastosowano wiele nowych materiałów zmniejszających zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację. Dzięki połączeniu kompetencji BASF w zakresie materiałów i systemów oraz doświadczenia producenta samochodów marki Smart w branży motoryzacyjnej, model Smart Forvision jest wizytówką technologii, jakie będą wykorzystywane w pojazdach zapewniających mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Więcej informacji na www.basf.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę